Arama sonucu : 3 madde; 1 - 3 arası.

Konu: Koronavirüsü Salgını Nedeniyle Sektörel Dengeler Değişti

1. Koronavirüsü Salgını Nedeniyle Sektörel Dengeler Değişti

Yeni tip korona virüs (kovid-109) salgını hayatımıza girdiğinden beri birçok radikal kararlar aldık. Üstelik salgın nedeniyle tüm alışkanlıklarımız değişti. Türkiye pandemi sebebiyle birçok önemli kararlar alan ülkelerden biri oldu. Hatta bazı uygulamalar ilk kez Türkiye’de uygulanmaya başlamasının ardından Fransa, ABD ve İngiltere gibi ülkelere de öncülük etti.

Türkiye bu kapsamlar dahilinde aldığı kararlardan en önemlileri uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma konularıydı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi birçok kurum ve kuruluş iş birliği içerisinde yeni uygulamaları hayata geçirdi. Bakanlıkların ön ayak olduğu ekonomik kaynaklı evden çalışma uygulamaları özel sektöre de ilham kaynağı oldu. Bu süreçte en fazla etkileşime sahip olan alanlar, Türkiye’de uzaktan eğitim ve Uzaktan eğitim başta olmak üzere, sağlıklı ürünler, hijyen ürünleri, hobi siteleri, ulusal marketler olurken bazı sektörleri ise olumsuz etkiledi. Başta havayolu şirketleri, özel sağlık kurumları, turizm ve konaklama işletmelerini bu süreçten en zararlı çıkan sektörler oldu.

Uluslararası Denetim Firması olan Deloitte touche & Tohmatsu’nun (Deloitte) Türkiye araştırmasında, Kovid-19 salgınının farklı kategorilerin siteleri 3-4 kat daha fazla ziyaretçi sayısını yükseltti. Raporda gıda sektörü dışında yer alan tüketim ürünler, ilk haftalarda negatif grafik çizerken, Mart ayının son haftasında firmaların birbiriyle girmiş olduğu rekabet ile ücretsiz teslimat, indirim kampanyaları ve değişim garantisi gibi taahhütler ile pozitif grafik çizmeye başladı.

KAYNAK

2. Baslik hayirli olsun

FİYATLAR KATLANDI

Yapılan son zamlar ile birlikte markette 30-33 lira olan bir kilogram çayın fiyatı 45 liraya kadar çıktı. Kuru gıdada yüzde 50'lere varan artış için sadece "Talep çok" diyen fırsatçılar, kırmızı mercimekte 4,5 lira olan fiyatı 7,5-8 liraya, kuru fasulyenin fiyatını da 7 liradan 10 liraya yükseltti. Bazı markalarda ise fiyatların 15-18 liraya kadar çıktığı görüldü. Domates, biber, salatalık gibi ürünlerde tarla mahsulünün çıkmasına rağmen fiyatlarda artış devam ediyor. Ramazan öncesinde 5-6 liralık salkım domates 10 liraya kadar yükselirken, sivri biberin fiyatı 12 lirayı, kapya biberin fiyatı 15 lirayı buldu.
    Sarımsakta fiyatlar 70 lirayı bulurken, kıyma 60 liraya, tavuk kanadı 40 liraya kadar yükseldi. İhracatı durduğu için iç piyasaya daha fazla ürünün verildiği yumurtada bile fiyat, ramazan öncesine göre 2'ye katlanmış durumda. Yumurtayı organik almak istediğinizde ise tanesine 2 liraya kadar bedel ödemek gerekiyor. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicileri hem fahiş fiyat artışlarına karşı, hem de gramajlara dikkat etmesi gerektiği konusunda uyarırken, TESK Başkanı Bendevi Palandöken de "Gereksiz alışverişle enflasyonu artırmayalım" çağrısı yaptı ve ürünlerin son kullanma tarihi ile üretim yeri gibi bilgilere bakmayı ihmal etmemek gerektiğine dikkat çekti.

Kimse enflasyon yıl sonu %8 olacak demesin.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •