Sayfa 192/192 İlkİlk ... 92142182190191192
Arama sonucu : 1531 madde; 1,529 - 1,531 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by NoNamee Yazıyı Oku
    Dolar alım ve satımın da vergi oranı yüzde 1 olmuş. Benim anladığım 100 bin dolar aldım 1000 dolar vergi, o 100 bin doları sattım, tekrar 1000 dolar vergi etti 2000 dolar vergi. Yanlış mı anladım acaba bilgisi olan varmı arkadaşlar?
    Doğru anlamışsınız. Eski sisteme göre alış-satış maliyetiniz %500 artmış oldu.

Dolar varlıkla devam edecekseniz TL'ye dönmeden elinizdeki dolar ile eurobond ( en az 5 yıl vadeli + sabit faiz oranı ile en azından

dolar bazlı değer artışına oynamak için )alabilirsiniz. Piyasadan kirli fiyat ile uygun eurobond bulamazsanız Fiba Eurobond fonu veya İş

Bankası Eurobond fonundan TL ile de eurobond alabilirsiniz.

Ayrıca;

Gram altında da valör + 1 gün olmuştu.

Bono ve tahvilde de stopaj oranları %10'dan %15 'e çıktı.

Syg.

2.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam normal bir sene geçiriyor olsak bunu tahmin etmek daha kolay olurdu ama normal bir sene geçirmiyoruz.

Salgın nedeniyle öne çekilen bir dijitalleşme talebi var piyasada. Yoksa bu sektörde hiçbir zaman 1. çeyrek satış rakamı kendinden önce gelen 4. çeyrek satış rakamına bu kadar yakın olmamıştı.

2019 4. çeyrek satışı yaklaşık 1.2 milyar TL iken ( bu sektörde en yüksek satış 4. çeyrekte olur zaten ) , 2020 ilk çeyrek satışı yaklaşık 1.1 milyar TL geldi. Yani normal şartlarda bu 2 çeyrek arasında en az %25-30 arası fark olması lazımken sadece %10 düşük geldi.

Salgının etkisinin mart ayının son 2 haftası etkisini gösterdiğini düşünürsek , bu kadar yüksek satışın tek sebebi olarak salgının dijitalleşme talebini öne çekmesini de gösteremeyiz.

Demek ki bunun dışında da sektörde normalin üstünde bir büyüme olacakmış salgın olmasa da. Yani 2020 1. çeyrek salgının getirdiği extra talep olmadan %62 büyüdüysek demek ki 2020 2. çeyrek hem sektörün büyümesi hem de salgının tam etkisinin görülmesi ile beraber belki de geçen senenin aynı dönemine göre %80-90 artacak satışlar.

Geçen sene 2. ve 3. çeyrekler yaklaşık 600'er milyon TL idi satışlar. Buradan %80 büyüme olsa bu 2 dönem yakalaşık 1.1'er milyar TL ciro ile kapanır. Yani toplamda 3 çeyrek yaklaşık 3.3 milyar TL olur.

4. çeyrekler zaten satış patlamasının yaşandığı çeyreklerdir klasik olara. Orada da en az 1.7 milyar satış olacağını düşünsek bu seneyi 5 milyarlık satış ile kapamak çok büyük olasılık.

Yani haklısın tahminleri revize etmemiz lazım. Benim de sene başı tahminim bu sene için 4 milyarın altındaydı. Ama bu gelen ilk çeyrek sonuçlarından sonra ve mevcut haber akışı , bilgisayar ve elektronik ürünlerin satışlarının ortalamanın çok üstünde gitmesi , rakip şirketlerin de satışlarını anormal arttırmaları vesaire gibi gerekçelerle ben de bu sene ciro hedefini 5 milyar lira seviyesine çekiyorum.

Bunun üstü de olursa şaşırmam. Çünkü Arena rakiplerden de fazla büyüyor.

5 milyar ciroya göre , 140 milyon FAVÖK , 75 -80 milyon arası net kar çok ihtimal dahilinde.

Paynet ve bulutum.com gibi kar marjı yüksek işlerin de bu sene daha büyüyeceğini düşünürsek , bu rakamlar hayalin ötesinde gerçekleşmesi hemen hemen garanti rakamlar.

İşte bu yüzden herkese en az 1 sene daha beklemeyi tavsiye ediyorum. 2. çeyrek sonuçları gelince durum biraz daha netleşir , 3. çeyrek sonuçları gelince de artık kendisini iyice belli eder.

Ondan sonra görürüm ben o sanki biraz köpük var diyenleri. Bu şirket 2017 yılında 1.8 milyar olan cirosunu sadece 3 sene sonra %180 artışla 5 milyara çıkarıyor , maliyet düşürme çalışmalarına bakmadan , faizlerin düşmesine bakmadan , kar marjlarındaki iyileşmeye bakmadan , ulan bu sene sonu bu hızla giderse hisse başına en az 2.5 lira kar eder, bu hızla giderse seneye de belki 3.5-4 lira kar eder , Paynetten gelen katkı her sene 3-5 kat artarak geliyor bunu da hesaba katmadan , sen git çarpanları çok da düşük değil köpük olabilir de.

Bu kağıt İnşaallah 12 ay içinde 30 liraları görecek , sonra köpük mü varmış telve mi varmış görecek herkes. Bak yine aklıma geldi sinirlendim

Özet olarak Erginkon hocam evet 5 milyar ciroya doğru gidiyoruz ama 2. çeyrek sonuçlarını görünce bunu daha net söyleyeceğiz. 2. çeyrek satışı da 1.1 milyar gelirse %90 sene sonu 5 milyarı aşarız İnşaallah.

O zaman da çok başka şeyler konuşulacak. Sektördeki ve şirketteki gelişmeyi göremeyenler çok başına vuracak. Borsadaki 500 şirketin belki de 400 tanesi bu sene reel olarak küçülecek belki bu salgın nedeniyle. Büyüyenler arasında en fazla büyüyeceklerden biri de biziz İnşaallah. O yüzden olabilecek en iyi yere tezgah açtık diyorum.

Tekkeyi bekleyen çorbayı içer.
    Emirhan Bey sade, köpüklü bir Türk kahvesi için günde 1 kere iyi gelir

Sektör rasyoları içindeki yerimiz.

Sene sonu sektör lideriyiz inşallah

Syg.

3. İNDES hariç sektördeki diğer hisseler finansallarını açıkladı.

Dgate, yatırım planı doğrultusunda Despc'in %49'unu

Desbil Elektronik'ten + Erol Bilecik'ten pay başı 4.67 TL karşılığında

53 milyon TL'ye nakit ödeme ile almış.

Desbil Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı'da Erol Bilecik.

Son durumda Despc'in sermayedarları ;

%49 Dgate

%51 Halka Açık. Madem geleceği var, yatırım yapıyorsunuz

neden ana ortaklar paylarını satıp hisse oranını %49'da bırakmıştır.

Dgate bu tarihten itibaren finansallarını tam konsolidasyon şeklinde açıklayacağını söyledi.

Bu yüzden net analiz yapabilmek adına Dgate'in bilançosundan %51 oranında Despc finansallarını

elemine etmek gerekir.

Despc'in gelir tablosu Dgate'e göre daha iyi gelmiştir.

Tam konsolidasyon ile Dgate'in artış yüzdelerini de yukarıya çekmiştir.

Despc geçen sene aynı çeyrekte - 600k TL finansman gideri yazmışken.

2020 Q1'de + 2 milyon TL finansman geliri yazmıştır.

Geçen seneye göre + 2.5 milyon net kara etki yapmıştır. ( Net karın %30'u.)

Dolar artış - azalışı ile değişen finansman gelirinin sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum.

İndes-Dgate ve Despc'in fonksiyonel para birimi TL'dir.

Arena'nın USD'dır.

Kur artışının yüksek olduğu çeyreklerde ertelenmiş vergi gideri yazmaktadır.

Dövizin düştüğü çeyrekte de biz avantajlı konuma geçeceğiz. Kısaca;

Aslolan kalem ciro artışı, esas faaliyet karı artışı , nakit akışı ve faaliyetten gelen net kardır.

Syg.

Sayfa 192/192 İlkİlk ... 92142182190191192

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •