Sayfa 688/1000 İlkİlk ... 188588638678686687688689690698738788 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,497 - 5,504 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz VII

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Şimdi amerikaya gitmişsin.Orda iş bulmuşsun,bu işi becerecek aklın tahsilin zekan sosyal becerin var ve bunların tümünü amerikanın hizmetine adamışsın.Kusura bakmayın ben bu adamın neyiyle gurur duyacağım ki,keşke ondan daha az başarılı bir adam onun yerine eğitim alsaydı ama memleketimizde kalsaydı daha iyiydi.Yanlış anlamayın benim iki yeğende amerikada.Biri odtü mezunu mühendis ,resmen iş bulamadı memlekette,gitti amerikaya doktora falan şimdi google a girdi.E onca yıl ona ailemizin yaptığı yatırım ne oldu.Şimdi bu değer amerikaya hizmet ediyor.Maalesef memleketimizin durumu bu.Bir türk olarak benim yeğen dahil bu tarz insanların neyiyle gurur duyayım aslında bu olay benim için bir ayıp vesilesi.
    Yazdıklarınıza katılıyorum. Gençlerimize yatırım yapıp onları kaybetmek ülke için ciddi kayıptır. Bu ülkenin yetenekli gençlerinin geleceklerini bu ülkede görmemeleri başarısızlığımızdır. Ancak o gençleri yetiştirip çağın gereklerine göre donatabilmemiz bence hala başarı.
    Not: bazı profesörleri tvde izlerken veya çevremde bazı niteliksiz öğretmeleri görünce bende utanıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Kimse gurbete gitmek istemez.

30 yıllık bilgi birikimini, tecrübeni, bildiğin yabancı dillerini git bir ege kasabasında çay bahçelerinde okeye dönerken kullanırsın dedikleri için gidiliyor gurbete.

Gençlerimizin de hayallerini sayısal lotoya, iddaaya endeksledikleri için gidiliyor gurbete.

Bu gün memleketimizde iranlı doktorlar, diş tabipleri neden bulunuyorsa, bizler de o sebeple gurbetteyiz.
    Gidenin neden gittiği elbette malum sn delikan.Benim üzüntüm ve kızgınlığım bu insanları memleketimizde tutacak ortamları yaratamamıza.Yoksa bizim yeğen de odtü mezunu resmen iş bulamadı.Torpille iki asgari ücret parasına işe girdi,bir yılda anladı ki bu iş türkiyede olmayacak amerikaya gitti.Ben şimdi yeğenle gurur mu duyayım,yoksa gidişine üzüleyim mi.Bunun nesi başarı,pırlanta gibi insanlar memleketten kaçıyor,aslında bir dram var,bu kadar kaliteli insanları yetiştir ama memlekette tutama iş mi.Yoksa elbet gidenin ne kabahatı var o mecbur gitmeye.Ha branşın müsaitdir ,iyi kötü mesleğini bu memlekette de yapılabiliyorsundur o zaman bence gitmemek lazım.İşin doğrusu doktorlukta son 10 yıla kadar gitmek çok da manalı değildi.Son on yılda her anlamda bizde de işler çok tatsızlaştı ,yurtdışına kaçmaya çalışan genç meslektaş sayısı çok arttı.

3. Isin kotusu bu giden gencler geri donmuyorlar, donmeyecekler.

Kendi evlatlarimdan biliyorum.

Orada, isleyen, rasyonel bir devlet yonetimi goruyor, hukuka saygiyi goruyor.

Izin icin dondugunde rezilligi fark ediyor ve karar veriyor, yatirimini da orada yapiyor.

Deve sirtinda bedevi kabilesi gibi, binbir yalanla yonetilen, hukuk duzeni olmayan bir ulkede neden hayatini harcasin.

Bu aynen şuna benziyor senin pastanen var ,oğlunu binbir fedakarlıkla üst düzey eğitimli pasta şefi yapıyorsun. Gelip senin pastanende çalışıp senin işini büyütmüyor gidiyor meşhur bir pastane zincirinde pastacı oluyor.E bu evlatla baba gurur mu duysun )))))Ha senin de pastanen yoktur o zaman başka o çocuk da taş yemeyecek elbet bir yerden ekmek yemesi lazım.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Isin kotusu bu giden gencler geri donmuyorlar, donmeyecekler.

Kendi evlatlarimdan biliyorum.

Orada, isleyen, rasyonel bir devlet yonetimi goruyor, hukuka saygiyi goruyor.

Izin icin dondugunde rezilligi fark ediyor ve karar veriyor, yatirimini da orada yapiyor.

Deve sirtinda bedevi kabilesi gibi, binbir yalanla yonetilen, hukuk duzeni olmayan bir ulkede neden hayatini harcasin.
    Sn tınaz sizin de yaşınız müsait.Bu memlekette hemen her iş kolunda eskiden ekmek yemek mümkündü.Kendi fabrikalarımız vardı,eğitimli insan her iş kolunda kariyer yapma imkanına sahip olabiliyordu.Elbet istisnai yetenekler eskiden de oluyordu onlara bizim memleketin imkanları eskiden de yetmeyebilir tabi.Ama genel ortalama açısından işler böyle değildi.Şimdi genç insan mühendis oluyor resmen iş bulamıyor.Bu eskiden aklın alabileceği bir şey değildi.Keza doktorların maddi durumları uğradıkları muameleler,saygınlıklarının azalması falan eskiyle kıyaslayınca elbet insan gidenleri de anlıyor.Ama bu konu kesinlikle gurur duyulacak bir şey değil ki,ortada düzeltilmesi gereken bir sorun var,herkes yurtdışına kaçarsa bu işin sonu ne olur.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Gunaydin Egeli,

Her zaman oldugu gibi dukkani yine sen acmissin..
    Sizede günaydın Sn Tınaz

Forum çorbacı gibi 7/24 açık.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn tınaz sizin de yaşınız müsait.Bu memlekette hemen her iş kolunda eskiden ekmek yemek mümkündü.Kendi fabrikalarımız vardı,eğitimli insan her iş kolunda kariyer yapma imkanına sahip olabiliyordu.Elbet istisnai yetenekler eskiden de oluyordu onlara bizim memleketin imkanları eskiden de yetmeyebilir tabi.Ama genel ortalama açısından işler böyle değildi.Şimdi genç insan mühendis oluyor resmen iş bulamıyor.Bu eskiden aklın alabileceği bir şey değildi.Keza doktorların maddi durumları uğradıkları muameleler,saygınlıklarının azalması falan eskiyle kıyaslayınca elbet insan gidenleri de anlıyor.Ama bu konu kesinlikle gurur duyulacak bir şey değil ki,ortada düzeltilmesi gereken bir sorun var,herkes yurtdışına kaçarsa bu işin sonu ne olur.
    Doktor Bey,

Adam ITU mezunu ODTU mezunu, bu adamlari bu anlayisla burada tutamazsin.

ABD,Kanada, Avustralya ve AB ulkelerinde, insanlar bir birey.

Haklari var.

Burada ise hic bir degeri olmayan suruden biri.

Devlet, vatandasi bu kadar asagilar, degersizlestirirse, bu egitimi almis adamlar bunu kabul etmez.

Benden iki devre büyük bir abimiz ankara fen lisesi birincisi,öss birincisi hacettepe tıp mezunu,ve hacettepeyi de birincilikle bitirdi.Bildiğin deha.Eskiden tus yoktu hocalar asistanları kendileri alıyordu ,yazılı sınav ve mülakat oluyordu.Hep torpil işliyordu malum.KBB ye hoca 3 asistan alacak üçü de torpilli hem de ne torpiller)) Bu arkadaşın yazılı sınav kağıdını gören zamanın efsane bölüm başkanı arkadaşı çağırdı senin için dördüncü bir kadro istedim seni ben alıyorum bu bölüme bunu unutma diyor.Neyse bu dahi arkadaş uzmanlık bitince bölümde kalmak istiyor o hocanın oğlu da aynı bölümde asistan, hoca oğlunun önünü keseceğini ve oğlunun hep onun gölgesinde kalacağını bildiğinden bu arkadaşı bölümde tutmadı.Bu arkadaş muayenehane açtı ticarete atıldı çok zengin oldu.Ama bilim dünyası dünyada en önde gelecek bir kbb uzmanını bir bilim insanını kaybetti.Bu da bilimin en fazla geçerli olması gereken tıp camiasındaki işlerden bir örnek işte.

Sayfa 688/1000 İlkİlk ... 188588638678686687688689690698738788 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •