Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 40 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Ed Seykota İzinde Analizler

Arrow Ed Seykota İzinde Analizler

Ed Seykota

Merhaba,

Aşağıdaki satırlar "Borsa Sihirbazları" kitabındaki "Ed Seykota" bölümünden alınmıştır.

Ed Seykota bizim yaşayan pirimizdir. Kendisi daha 1960’larda teknik alımsatım sistemlerini yaratmış ve model oluşturma/testleri o zamanlardaki bilgisayarlar ile günlerce/aylarca süren bir süreçte yapmış biridir.

"Ne olmuş sonunda? " diyenlere de şunlar söylenebilir:
    Örnek aldığı hesabı tüm kayıtlarla 16 yıl içinde %250000’lik bir kazanca ulaşmıştır.

Bakalım pirimiz neler demiş:

* Uzun vadede ayakta kalmanın ve başarılı olmanın sırrı, teknik sistemlerle içiçe geçmiş para yönetimi tekniklerini kullanmakla yakından ilgilidir.

* Hala kendi sistemimi aşabilir miyim? şeklinde düşünce süreçlerinden geçiyorum, fakat bu şekildeki uçuşlar genellikle adamı hizaya sokan zararlarla sonuçlanıyor.

* Hayatın kendisi de trendlere dayanır. Kuşların kışın güneye göç etmesi gibi. Şirketler trendlerini belirler ve ürünlerini bu trende göre ayarlarlar. Tek gözeli hayvanlar bile kimyevi ve ışıldak izler üzerinde trendler halinde hareket ederler.

* Trading sistemlerinin karlılığı döngüseldir. Trend takip edici sistemlerin çok büyük başarılar kazandığı dönemlerde, sistemin popülaritesi artar. Sistemi kullananların sayısı artıp, piyasalar trendden yatay hale geldiğinde, sistemler kar sağlamaz ve sermayesi az ve tecrübesiz traderler elenir. İstikrar başarının anahtarıdır.

* Okuduğunuz temel veriler gereksizdir, çünkü piyasa tüm haberleri zaten iskonto etmiştir. Bundan dolayı ben temel analize "temel gereksiz" diyorum. Ancak bazı şeyleri erken yakalayabilirseniz, o zaman işinize yarayabilir.

* Biten işlemi gömdükten sonra ayrıntıları gözden geçirmek için mezarı deşmenin hiçbir anlamı yoktur. Belki bunları Tahoe’de geçirilen bir kış gününde akşam üzeri, yemekten sonra şöminenin karşısına geçtiğim sırada düşünebilirim.

* Soru: İyi trading yapmayı sağlayan unsurlar nelerdir?

Cevap: 1)Zararı kısa kesmek 2)Zararı kısa kesmek 3)Zararı kısa kesmek. Bu 3 kurala uyarsanız, bir şansınız olabilir.

* Ortak modeller bireysel piyasa tutumlarının önündedir. Örneğin bono fiyatlarıyla, bir duvarın üzerinde çok yavaş bir biçimde hareket eden hamamböcekleri arasında büyük bir benzerlik vardır. Malesef hamamböceğinin peşinde olan kimselerin etrafında, genelde işlemin öbür kısmı ile ilgilenecek hiç kimse yoktur.

* Birçok insan para kazanmak yerine, piyasaları anlamaya çalışır.

* Masanızın üzerinde ekran bulunması, kumar makinasının bulunmasına benzer, gün boyunca bu makinayı para ile beslemeniz gerekir. Ben fiyat verilerini hergün kapanıştan sonra alırım.

Son olarak da, sistemli alımsatım ile tanışmadan önceki bir anısını aktarmak isterim.

* Önce fiyatların bu kadar yükselebileceği bir ortamda gümüşün düşmesi imkansız geldi. Ancak fiyatlar düşüyordu ve gerçek buydu. Piyasanın nasıl işlediğini görmem açısından bu fevkalade bir ders oldu.

Bunları özetleyip, kendi yaptığımızla bağdaştırmak gerekirse:

*Herşey risk ve portföy yönetimi ile alakaladır.

*Sisteminiz ile mevcut riskinizi matematiksel olarak hesaplayabilir ve yönetebilirsiniz.

*Portföy yönetiminde bir pozisyonun hiçbir önemi yoktur.
    Pozisyonun kaçtan açıldığının veya kapatıldığının bir önemi yoktur.
    Bir pozisyon açıldığında tek önemli olan nokta, üzerine risk alınan portföy miktarı ve bu riskin büyüklüğüdür.

*Bir pozisyon karla kapanacak diye bir kural yoktur.
    Hatta emin olun ki, sayı olarak yanlış pozisyonların sayısı, doğru pozisyonların sayısından fazla olacaktır.
    Önemli olan orta ve uzun vadede doğru pozisyonların getirisinin, yanlış pozisyonların getirisinden fazla olmasıdır.

*Kişi hangi pozisyonun doğru veya yanlış olduğunu önceden bilemez.

*Fiyat tüm bilinenleri kapsar. Buna göre şu denilebilir ki: herhangi bir gündeki fiyat hareketinin sebebini, beklentiye ulaşanlar haricinde kimse bilemez.

*Çok net olarak şunu söyleyebiliriz ki: ekonomi kanalları, borsa dergileri, ekonomi sayfaları, ekonomi ve gelecek ile ilgili söz söyleyen herkes sadece masal anlatır. Çünkü geleceği kimse bilemez.

*Serbest piyasalar, mezarlıklardan çok daha fazla korkulacak yerlerdir. Ancak bir pozisyonu kapattığınız zaman risk ortadan kalkmıştır.

Son söz;

Arkadaslar bu söylediklerimin ve anlattıklarımın sakın sadece borsa veya sizinle alakalı olduğunu sanmayın. Bu anlattıklarım serbest olarak satın alınabilen herşey (usd, euro, altın, petrol, bono, faiz, borsa, vb.) ve kapitalist sistem içerisinde yer alan herkes (dolarcılar, dedeniz, babanız, faizciler, altıncılar, vb.) ile ilgilidir.

Serbest piyasalar içine aldığı herkesi eninde sonunda yok edecektir.

Bunu yaptıktan sonra da kişinin KENDİNİ SUÇLAMASINI sağlayacaktır.

Günün sözü : Zararına yapılan bir satış yatırım hayatınızın en karlı işlemi olabilir.

ALINTIDIR: http://kahinfelsefe.blogspot.com/p/ed-seykota_4951.html
    Her şey fiyatların içerisindedir, gerisi önemsizdir. HF ve SL. TTTTO

Herkese Merhabalar.

Yatırım hayatımda kendi iç disiplinimi sağlamak için duygularımdan uzak kalabilmek adına yaptığım analizleri paylaşmak arzusundayım.

Terbiyesini bozmadan katkıda bulunmak isteyen TWITTER dan ve çok bilmiş "üstad" larından gına gelmiş herkese kapımız açıktır.

Hayırlı olsun...
    Son düzenleme : Fatihg; 17-04-2020 saat: 14:51.

Anlık portföyüm oransal olarak şu şekilde:

Nakit = %25
    Gümüş = %25
    Hisse = %50

Portföy büyüklüğünü yazmak istemiyorum.
    Ama okuyanların doğru değerlendirebilmeleri adına söylemek gerekirse orta büyüklükte diyebilirim.

GÜMÜŞ için takip ettiğim şablonum bu şekilde. Maliyetim 3,08 TL. Uzun süre tutmayı düşünüyorum.
    Belki net şablonlar yakalırsam 1/4-1/3 lük kısmı ile trade ederim.
    Fibonacci düzeltme seviyelerinden %78,6 ya denk gelen 3,46 TL direnç olarak çalışmış görünüyor.
    Başka bir fibo seviyesi olan %61,8 ise 3,24 TL olarak destek konumunda.
    Bu destek kırılmadıkça bayrak formasyonu hedefi 3,60 TL hala korunmakta bence.

Orta vadeli tüm düşüşlerin alım fırsatı olduğunu düşünüyorum.

Abi sayfaniz hayirli olsun, ilk paylasim gibi egitici, ogretici alintilar yapmanizi cok isterim. Takipteyim, saygilar

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Hisse tarafında sadece ASELSAN taşıyorum. Maliyetim 24 TL.

Takip ettiğim güncel şablon:

Trade vadeli 27,20 TL seviyesini önemsiyorum. 1/3 portföyü satıp kâr al yaparım.
    Trend vadeli yeşil trend kırılmadan tutarım. Şu anda 26,05 TL seviyesinde.

Alıntı Originally Posted by vigamox Yazıyı Oku
    Abi sayfaniz hayirli olsun, ilk paylasim gibi egitici, ogretici alintilar yapmanizi cok isterim. Takipteyim, saygilar

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    Teşekkür ederim. Hep beraber inşaallah. Sevgiler...

Elimde KRDMD de vardı. Onları bugün minik bir kâr ile verdim.

Hep takip ettiğim bir senet. Olası bir dip daha görürsek ya da net bir yükseliş trendine girer isek uzun vadeli minimum 1'e 4 kazanç hedefli alacağım senetlerden birisidir.

Takip ettiğim BÜYÜK şablon:

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •