Sayfa 741/741 İlkİlk ... 241641691731739740741
Arama sonucu : 5928 madde; 5,921 - 5,928 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Bu arada , Aralık ayında çıkan ve cep telefonu üretimini teşvik eden kanunun yanı sıra , Çinlilerin hepsinin aynı anda Türkiye'de üretim için sıraya girmesinin başka bir nedeni de , 200 USD'ın altındaki telefonlara gelen gözetim belgesi zorunluluğu. Bu kanun da Mayıs 2020 tarihinde çıkmış.

Yani yurtdışından 200 USD'ın altında telefon ithal etseniz bile , gümrük vergisini 200 USD üzerinden ödemek zorunda kalıyorsunuz. Böylece ucuz telefon pazarında devlet yerli üreticiyi korumuş oluyor.

Çinlilerin de hitap ettiği piyasa genelde 200 USD'ın altındaki telefonlar olduğu için , bu ekstra vergiye takılmamak için de yerli üretime geçmek istemiş olabilirler.

Yani bundan sonra Türkiye'de üretim yapmayan ve değeri vergisiz 200 USD'ın altında olan cep telefonlarının çok fazla satılma şansı yok. O yüzden de herkes Türkiye'de üretime aynı anda koşmaya başlamış olabilir.

OPPO , Xiomi , Huawei , Elephone , Tecno Mobile , Red Mi , Real me , LG , Honor , Alcatel ,HTC , Vivo ve hatta Samsung'un bazı modelleri Türkiye'de üretilmediği takdirde , fiyat açısından dezavantajlı konuma düşecekler.

Üstüne bir de yatırım teşvik kanunu çıktı . Dolayısıyla bu 2 nedenden dolayı hepsi aynı anda yerli üretim için olanak arıyorlar.

Arena'nın satışını ve distribütörlüğünü yaptığı 3 marka da ( Xiomi , Tecno ve Elephone ) bu pazara hitap ediyorlar çoğunlukla. O yüzden Türkiye'de üretim yapmadıkları takdirde pazar kaybederler yapanlara karşı.

Bu da bu ortaklığın çok olası olduğunun göstergesi. Ama içerik nedir , boyut nedir bilmiyoruz henüz. Açıklansın diye bekliyoruz.

Bu arada 2020 yılı net karı 70 milyon veya üstünde geldği takdirde zaten hisse başı kar 2.2 liranın üstüne çıkar. Bu da 20 F/K ile 44 lira hisse fiyatına denk gelir. Yani şu anda bulunduğumuz fiyat aslında sadece bilanço beklentisini karşılayan bir fiyat. Telefon üretim işinin beklentisi hala daha mevcut fiyatın içinde çok yok.

2020 net karı 60 milyonun altında gelirse ki ben 70 veya üstü bekliyorum , o zaman bu fiyatlarda telefon işinin de etkisi var diyebiliriz ama 70 milyonun üstünde net kar gelirse , 45 lira zaten bu bilanço sonrası olmamız gereken fiyat ve işin içinde ne cep telefonu üretimi işi ne Paynet açık bankacılık işi ne de diğer beklentiler var demektir.

Bu beklentileri de eklersek bu sene sonu olmamız gereken yer 90 - 110 lira arası bir yerdir ortalama bir tahminle.

Ama cep telefonu işi olmasa da bu sene 70 liraların üstüne çıkmak da çok olası.

2. Samsung Atmaca ile üretime başlamış.

https://www.indyturk.com/node/300726...t%C4%B1%C5%9Fa

Üretim hedefi 3 milyon ve ihracat yapma şartı var.

Ayrıca yerli üretim ile orta segment telefonların fiyatı %40 düşecek yerli üretimle diyor haberde.

Bu durumda orta segmentte Türkiye'de üretmeyen rekabet edemez artık.

Xiomi , Tecno yada Elephone , hepsi de Türkiye'de üretmeye mecbur kalacak bu sınıf telefonlarını yada o pazarda bulunmaları zorlaşacak.

Bu 3 marka da Arenanın distribütörlüğünü yada satışını yaptığı marka. Mutlaka biriyle ortak üretim olacaktır diye tahmin ediyorum.

Ama satış fiyatı vergisiz 200 USD'ın altındaki telefonlar olacaktır üretilen modeller. Bu durumda 2 milyonluk üretim için 250-350 milyon USD arasında olur yıllık ciro.

Eğer kapasite 3 milyon olursa , ciro da aynı oranda fazla olacaktır ama ben ilk yıl için üretim kapasitesinin 500-750 bin arasında olacağını düşünüyorum. Sonrasında kademeli olarak 2 yada 3 milyona çıkılır 2 sene içinde.

3. Bu video daha çok yeni yayınlanmış. 3 gün önce.

https://www.youtube.com/watch?v=xCAd2i6uAaM

Hepimiz telefon işinin peşine düştük ama Paynet ve sektör hakkında çok güzel bilgiler var videoda.

Video uzun 1 saat 10 dakika. Tüm konuşmacılar güzel bilgiler veriyor ama zamanı olmayanlar sadece Paynet CMO'su Serra Hanımın konuşmalarını dinlesin bence.

Neler demiyor ki Serra Hanım , 2021 yılında %100 büyüme hedefliyoruz diyor . Zaten 2020 4 milyar üzerinde br işlem hacmi ile kapatıldı ( Bence 4,5 milyar lira civarı ) , bu durumda 2021 yılında 8-9 milyar TL arası bir işlem hacmi olacak demektir ki bu , sadece buradan Arena'ya 30-40 milyon lira arası net kar yansır.

2021 ilk çeyreğinde 2 lansman yapacağız diyor , biri şubatta biri martta. Kobilere yönelik çalışmamız var diyor , 2021 iş birliklerinin çok artacağı bir yıl olacak diyor , bankalar ile yakın çalışıyoruz , hazırlıklarımız devam ediyor diyor , şirket iş birlikleri ürün birleştirmeleri olacak şirketler arasında diyor , hepsi aklımda kalmadı çok şeyler diyor.

Anlaşılan 2021 yılında Paynet kaynaklı da çok haber akışı olacak ve bunların hepsi de Arena'yı etkileyecek.

Bu işi de atlamayalım. Evet Cep telefonu işi güzel iş , ama haber duyulduktan sonra sadece finansal getirisini bilançolarda görebileceğimiz bir iş. Haberi olmaz bir daha bu işin iş resmiyete döküldükten sonra.

Ama Paynet işinde belki de sene boyunca 3-4 tane güzel haber gelecek gibi duruyor ve bundan sonra da devam edecek.

Üstelik Paynet cirosu düşük ama kar marjı yüksek bir iş olacak bundan sonra. O yüzden donanım tarafı , cep telefonu tarafı ne kadar net kar getirecekse , bundan sonra Paynet de o kadar hatta daha fazlasını getirecek.

O yüzden ısrarla biz bu kağıt önümüzdeki 3-5 senenin en popüler hisselerinden biri olacak diyorduk zaten.

Bu yüzden 3-4 seme içinde milyar dolarlık şirket olabilir diyoruz.

4. İnşallah hayırlı bir yıl olur bu sene..
    Emeğinize sağlık Emirhan Bey Üstadım...
    Keyifle okudum...

5. https://youtu.be/T7A232jwkuE
    4 ay önceki video.
    12.26 izleyici sorusunu cevaplamış.
    Bende inşallah olursunuz diyeyim

6.  Alıntı Originally Posted by martin eden Yazıyı Oku
    dostlar hepinize merhaba ,,
    hiç değinilmemiş sanırım ama son zamanlarda ethereum yükseldi. ethereum üretmek için biliyorsunuz teknolojik ürünler gerekli.
    ethereum mining denen sistem için ana parçalar:
    ekran kartı
    anakart
    hafıza kartı ya da ssd
    PSU (power supply)

bunların birçoğunun arena distribütörüdür. "kendi sitesinde yazmakta"
    (sapphire gigabyte asus, sandisk, seagate, asrock quadro, everest, amd, aercol , coolermaster)

Hocam enteresan bir konuya dikkat çektin hakikaten.

Biz pandemi sürecinde artan mobil cihaz satışlarına , Paynetin ödeme sistemlerinde artan işlem hacmine ve son olarak da cep telefonu üretim işine odaklandık ama dediğin bu konu da son 2-3 aydır artan kripto para fiyatlarında , mining işinin tekrar cazip hale gelmesiyle dikkat çekilmesi gereken bir konu.

Yani bu piyasada fiyatlar yukarı gittikçe , bu işin madenciliğini yapmak da finansal anlamda cazip hale geliyor. Yani etherium fiyatlarını çok takip etmedim ama diyelim ki fiyat 100 USD iken bu işi yapmak cazip değilken , fiyat 500 USD'a çıkınca herkes bu işin peşine düşmüş olabilir.

Bu işi yapmak için de evet saydığın parçalara ihtiyaç var ve bunların çoğunu da Arena satıyor.

Yani bu konuda daha fazla bilgin varsa paylaşırsan seviniriz. Yada bu işi bilip de sayfayı takip edenler bu konuda katkı yaparsa buradan bir hesap kitap yapalım sektöre etkisini , şirkete olası etkisini hesaplamaya çalışalım.

Yani bu işin türkiyede büyüklüğü nedir , kaç kişi bu iş ile uğraşır , bu insanların bu iş için tükettikleri parça sayısı yıllık ne olur , bu parçaların fiyatları nedir , bu işin devamlılığı nedir vesaire..

Yani bu işin ekonomik büyüklüğünü hesaplayabilirsek , buradan şirkete katkısını bulabilirz.

Eğer bu iş dikkate değer büyüklükte ise bu iş de karlılığa katkı sağlar.

7. https://shiftdelete.net/ekran-karti-...or-iste-cevabi

linkten ya da farklı sitelerden de bakılıp fikir edinilebilir, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekran kartı ve diğer gerekli ekipman satışı arttı.
    Ethereum'un 350 dolar bandını kırıp aşması bunda etken. (ekran kartı , anakart, psu, ram vb ) Çünkü daha önce elektrik masrafı düşüldükten sonra madencilere pek de güzel bir kâr kalmıyordu.

yani son çeyrekte etkisini gösterebilir bu satışlar. (yatırımcı ilişkilerinin verdiği cevapla da teyit ettim bu durumu, kendileri 'global piyasalarda olan artış bizde de yaşandı' minvalinde cevap verdiler.

asus, gigabyte ve sapphire markaları ve birçok anakart - psu markası Arena Bilgisayarın internet sitesinde distribütörü olduğunu açıkladığı markalar.

Burada kilit nokta net kâr marjı elektronik distribütör piyasasında bildiğiniz üzere yüzde 1-2 oranındadır genelde.
    ancak artan yüksek talep karşısında fiyatlar ani şekilde yükselmiş görünüyor.
    rx 5700 xt modeli çok kısa sürede oldukça fazla arttı misal, bu artışlar Arena Bilgisayarın net kâr marjını arttıracak mı?

ya da bu talebi karşılayacak stokları var mıydı?

en önemli husus satış miktarları .
    kaç adet ekran kartı satıldı?
    bunlar bilinmiyor .

yazdıklarım şahsi yorumlarımdır, yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by martin eden Yazıyı Oku
    https://shiftdelete.net/ekran-karti-...or-iste-cevabi

linkten ya da farklı sitelerden de bakılıp fikir edinilebilir, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekran kartı ve diğer gerekli ekipman satışı arttı.
    Ethereum'un 350 dolar bandını kırıp aşması bunda etken. (ekran kartı , anakart, psu, ram vb ) Çünkü daha önce elektrik masrafı düşüldükten sonra madencilere pek de güzel bir kâr kalmıyordu.

yani son çeyrekte etkisini gösterebilir bu satışlar. (yatırımcı ilişkilerinin verdiği cevapla da teyit ettim bu durumu, kendileri 'global piyasalarda olan artış bizde de yaşandı' minvalinde cevap verdiler.

asus, gigabyte ve sapphire markaları ve birçok anakart - psu markası Arena Bilgisayarın internet sitesinde distribütörü olduğunu açıkladığı markalar.

Burada kilit nokta net kâr marjı elektronik distribütör piyasasında bildiğiniz üzere yüzde 1-2 oranındadır genelde.
    ancak artan yüksek talep karşısında fiyatlar ani şekilde yükselmiş görünüyor.
    rx 5700 xt modeli çok kısa sürede oldukça fazla arttı misal, bu artışlar Arena Bilgisayarın net kâr marjını arttıracak mı?

ya da bu talebi karşılayacak stokları var mıydı?

en önemli husus satış miktarları .
    kaç adet ekran kartı satıldı?
    bunlar bilinmiyor .

yazdıklarım şahsi yorumlarımdır, yatırım tavsiyesi değildir.

Arena bu parçalarda birden fazla marka ile çalıştığı için daha fazla mal satmış olabilir. Ayrıca fiyatın yükselmesi de karlılığı arttırıcı bir etki olmuştur.

Mutlaka karlılığa olumlu etki eder ama 1.5 milyarlık son çeyrek cirosunun ne kadarını bu karlı malzemeler oluşturdu onu da bilmek lazım.

Haberde bu duurmun 3 ay daha sürmesi bekleniyor diyor. Demek ki 2021 ilk çeyreğe de güzel etki yapacak.

Genel anlamda pozitif etkiler , ama ne kadar etkilediğini bilmek için daha çok rakam lazım .

Zaten 15-20 gün içinde bilanço gelir. Orada görürüz etkisini.

Ama haklısınız , kripto para fiyatları bu seviyelerde kaldığı sürece madencilik artacaktır , bu da iç tüketimi arttıracaktır. Dolayısıyla satışların geçen sene çok artması nedeniyle bu sene , geçen senenin üstüne çıkılır mı acaba diye endişeler vardı. Bu ekstra tüketim satışların da geçen senenin üstüne çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sayfa 741/741 İlkİlk ... 241641691731739740741

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •