Sayfa 186/215 İlkİlk ... 86136176184185186187188196 ... SonSon
Arama sonucu : 1718 madde; 1,481 - 1,488 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Öncelikle herkese iyi bayramlar dilerim. Bir sorum olacaktı Emirhan hocam önümüzdeki çeyreklerde bu kadar finans ve vergi gideri yazmayız demişti. Peki çekilen kredi var buna karşılık ödeme mi azalacak yoksa faiz ve taksitler sabit değil mi şirketlerde nasıl oluyor bilen bir arkadaş cevap verirse sevinirim. Bu arada ticaret bakanı 50 milyon 7.25 faizle kredi açıkladı şirketler için çok iyi faiz oranı. Ytd

WAS-LX1A cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Ecem hanima attim
    Değerli Arena Bilgisayar Yetkilisi,

Favök'ünüz her daim güzel olsun,

Yatırım anlaşması yapınca ilk biz hissedarlarında haberi olsun,

Paynet dahada yayılsın,istatistikleri detayli paylaşılsın isteriz,

Gökyüzündeki bulutum.com dan güzel haberler bekleriz,

Redingtona selam olsun,

Herkesin bayramı kutlu olsun.

İlkokuldan beri ara verince anca bu kadar oldu.Kadın bu salak gençliğinde ne yaşadiysa artik diye düsünmemiştir inşallah
    Forumdaki akadaslar iyi bayramlar dilerim.Sağlıcakla kalın.
    Biraz daha özeneydiniz kafiyeli olsaydı, özel günlerde şiir diye okurlardı

3. Ayni tutarda kredi kullanilsa bile oranlar ilk ceyrege gore daha asagi geldi muhtemeldir ki 9% civari bir ortalama ile borclanmalar gerceklesiodur. Buda finansal gideri asagi cekecektir. Kredi kullanilan tutar yuksek kalmaya devam ediyorsa da bu satislarin yuksek seyreeye devam ettigi anlamini tasiyacak. Dolayisiyla da ya hasilattan yada faizi giderlerinden pozitif etki alacagiz 2. Ceyrege de!!

Sent from my iPhone using hisse.net

4. Arkadaşlar Arena nın yatırımcı profilini merak ettiğimden soruyorum. Sakıncası yoksa yaşınızı ve borsa tecrübenizi (yıl olarak) yazabilir misiniz? Tabi yazmak isterseniz..!

Mesela ben ; Yaşım 54, 1996 yılından beri sürekli borsayı takip ediyorum. Çoook uzun vadeciyim(Arena da 12 nci yılım) zararına hiç kağıt satmadım...

Taşekkürler. Saygılarımla,

5.  Alıntı Originally Posted by clastobar Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese iyi bayramlar dilerim. Bir sorum olacaktı Emirhan hocam önümüzdeki çeyreklerde bu kadar finans ve vergi gideri yazmayız demişti. Peki çekilen kredi var buna karşılık ödeme mi azalacak yoksa faiz ve taksitler sabit değil mi şirketlerde nasıl oluyor bilen bir arkadaş cevap verirse sevinirim. Bu arada ticaret bakanı 50 milyon 7.25 faizle kredi açıkladı şirketler için çok iyi faiz oranı. Ytd

WAS-LX1A cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Hocam Arenanın kullandığı kredinin tamamı kısa vadeli kredi. Yani vadesi 1 yıldan az vadeli kredi. O yüzden muhtemelen her ay yada her 2 ayda bir bazı kredileri kapatıp yeni kredi açıyorlar.

Zaten bu tür şirketlerin bankalarla özel anlaşmaları da olur değişken faizli kredi konusunda. Dolayısıyla , son 1 senede alınan her yeni kredi bir öncekinden daha düşük faizli oldu. Böyle olmaya da devam ediyor.

Zaten bilanço dip notlar kısmında kısa vadeli yükümlülüklere bakarsanız , şirket orada son 2 çeyrek kredi faizi karşılaştırması yapıyor. Yani 2019 yılının son çeyreğinde TL ve USD kredisine ortalama ne kadar faiz verdiğini , 2020 ilk çeyreğinde ne kadar faiz verdiğini belirtiyor.

2020 ilk çeyreğinde 300 milyon krediye 10 milyon faiz verilmiş yaklaşık olarak %9.5-11 arası faiz oranı ile. Bu oran 2019 son çeyreğinde %10.75-12 arası imiş. Yani son çeyrek ortalama %1.5 düşmüş kredi faizi.

2020 2. çeyrekde ise kredi faizleri daha da düşük seyrediyor ve geçen hafta düşen faizlerle daha da düşmeye devam ediyor. Muhtemelen bu çeyrek şirket % 8.5 - 10 arası faiz ödeyecek. Yani 2020 ilk çeyreğine göre %0.75 - 1 arası daha düşük.

Yani kredi 300 milyon olarak kalmaya devam etse bile , ilk çeyrek gibi 10 milyon değil belki de 7 milyon finansman giderimiz olacak bu dönem. Daha az finansman giderimiz olur diye bunu kastettim.

Vergi konusunda ise , 2020 ilk çeyrek kazancımıza göre ödememiz gerek vergi aslında 3 milyon lira idi. Zaten bunu gelir tablosunun dönem vergi gideri kaleminde görebilirsiniz.

Halbu ki , 3 milyon dönem vergi giderinden çok daha fazla olarak , 5 milyon lira ertelenmiş vergi gideri tahakkuk ettirildi ve toplam vergi giderimiz 8 milyon oldu.

Şimdi soru şu , nedir bu ertelenmiş vergi gideri yada bazı durumlarda ertelenmiş vergi geliri. Bu kural bizde eskiden yoktu. UFRS gereği , uluslararası standartlarda muhasebe sistemi olsun diye SPK bu kuralı getirdi. Bu madde bazen size ertelenen vergi geliri olarak yarar sağlar , bazen de ertelenen vergi gideri diye şimdi bizde olduğu gibi daha fazla vergi tahhakkuk ettirilmesi ile karı düşürür.

Şimdi bu ertelenmiş vergi geliri / gideri konusuna çok girmiyelim detaylı bir şekilde çünkü çok teknik bir muhasebesel konu. Sadece şunu bilelim , bu kalem şimdilik fiktif bir rakamdır bu. Pat diye ödenecek yada ödenmiş bir vergi değildir. Yıl içinde varlıklarınızda oluşacak olan , ileriye dönük artışların yada düşüşlerin şimdiden vergiye yansıması şeklinde oluşan bir kalem. Asıl rakam sene sonu bilançosunda netleşecek. Şu anda sadece kağıt üzerinde fiktif bir rakamdır.

Geçen senenin çeyrek bazlı gelir tablolarına bakın , orada da var bu kalem ve ilk çeyrek gider olarak karşımıza çıkıyor , 2. ve 3. çeyreklerde gelir olarak karşımıza çıktı , son çeyrek yine gidere döndü.

Yani bu kaleme çok takılmıyalım. Sonuçta vergisel bir olay. Sene içinde dengesini bulacak. Tüm muhasebe sistemimiz USD ile çalıştığı için kur artış veya azılışına karşı çok hassas bir kalem. Öz sermaye artışından kaynaklanan bir durumu da var.

O yüzden ben stabil kuru daha çok severim diyorum en baştan beri. Kurun daha stabil gitmesi bu tür ekstra sürpriz gider yada gelirleri azaltıp , daha çok operasyonel performansımızın ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Özetle sorunuzun cevabı bu , ödenen kredi faizi ve taksitleri sabit değil. Faiz düşünce daha az fiaz öderiz , faiz yükselirse daha çok öderiz. Normal kurumlar vergimiz sabittir , tarifeye göre onu öderiz ama asıl bizi vuran ertelenen vergi gideri ise fiktif bir kalemdir şimdilik , yani kağıt üzerinde bir giderdir , sene içindeki gelişmelere göre sene sonu dengesini bulur asıl gider ortaya çıkar. Bunun sene sonunda daha makul seviyelere ineceğini düşünüyorum kur dengelendikçe. Ama bu vergi bile bizim ağırlıklı olarak öz sermaye artışımızdan kaynaklandığı için , bu verginin çıkması öz sermayemizin arttığına işaret olacaktır. Belki net karı düşürecek ama öz sermayemizin de extra artışının kanıtı olacaktır.

6.  Alıntı Originally Posted by Erginkon Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Arena nın yatırımcı profilini merak ettiğimden soruyorum. Sakıncası yoksa yaşınızı ve borsa tecrübenizi (yıl olarak) yazabilir misiniz? Tabi yazmak isterseniz..!

Mesela ben ; Yaşım 54, 1996 yılından beri sürekli borsayı takip ediyorum. Çoook uzun vadeciyim(Arena da 12 nci yılım) zararına hiç kağıt satmadım...

Taşekkürler. Saygılarımla,
    Yaşım 29, 13-14 seneden beri borsadayım. Orta-uzun vadeciyim bende. 2019 yıl sonu bilançosundan sonra girdim ben, yeniyim yani. Gördüğüm kadarıyla forumdaki çoğunlukta uzun vadeli beklentileri olanlar.

7. Yasim 42. Arenada 6 aydir varim, portfoyumun %20si. Daha fazla girmedigime pisman oldum tabiki.
    10 yildir Borsa ile ugrasiyorum,
    Yurtdisinda yasiyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by braveheart78 Yazıyı Oku
    Yasim 42. Arenada 6 aydir varim, portfoyumun %20si. Daha fazla girmedigime pisman oldum tabiki.
    10 yildir Borsa ile ugrasiyorum,
    Yurtdisinda yasiyorum.
    36 yaşındayım, şu an pörtföyümün %25 i Arena da, hem uzun vadeci hem al satçıyım. 7 ay civarı haşır neşiriz Arena ile 2001 den beri aktif borsadayım. Önce temel sonra teknik diyenlerdenim.

Sayfa 186/215 İlkİlk ... 86136176184185186187188196 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •