Sayfa 38/40 İlkİlk ... 283637383940 SonSon
Arama sonucu : 317 madde; 297 - 304 arası.

Konu: Teknik görünümler (koronalı günler)

Altın-XAUUSD, 11 Mayıs 2020,

Sıkıntılı görünmeye başladı birden nedense, ihtimaldir, hatta gayet muhtemeldir,

Yatırım tavsiyesi değildir, teknik analiz/eğitim maksatlı karalamalardan ibarettir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    https://merakneguzelsey.blogspot.com/
    Gönderi
    4,376
     Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Twitter bazı yönleriyle çok tehlikeli, hiç ısınamadım. Malum bir konu nedeniyle ortalık karışmış, bugün farkettim. Genç idealist bir arkadaş, 'öyle görünüyor', teknik analiz öğrenin, KY olarak kendiniz alım satıma karar verin, 'üslübunda' bir hesaptan, -youtube paylaşımları da var, bir keşfini paylaşmış, kızılca kıyamet kopmuş

Tabi bu da ilginç, daha kendi bilmiyor TA' yı ders veriyor Bunun çizgi formasyon analizi var, patternler var, indikatör analizi var, ikilisi üçlüsü, optimize edilmiş günlüsü, elliott analizi var, var oğlu var Z kuşağı ilginç vesselam..

Neyse, yine de ben iyi niyetli bir idealist olarak nitelendirdim, ön yargılarımdan kurtulmaya çalışarak..Bir takipçi uğruna Ya Rab Z kuşağı, her şeyi paylaşıyor..

O 'keşif' doğal olamazı bir kenara bıraktım, geçmiş tarihli bir Kap açıklamasındaki bir isimden takaslara, oradan bütün portföyü bir kerede ifşa eden bir habere rastlamak, çok zor, bir fısıltı var gibi 'düşmandan' o artık kimse, belki de 'düşman' bizim idealisti maşa olarak kullanıyor, bilemiyoruz tabi.

Neyse, doğalsa bu keşiften devam edelim;

Bizim spekülatörler bunu yapmadıkları için, 'gizlendikleri', farklı birçok hesaptan mal topladıkları için, SPK'ya açıklama da yapmadıkları için, bu şekilde takas analizi ile farketmek zordur, zaten sabır ister, zaten küçük hisseler ya topludur, ya dağınıktır, ama yıllardır toplu olduğu halde sürünüyordur, hareket keyfe keder sert başlar, bu yüzden de spekülatör diye adlandırılırlar, -ki yanlış bir kullanımdır aslında manüpulasyon insider trading filan daha uygun, ve keşfedildiklerinde ceza alırlar, yasaklanırlar, sonra eşlerinin ismiyle, akrabalarının ismiyle, yasaklı müteahhit taktiğiyle, tekrar tekrar bu işe devam ederler. Hayatında 30 hissesi almadan ömür geçirirler, endeks düşmüş çıkmış çok da tınlamazlar, ama genelde yukarı trendi severler. Yukarı trendde yeni alıcılar eskinin malını karşılar, bir çeşit ponzi etkisi oluşur, kolaydır, izahatı da kolaydır..Değişik bir 'türdür' bunlar

Doğalsa, eh, değişen bir şey yok hep aynı hikaye derim. Küçük spekülatörler, beraber hareket eden gruplar, bunlarla işbirliği yapan patron, işe bulaşmış fon yöneticisi, işi yürüten bir tahta yapıcı, bu işi robotlar yapıyor bugünlerde ama bunlarda zannetmem yine tahta yapıcı vardır, bunlar zehir gibi matematik kafası olan, kademe analizcisi, teknikçi filan olurlar, pazarlama kısmında eskiden dergiler, forumlar vardı, şimdi sosyal medya, whatsapp, telegram, facebook grupları, tweeter hesapları, mail zincirleri...

KY' nin Allah belasını versin der, bunlar, ama KY olmadan da olmaz, olayın doğası 'burası borsa kim kime korsadır.'

Bu genç arkadaş yeni keşfediyor galiba bu işleri. Bu vesileyle değişen pek de bir şey olmadığını görmüş olduk. Ama bu vesileyle, twitter'da tehlikeli oluşumlar olduğunu fark ettim, 130/170 K takipçili. Eh bizim KY da aynı KY olduğuna göre, neler yapılır neler Öyle bir modellersiniz ki, acele etmeden sert yapmadan tabi, hep yukarı trend, -biraz endeks genel konjunktur uyumlu, bir 30 hissesi gibi yönetirsiniz onu...Çünkü takipçi KY sayısı çok, tahta kapanmadığı sürece, patron/fon yöneticisi/spek birbirine girmediği sürece, uzun zaman oradan ekmek yersiniz. Tabi anladığım kadarıyla dayanamıyor yine bunlar, 1'e 10 fiyat hareketi yapıyorlar. SPK' nın bu yeni sosyal medya sürecine ivedi uyum sağlaması gerek, bu zira başka 'hızlı' bir şey, twitter'in denetim sorunu da cabası..

Gelelim Hintli abimize, ilginç tabi, adam saklamamış, açıklama yapmış alıyorum demiş, satıyorum demiş, şeffaf, tabi bazı ilişkileri izahtan vareste olabilir, onlar tutuşmuştur şimdi, SPK ne yapacak bakalım. Ama bu mevzuların sosyal medya boyutuna uzanılırsa, kabak gibi her şey ortada, bunlara da, 'yancı' diyoruz Ayaklı haberciler vardı eskiden, her şeyden haberleri olurdu, bunlara genelde ilk başlarda değil, artık mal çıkılmaya başlandığında, veya kısmen mal boşaltılıp da artık tahta kontrol edilememeye başlandığında haber verilir, ki destek toplasın. Üç beş kademe o da nasiplensin..

Hikayenin anlatmadığım kısımları da genelde şöyledir. Tahtaya yabancı bir grup mu girdi, izinsiz, o zaman da, bezdirme hareketi yapar büyük olan, önce iki, sonra dört kademe, sonra belli bir yere kadar tahtayı geri basar, tek kademede sıkıştırır. Ya 'telefonla' birbirlerine ulaşır, anlaşırlar, genelde de, yabancı grubun aldığı fiyattan anlaşılır, ya tahta üzerinden, ya da elden (para/hisse virman) yapılır, hareket kaldığı yerden devam eder, yok anlaşamadılar mı, o zaman işte patron devreye girer, kötü haberler üstüne kötü haberler, olmadı kötü bilanço açıklanır, 5 sene süründürürüm bu hissesi, biz sadece bu hissede değiliz, başka kağıtlardan devam ederiz, tehditleri velhasıl büyük balık küçük balığı hep yer.

Bunların kendilerini savunmaları da ilginçtir. Kardeşim şirket süper, bilanço süper, hisse yerlerde sürünüyor, PD/DD ye bak FK ya bak, sektör ortalamasına bak. Biz hisseyi olması gereken yere trade etmişiz, biz o hisseye derinlik sağlıyoruz, biz her gün kademelere alış/satış yazmasak ne olur, kimin neyi kaçtan sattığı belli olmaz, bir gün tavan, bir gün taban olur..vesaire. Bir bakıma haklılar da, işte 'da' sı var.

Değer yatırımcısıymış Hintli arkadaş Cup hisse Bizimkiler gülüyordur buna, mesela şöyle konuşmuşlardır kesin;

Birinci şahıs: -Adama bak adama, bir de KAP yazısı göndermiş ya la, Muhittin Abi, biz niye 30 hesaptan gizli gizli mal topluyoruz abi, biz de KAP'a yazı gönderelim, hukuki olsun bak adam yapıyor, hem ceza yemeyiz, değer yatırımcısıyım, kap hisse topluyom deriz.

Muhittin Abi: -Akşam sahura kalkmadan gene oruç tutuyon de mi...

Üçüncü şahıs:-Kapat şunu Muhittin Abi... ( Mihriban )

Çok eski günler geldi aklıma, özür, paylaşayım dedim. Siz siz olun, portföy mantığınız olsun, %30 Altın/Dolar, %40 Bist 30, %20 nakit, %10 da çok canın çekiyorsa kumar, çorba parası. Siz siz olun başkasının lafıyla iş yapmayın borsada bilgi eskimeden paylaşılmaz, çekirge çok sıçramaz, siz siz olun çok düştü diye hisse almayın, kalkacak trene binin. KY birbirini etkiler buna da dikkat edin, biri ikisi alır, ben de alayım dersiniz özellikle kendi grubunuzda. Son olarak siz siz olun, 'büyük darbe' almayın, stoploss yapın, büyük küresel krizlerde piyasadan uzaklaşın, ekran kapatın, çok şey gördü bu gözler.

Bakalım, bizim genç idealist arkadaşın başına bir iş gelmez İnşallah, (gerçekten pir-u pak olduğunu kabul ediyorum), enteresan bir gelişme, bu vesileyle bu sosyal medyaya el atılırsa iyi olur.

Yatırım tavsiyesi değildir...

Saygılar...
    çok güzel anlatım olmuş yüreğine sağlık
    AT yarışı Gibi borsa dan Tüyo bekleyenlere yatırım tavsiyesi içermez yazdıklarım öngörülerim arkadaş sohbeti düşünmek gereklidir almak satmak size aittir çünkü para sizindir ..

Teşekkür ederim, zaten bu forumda herkesin bildiği konular..yenilere gençlere yönelik biraz..

DJI 12 Mayıs 2020 2240

Yatırım tavsiyesi değildir, teknik/eğitim çalışmalarından ibaret karalamalardır...

DJI-update;

ii nin altına düşmemeli, veya çok düşmemeli -her ihlali yapar bu, yine dalga hedefleri ile oynayıp ters davranacaktır, mesela;

Yatırım tavsiyesi değildir...

Bu ahval ve şerait (DJI) altında, korole oluyorum ayağına, BİST' in şu hareketi yapmaktan utanacağını beklemek de hayal olacaktır, muhtemelen...(FED le ortak olduğumuzdan)

Yatırım tavsiyesi değildir;

Biraz daha (hafif) sarkarsa, şuna dönüşür,

Aslında 5 nci dalga zamanca çok genişledi (belki de (i) de bitti daha olası aslında bu), direk C ile yıkılması lazım aşağıya 1'e kadar, lakin 3-4-5 nci dalgaları hızlı hızlı (zamanca) ilerletirse olabilir, zirvede son anda sert ABC hareketi yapmalı, gibi..bakalım göreceğiz, ne desek ters yaptı şimdiye kadar..

Genel olarak bir zamanca sıkışma hali var;

Senaryo,

-DXY, 2 nci dalga için 97 seviyesine çekilecek, bu arada altın da zirvesini yapacak, 18XX'lerde (max 1925),
    -Eş zamanlı DJI zirvesini yapacak, (25.200-26.400)

sonra film kopacak..gibi

Yatırım tavsiyesi değildir..teknik karalamalardan ibarettir..

Sayfa 38/40 İlkİlk ... 283637383940 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •