Sayfa 289/345 İlkİlk ... 189239279287288289290291299339 ... SonSon
Arama sonucu : 2753 madde; 2,305 - 2,312 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Tamam sormak istediğiniz buysa o zaman iş değişir.

Arena muhasebe hesaplarını USD bazında tuttuğu için bilançodaki tüm aktif ve pasif kalemler USD'ın yükselmesinden etkileniyor.

Alacağı , stoğu , nakit parası , borcu hepsi birden artıyor USD artınca.

Alacağı , stoğu ve parası , ticari ve banka borcundan fazla olduğu için de özsermayesi USD kuru artışı oranında artıyor devamlı. Yani kar etmese bile öz sermayesi artıyor.

USD kuru da son 2 senede yaklaşık %100 arttığı için öz sermayesi de son 2 senede neredeyse %80 civarı arttı.

Yani muhasebeyi TL tutanlar için evet net karın artması ile öz sermaye artar çoğunlukla , ama muhasebeyi USD tutanlarda net kar elde edemeseniz bile kur artışı nedeniyle aktifleriniz artacağı için öz sermayeniz de artar.

Ama zaten 2017 ve 2018 dışında elle tutulur net kar da elde ediyordu şirket. 2019 yılında da etti. Bundan sonra çok daha iyilerini edecek inşaallah. Yani öz sermaye hem net kar artışı ile hem kur artışı ile çift taraflı artmaya devam edecek.

Umarım anlatabildim.
    Teşekkürler.

Bilançoda görünen, dönem boyunca yapılan satışlar ve satışların maliyeti, dönemin son günü gerçekleşen kurdan mı hesaplanıyor?

Nasd** %2 artı .. Çok gerdide kaldık çok..

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by meldamelda Yazıyı Oku
    Teşekkürler.

Bilançoda görünen, dönem boyunca yapılan satışlar ve satışların maliyeti, dönemin son günü gerçekleşen kurdan mı hesaplanıyor?
    Tabi ki hayir. Satislar, alislar , yapildigi gunun kurundan hesaplanir. Ancak doviz cinsinden kredi borclari, banka. varliklar , borclar alacaklar son gunku kurdan hesaplanir

4.  Alıntı Originally Posted by meldamelda Yazıyı Oku
    Teşekkürler.

Bilançoda satışlar ve satışların maliyeti görünmez. Onlar gelir tablosunda görülür. Ve satışın gerçekleştiği yani faturanın kesildiği tarihin kuruyla türk lirası üzerinden muhasebeleşir. Tahsilatın yapıldığı gün ile de aradaki kur farkı kur geliri yada gideri olarak yazılır.

Ama bilanço kalemleri , yani aktif ve pasifde yer alan ve dövize dayalı her kalem ( nakit döviz , dövizli ticari alacak , stoklar , dövizle alına krediler , dövizli ticari borçlar vesaire ) dönem sonu TCMB kuru ile yansıtılır. Yani 2. çeyrek bugün itibari ile bitti. Bilanço hazırlanırken bugünün kurunu esas alacaklar.

5.  Alıntı Originally Posted by sertol Yazıyı Oku
    Nasd** %2 artı .. Çok gerdide kaldık çok..

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Biz kendi endeksimizin bile gerisinde kaldık son 1 ayda . Kendi endeksimizi yakalayalım Nasd** eksik kalsın

Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam biz bu kağıttaki istikrarsızlıktan yakınıyoruz.

Evet son 10-11 aya bakınca görece fazla primli görünüyoruz ama daha defter değerine bile gelemedik bu kadar büyüme ve kar artışına rağmen.

Bizim çeyreğimiz büyüyemeyen şirketler nerelerde işlem görüyor biz nerelerdeyiz.

Haber akışı olmadığı için kağıdı kimse almıyor veya tutmuyor elinde. Durum böyle olunca da tahtacının insiyatifine kalıyoruz.

Endeks 102 bin iken bu kağıt 17 liraları gördü temettü ile beraber. Endeks 15 bin puan arttı biz 14 liraya döndük. Bu kağıt şu an 16 üstünde kalabilseydi belki bu kadar hayal kırıklığı olmazdı.

Bütün meselemiz bu. Artık bu konuda yazmak istemiyorum. Eğer borsa ve sektör ortalamalarına bakarsanız hangi rasyolarla işlemler oluyor , bu kağıdın burada durmasına neden isyan ettiğimizi anlardınız. Yoksa ben zaten %200 kardayım , zararda bile değilim ama buraları haketmiyor bu kağıt demek zorundayım yine de. Çünkü yıl sonu bu kağıdın 28-30 lira arasında olması gerekir neden 6 ay öncesinde yarısındayız ?

Çünkü yönetim kağıda ilgiyi arttıracak aksiyonlar almıyor. Siz yönetimden memnunsanız takdir edersiniz olur biter ben memnun değilim tenkit ediyorum.
    Tenkit etmeniz de haksiz degil aslinda, kisaca sorayim bilancoya kalmis 40gun benim bolca vaktim var dert degil benim icin, madem de bu kadar eminiz karlarin buyudugune pandemide vs ki beklentim benim de oyle bekleriz,

AMA bir sey bahsettiniz ki mide bulandirici olan o, gercekten katakulli ve oyunla kar etmedik gosterecek eritecek bi davranis bekliyor musunuz? Yani yonetimin yatirimci iliskilerinin berbat cevaplarindan yonetim art niyetli cikar mi?

Sadece yonetime bir Koc holding sirketi gibi guvenmek hata mi? Siz masa alti oyunlarin oldugunu mu dusunuyorsunuz?

Bilancoda ben o fk dususunu goreyim hele bakin nasil bam bam gidiyor arena, kaldi ki guzelce temiz bi 10fk ya getirmis bizi bu fiyatla dahi iskontoluyuz o da kabul elbette hele PEG e gore daha da kral bi durumda.

7. Arena 2 Çeyrek Bilanço ve Karı

Dolar güzel dengelendi ve iyi kapattı. 6.60 ile girmiştik ikinci çeyreğe 6.85 ile kapattık.

Hiç muhazafakar bir kar tahmin yapmayacağım. Bu çeyreğin önceki aynı dönem çeyreklere çok iyi
    geçtiğini ve çok iyi bir kar geleceğini zannediyorum. 16 üstü bir kar sürpriz olmaz bence...

Hisse bugünden itibaren hareketlenip 20 li rakamlara çıkışını sürdürecektir.

YTD değildir.

Kazancınız bol ve bereketli olsun İnşALLAH...

8.  Alıntı Originally Posted by atansu Yazıyı Oku
    Tenkit etmeniz de haksiz degil aslinda, kisaca sorayim bilancoya kalmis 40gun benim bolca vaktim var dert degil benim icin, madem de bu kadar eminiz karlarin buyudugune pandemide vs ki beklentim benim de oyle bekleriz,

AMA bir sey bahsettiniz ki mide bulandirici olan o, gercekten katakulli ve oyunla kar etmedik gosterecek eritecek bi davranis bekliyor musunuz? Yani yonetimin yatirimci iliskilerinin berbat cevaplarindan yonetim art niyetli cikar mi?

Sadece yonetime bir Koc holding sirketi gibi guvenmek hata mi? Siz masa alti oyunlarin oldugunu mu dusunuyorsunuz?

Bilancoda ben o fk dususunu goreyim hele bakin nasil bam bam gidiyor arena, kaldi ki guzelce temiz bi 10fk ya getirmis bizi bu fiyatla dahi iskontoluyuz o da kabul elbette hele PEG e gore daha da kral bi durumda.

Hocam geçmiş 5-6 senenin genel yönetim ve pazarlama giderleri toplamı ile satışları bir karşılaştırın derim İndes , Armada ve Arena için. Hatta isterseniz DGATE ve Despeci de katın işin içine.

Burada göreceksiniz ki sattığı mala göre en fazla genel yönetim gideri ve pazarlama gideri ödeyen biziz. Şimdi teker teker rakamları buraya döküp akıl karışıklığı yapmayayım ama İndes bizden çok az fazla giderle neredeyse bizim 2 katımız mal satıyordu geçmiş senelerde.,,

Bu kalemler çok muğlak kalemlerdir ve kar transferi yapmak için uygun yerlerdir . Sorsan şirkete yukko.com ve paynet için yapılan organizasyondan dolayı arttı derler. Olabilir de . İnşaallah da öyledir. Ama yukko 2017 öncesi yoktu fakat durum yine benzerdi.

Şimdi 2019 sonunda yukko kapandı yüksek gidere öareler arandı ve kısmen de başarılı olundu o yüzden 2019 fena olmayan bir karla kapandı.

2020 ilk çeyrek de bu karlılık artışı devam etti. Çünkü çalışan sayısı 370'lerden 300'lere kadar geldi. Umarım daha karlı bir şirket oluruz.

Ama son 7-8 seneye bakarsanız , sektörün en karsız şirketiyiz. Aynı brüt kar oranı ile mal satıp net kara gelene kadar tüm karı eriten başka şirket yok.

Bu gerek genel yönetim ve pazarlama giderinin fazlalığı ile oldu , gerek finansal giderin fazlalığı ile gerekse de muhasebe sisteminin USD olmasından kaynaklı ödenen ekstra vergilerle.

Bence bu konuyu kapatalım artık. Geçmişi konuşmanın alemi yok İnşalllah olumlu düşünelim olumlu olsun. 2. çeyrek düşündüğümüz ciro ve kar gelirse demek ki şirket artık başka bir boyuta geçmiş diyebileceğiz.

Sayfa 289/345 İlkİlk ... 189239279287288289290291299339 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •