Sayfa 218/436 İlkİlk ... 118168208216217218219220228268318 ... SonSon
Arama sonucu : 3485 madde; 1,737 - 1,744 arası.

Konu: ULUUN - Ulusoy Un Sanayi

1.  Alıntı Originally Posted by can2182 Yazıyı Oku
    SORU CEVAP İLERLEYELİM...

1- son ceyrek bilanco nasil gelecek? Pddd ve fk oranlari ne olacak.
    **3. Ceyrek aciklandiginda dolar kuru ve bugday emtia fiyatlarini arastirin... Borcluluk dolar ile, bugday emtia fiyatlarinin degisimi nasil etkilemiş bu sekilde bakin...562m tl stokta ma vardi 3. Ceyrek bilancoda

2-tmo 400.000 tondan kac ton ihale kazanacaz?

3-yeni ortak mevzusu ne zaman yonetim tarafindan net olarak soylenecek?

4-söke unun akibeti ne oldu

5-2020 mayis ayi gibi bir insaata baslanmisti net hatrlmyrm insaati bittimi

6-gunlul 2700tona ne zmn ulasacaz

7-bir bedelsiz daha gelebilirmi

8-bedelli bekliyormusunuz

9-rolweg firmasi sadece ofis isimi yapar yoksa deposu varmidir? Dropshipping gibimi calisiyor yoksa.baska yerden alip sevkiyat takibimi yapyr

10-piyasa dgeerimiz 2021yili icinde 2,5milyar tl ve uzeri olabilirmi sizce?

11-buğday emtia fiyati 1500e ulasirmi 2021yil icinde

12-eger bir ortak cikarsa halkbanktaki gibi sermayeye para ekleyip bizim pay oranimizi dusururmu? Yani ortaklik nasil gerçekleşir?

Soru numarasini yazip cevaplayablrsnz

KAFAMDA DELİ SORULAR??? 🤓
    8- sahsi fikrim bedelsizden sonra bedelli yapacak buyumu ve alim icin

2.  Alıntı Originally Posted by Alasara2020 Yazıyı Oku
    8- sahsi fikrim bedelsizden sonra bedelli yapacak buyumu ve alim icin
    o zaman ekmek degil pasta olur hemde tereyağlı :tadından yenmez
    yada dagıtılmış malı toplayıp satacak ..?
    ZIR-DELİ Y.T.D

3. Türkiye’nin buğday politikası ne kadar sürdürülebilir?

Türkiye’de son yıllarda buğday ekim alanları daralırken ithalat hızla artıyor. 2019’da 9.8 milyon ton, son 18 yılda 59 milyon ton buğday ithalatı yapıldı. Peki, bu politika sürdürülebilir mi?

Türkiye’de buğday ithalatı hızla artıyor. Çiftçinin desteklenmesi için kurulan ancak son dönemde ithalat yapan bir kurum haline geline gelen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yeni bir alım ihalesi daha açtı. Kurum, 19 Ocak’ta 400 bin ton buğday ithalatı ihalesi yapacak.

Resmi verilere göre Türkiye, son 18 yılda 59 milyon ton buğday ithal etti. Sadece 2020 yılının ilk dokuz ayında 6.8 milyon ton buğday ithalatı yapıldı. Bu ithalatın faturası da 1.6 milyar dolar oldu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, TMO’nun Mart 2020’de herhangi bir stok sıkıntısı olmadığını açıklamasına rağmen hasat öncesi ve sonrasında ithalat politikasının devam ettiğini belirtiyor.

Gümrük vergisi sıfırlandı
    Buğday ithalatında gümrük vergisi yüzde 45 iken 21 Ekim 2020’de bu oran yıl sonuna dek sıfırlanmış, daha sonra bu tarih Nisan 2021’e kadar ötelenmişti.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2002’de 1.1 milyon ton, 2015 yılında 4.3 milyon ton olan buğday ithalatı, 2018’de 5.8, 2019’da 9.8 milyon tona çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na göre; Türkiye’nin 2002’de sadece 150 milyon dolar ödediği buğday ithalatının 2019 yılı faturası 2.3 milyar doları buldu.

Peki, ithalata neden ihtiyaç duyuluyor? Buğdayın üretimi, anavatanı olan Türkiye’de yıldan yıla nasıl değişti?

Ekili alanlar daraldı
    TÜİK verilerine göre Türkiye’nin yıllık buğday üretimi 20 milyon ton civarında seyrediyor. 2019’da yıllık 19 milyon ton üretim yapıldı. Üretimin 2020’de 20 milyon 500 bin ton olduğu tahmin ediliyor.

Besin değeri açısından zengin bir buğday türü olan ve makarna yapımında kullanılan durum buğdayında üretim ise son beş yıldır daralıyor. 2015’te 4.1 milyon ton olan durum buğdayı üretimi, 2018’de 3.5, 2019'da 3.15 milyon tona geriledi.

Öte yandan buğday ekim alanları 2000 yılında 9.4 milyon hektar iken, 2005’te 8.5, 2010’da 8.1, 2015’te 7.8, 2019’da 6.8 milyon hektara düştü.

Hükümet, buğday ithalatının makarna ihracatı için yapıldığını savunuyor. İhracattan elde edilen gelir de resmi verilere göre ithalat için ödenen rakamı geçiyor.

Peki, buğday ithalatının gerekçesi olarak ihracatı sunmak gerçekçi mi?

DW Türkçe’ye konuşan tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’a göre, ithal edilen buğdayın tamamının un, makarna, irmik ve bulgur gibi mamül olarak ihracatlarının yapıldığını söylemek çok doğru değil.

İthalat ihracatı geçiyor
    Ali Ekber Yıldırım
    Ali Ekber Yıldırım

Yıldırım, özellikle son iki yıldır ithalatın miktar olarak ihracatı geçtiğini söylüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na göre 2017’de 5 milyon 160 bin ton buğday ithalatı yapıldığını, buna karşılık 7 milyon 391 bin tonluk mamul ihracatı yapıldığını belirten Yıldırım, “2018’de de 5.8 milyon tonluk ithalat, 7.5 milyon tonluk buğday eş değeri mamul ihracatımız var. 2019’da ise biraz iş değişiyor. 9.8 milyon tonluk ithalat yapmamıza rağmen yaptığımız ihracat 7.5 milyon tonda kalıyor. Yine 2020’nin 11 aylık döneminde. 8.7 milyon tonluk buğday ithalatına karşılık 6.8 milyon tonluk bir ihracatımız var. Yani iki yıldır Türkiye 2 milyon ton daha fazla ithalat yapmış görünüyor” diyor.

4. Buğday Alım fiyatı ithalatta yüksek...

ZMO Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez de ithalat için belirlenen alım fiyatının Türkiye’de yerli üretim için belirlenen taban alım fiyatından yüksek olduğuna işaret ederek, Türkiye’deki çiftçiden esirgenen desteğin başka ülke çiftçilerine verildiğini savunuyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi Mayıs ayında ekmeklik buğday için 1650 TL, makarnalık buğday için 1800 TL taban fiyat açıkladı. Ağustos ayında ise makarnalık buğday 2450 TL’den ithal edildi.

Baki Remzi Suiçmez

Türkiye’de buğday üretiminin azalmasının tek nedeninin ithalat olmadığını belirten Suiçmez, yerli üretimi azaltan unsurları “üretimin iklime bağlılığının devam etmesi, sulama yatırımlarının yetersizliği, yetersiz olan ve zamanında ödenmeyen tarımsal destekler, dövize bağlı ilaç, gübre tohum gibi temel girdilerin yüksek maliyet oluşturması, tarıma uygun olmayan krediler, borç, faiz, icra kıskacında çiftçinin üretim araçlarına el konulması, tarımsal üretim planlaması olmaması, telafi edici ödemelerin gündeme girmemesi, TMO’nun maliyet üstü alım fiyatı, alım garantisi açıklamaması ve tabii ki dış alımın çiftçilerin üzerinde bir baskı unsuru olarak bir politika tercihi olarak kullanılması” şeklinde sıralıyor.

Destekler yetmiyor, çiftçi borçlanıyor

Tarımsal destekler yetmediği için ise mazot, gübre gibi ithal girdiler ve düşük buğday alım fiyatı nedeniyle çiftçi banka kredilerine yöneliyor. Son dönemde çiftçinin borçları yeniden yapılandırılmazken icra işlemlerinin üç ay ötelenmesine gidildi. Ziraat Bankası 4 Ocak’ta tarımsal kredi faizlerini yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkardı.

https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyeni...lir/a-56231707

5. Türk lirasını gazete kağıdı değerine indir..
    Çiftçiyi gerektiği gibi desteklemeyip üretimin yetersiz kalmasına sebep ol..
    Sonra da 7.5 lara çıkardığın dolar/tl den 1.6 milyar dolar buğday ithalatı yap.. Hem de buğday cenneti bu ülkede..

İlginç.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    SİVAS
    Gönderi
    4,327
     Alıntı Originally Posted by elliot41 Yazıyı Oku
    ZMO Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez de ithalat için belirlenen alım fiyatının Türkiye�de yerli üretim için belirlenen taban alım fiyatından yüksek olduğuna işaret ederek, Türkiye�deki çiftçiden esirgenen desteğin başka ülke çiftçilerine verildiğini savunuyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi Mayıs ayında ekmeklik buğday için 1650 TL, makarnalık buğday için 1800 TL taban fiyat açıkladı. Ağustos ayında ise makarnalık buğday 2450 TL�den ithal edildi.

Baki Remzi Suiçmez

Türkiye�de buğday üretiminin azalmasının tek nedeninin ithalat olmadığını belirten Suiçmez, yerli üretimi azaltan unsurları �üretimin iklime bağlılığının devam etmesi, sulama yatırımlarının yetersizliği, yetersiz olan ve zamanında ödenmeyen tarımsal destekler, dövize bağlı ilaç, gübre tohum gibi temel girdilerin yüksek maliyet oluşturması, tarıma uygun olmayan krediler, borç, faiz, icra kıskacında çiftçinin üretim araçlarına el konulması, tarımsal üretim planlaması olmaması, telafi edici ödemelerin gündeme girmemesi, TMO�nun maliyet üstü alım fiyatı, alım garantisi açıklamaması ve tabii ki dış alımın çiftçilerin üzerinde bir baskı unsuru olarak bir politika tercihi olarak kullanılması� şeklinde sıralıyor.

Destekler yetmiyor, çiftçi borçlanıyor

Tarımsal destekler yetmediği için ise mazot, gübre gibi ithal girdiler ve düşük buğday alım fiyatı nedeniyle çiftçi banka kredilerine yöneliyor. Son dönemde çiftçinin borçları yeniden yapılandırılmazken icra işlemlerinin üç ay ötelenmesine gidildi. Ziraat Bankası 4 Ocak�ta tarımsal kredi faizlerini yüzde 9�dan yüzde 17�ye çıkardı.

https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyeni...lir/a-56231707
    Dw. Com un tesbitiyle asla hareket etmem... Zira deutschwelle hep manüpülatif ve Türkiye ye düşman bir yöntem takip etmektedir... Yıllardır takip ederim, hiç iyiliğimize çalıştıklarını görmedim...

RNE-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Aynen. Katılıyorum bu tespite.
     Alıntı Originally Posted by nugurlu Yazıyı Oku
    Dw. Com un tesbitiyle asla hareket etmem... Zira deutschwelle hep manüpülatif ve Türkiye ye düşman bir yöntem takip etmektedir... Yıllardır takip ederim, hiç iyiliğimize çalıştıklarını görmedim...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by nugurlu Yazıyı Oku

Güzel kardeşim elin gavuru niye senin benim iyiliğimize çalışsın? Biz onun iyiliğine çalışıyor muyuz?

Ülkemizin iyiliği için çalışmaya and içen yetkililer buna çalışıyor mu esas önemli olan bu.

Son 1 yılda tereyağına, peynire, elektriğe, doğalgaza gelen zamları bir kenara, enflasyon ve ücret zamlarını diğer kenara koyup tartarsak sorunun cevabını buluyoruz.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Sayfa 218/436 İlkİlk ... 118168208216217218219220228268318 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •