Sayfa 602/1000 İlkİlk ... 102502552592600601602603604612652702 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,809 - 4,816 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz VII

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Konu yok konu.

Bulamadılar bir konu.

Valla global para sahibi asıl yönlendiriciler belli ülkelere zaman zaman belli roller biçiyorlar.Misal savaş sonrası japonya ve almanyanın aslında gene amerika eliyle kalkındırılması sanayi atağı yapmaları ya da çinin ucuz işgücü nedeniyle dünyanın üretim merkezi seçilmesi gibi.Bize biçilen rolde uzun süredir tarım yok.Eğer tarım olsaydı bir şekilde bizim hükümet eliyle bir ton kolaylık sağlanır o iş desteklenir somut emareleri görürdük.O yüzden tarım çok önemli yatırım yapalım falan diyenlere pek kulak asmıyorum.O görev bize halen verilmedi ilerde verilirse onu pek çok şeyden anlarız.Eğer tarımda bir yere gelmemiz istenseydi koca cumhuriyet kazanımı şeker fabrikalarını özelleştirip bir müddet sonra biteceği belli olan bir mecraya şeker üretimi sektörünü sokmazdık.O yüzden tarım işi bizde olmaz.Bize verilen rolde turizm vardı ,o sektörde baya ilerledik.Ucuz işçilik lojistik kolaylığı nedeniyle otomativ üretimi vardı,pis iş olduğundan çimento sektörü vardı.

Dolmayan dolar ne zaman böyük böyük yükselecek acaba?

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    tamam egenin köyleri çalışmayı bilmiyor gerçekten de ama
    bunu nasıl telefona çamaşır makinesine bağladınız.
    ne yapsın elinde mi yıkasın köylü diye? ya da karasabanla tarla sürüp dövenle mi saman yapsın? o da çok hatta şey yapalım. iki taşı birbirine vuralım öyle ateş yakalım. köylü olmak bunu gerektirir. cilalı taş devrine geçemedik daha.
    şaka mısınız?

elektrik, motor filan geleli 50 yıl oldu artık.

esas olması gereken planlama. üretici adam 10 sene, hatta 20 sene boyunca nereye, ne ekeceğin bilecek. bir sene herkes patates ekip ürünü çöpe döküp seneye yağlı tohum ekip sonra memlekete sülfat gübresi gelmeyince tarlada ürün yanarsa hiç olursa. oohooo. buna kaç m3 su kaç kilo gübre atacak bilecek ilçe tarımlar arpalık olmaktan çıkıp bu işleri yapacak.. üreten adam ürünü satmak için müşteri aramayacak. fiyatı, sigortası, alıcısı, nakliyesi hepsi tıkır tıkır planlanmış olacak. öyle olsa köylüyü kurtarsa, köylü de sistematik üretim yapsa (kooperatif gibi), adamlar üretir.

sene 2020. köylü para kazanamıyor. kazanıyorsa da nasıl kazanıyor. o "şeerli koca arıyor" dediğiniz kızlar bütün gün tarlada ahırda çalışırsa kazanıyor... çünkü o kızların çift vardiya, günde 16 saatten, en az 5-6 bin lira maaş alması gerekirken beklenen, hem bedava, hem sigortasız çalışması hem çocuk hem yemek yapması. şehirdeki anne çocuğunu kendi okula götürüp getiriyor etrafa güven olmadığı için, akşam yemek masasını toplamadan çocuğun ödevinin başına oturuyor, malzemesini alıyor, ödevini yaptırıyor (buna bayılmıyorum ama olan bu) çünkü bunu yapmasa çocuklar okulda 1 tek bir şey öğrenmiyor... köydeki bu anne, çocuğu nerede bilmiyor bile. kadına diyorsun ki hem üret, hem it gibi çalış, hem sigortan yok hem çoluğun çocuğun şehirde okumak zorunda (köylerde okul kalmadı) çocuğundan haberin olmasın...

pardon da gerizekalı mı bu kızlar?

kendi köyüm için: kızların hepsi okuduğu için en az 6-7 bin lira maaş alarak çalışıyor.

okumayan yerlerdeki kızlar için de şehirde kimse bodrum katta oturmuyor. zira ya polisle ya astsubayla evleniyor. malum onlar kiralık ev bile aramaz, hepsi lojmanda oturuyor. değilse de evlenmiyor çok da şart değil yani...

bunları yapmayan gerçekten gerizekalı olan kızlar. e onlara da müstehak.

parayla satın alınan hatunların, o köylü kızları gibi çalıştığını sanıyorsanız da çok yanılıyorsunuz. öyle bir dünya yok. binde bir gerçekten savaş mağduru filan olan kızlardan çıkarsa yemek yapan hele hele tarlada çalışan, hayvan bakan belki 1 tane öyle çıkıyor. diğerleri bebeklerini bile emzirmeyi zahmet olarak görüyor. bunları kendim sağlık sektöründe olduğum için birebir yaşayıp biliyorum.
    Ben hatirliyorum 70 lerde pazara gittigimizde hormonsuz ilacsiz yerli tohumdan cikma herseyi mis gibi taze yiyorduk cok ucuzdu cok boldu

Ciftciler koyluler bu kadar ezik bu kadar fakir bu kadar sehire kacma meraklisi degildi. Bahsi bile gecmezdi. Hem sehirli mutluydu hem koylu. Hem yedigimiz ucuzdu hem hormonsuzdu hemde lezzetliydi. Koylu koyluydu sehirlide sehirliydi. Paranin alim gucu yuksekti. Memur cocugu olarak hormonsuz et bile alabiliyorduk.

Bugune bakiyorum resmen bir kaos var. Sehirlide mutlu degil koylude. Yediklerimizin hicbiri gercek degil hemen hepsi sera urunu. Koylu olmak sanki aptallikmis gibi bir algi var. Ne kadar koylu tanidiysam hepsi sehirlilere ozeniyor ne kadar sehirli tanidiysam onlarda yurtdisindakilere ozeniyor. Bu resmen bir kaos. Cozum geriye donuste ama kimsede koye donmek istemiyor. Her gecen gun daha hayatimiz kalitesizlesiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    5 yaşındayken mi gidiyordun pazara. ?

Dört beş yıl önce akp li bir bakan bizdeki haliyle şeker üretimi rantabl değil falan deyince anlamıştım o işi de halledeceklerini.Sonra tarıma destek köylü şu bu,yahu köylü salak mı köyde kalmak karlı olsa kalmaz mı,çok mu meraklı şehirin karmaşasına,biz bile şehirlerden kaçalım demiyormuyuz,onlarda zeka problemi mi var.Elbette yok mesele devlet politikası köylü olmayı köyde yaşamayı bilinçli bir şekilde her anlamda itici hale getirdiler.Bu bilinçli bir politika,asıl akıl verenler yönlendiriciler de maalesef dış mihraklar)))))))

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Valla global para sahibi asıl yönlendiriciler belli ülkelere zaman zaman belli roller biçiyorlar.Misal savaş sonrası japonya ve almanyanın aslında gene amerika eliyle kalkındırılması sanayi atağı yapmaları ya da çinin ucuz işgücü nedeniyle dünyanın üretim merkezi seçilmesi gibi.Bize biçilen rolde uzun süredir tarım yok.Eğer tarım olsaydı bir şekilde bizim hükümet eliyle bir ton kolaylık sağlanır o iş desteklenir somut emareleri görürdük.O yüzden tarım çok önemli yatırım yapalım falan diyenlere pek kulak asmıyorum.O görev bize halen verilmedi ilerde verilirse onu pek çok şeyden anlarız.Eğer tarımda bir yere gelmemiz istenseydi koca cumhuriyet kazanımı şeker fabrikalarını özelleştirip bir müddet sonra biteceği belli olan bir mecraya şeker üretimi sektörünü sokmazdık.O yüzden tarım işi bizde olmaz.Bize verilen rolde turizm vardı ,o sektörde baya ilerledik.Ucuz işçilik lojistik kolaylığı nedeniyle otomativ üretimi vardı,pis iş olduğundan çimento sektörü vardı.
    Yerli tohum ekmenin gizlice yasak oldugu bir ulkede nasil tarim gelisebilirki?

O kadar gizli o kadar sinsi hareket ediyorlarki halkin haberi bile yok bu yasaktan.

Şeker fabrikası olan bir ilde uzun yıllar çalıştım.Şeker pancarı üretimi , şeker fabrikası nerdeyse yörenin cansuyu gibi bir şeydi.Köylüler ,fabrikada çalışan işçiler,oraya giren para ekonomik canlılık falan inanılmaz.Şeker fabrikaları özelleştirilip o sektör bilinçli bir şekilde batırılmaya çalışılınca merakla o yörenin seçim sonuçlarını merak ettim.Genelde akp mhp ağırlıklıdır oylar,sonuç elbet zerre değişiklik olmadı ,bizim millet de az bişi sıkıntılı tabi)))))))

Sayfa 602/1000 İlkİlk ... 102502552592600601602603604612652702 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •