Sayfa 325/1001 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425825 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 2,593 - 2,600 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
    Ziraat katılım endeksi hisse senedi fonunu araştırayım dedim. Kendi oluşturdukları endekse göre yatırım yapıyorlarmış. Böyle bir yazı var;

Ziraat Portföy Katılım Endeksi ( ZPYKAT ) ; Borsa İstanbul Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Gelişen İşletmeler Pazarında işlem gören şirketler ile Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarında işlem gören GMYO ve GSYO’ndan, A, B ve C listelerinde yer alan ve Katılım Bankacılığı Prensiplerine uygun hisse senetlerinden oluşan bir borsa endeksidir. Hisse senedi seçimi, Ziraat Portföy Araştırma Birimi tarafından Endeks Kuralları çerçevesinde yapılır. Buna göre, endekste faaliyet alanı faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve diğer faize dayalı faaliyet alanları), alkollü içecek, kumar, şans oyunu, domuz eti ve benzer gıda, basın, yayın, reklam, turizm, eğlence, tütün mamulleri, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti olmayan şirketler bulunur.

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
    Portföy Çeşitlendirmesi Nedir?

Çeşitlendirme, kayıp vermeyeceğinizi ya da güçlü kazançlar sağlayacağınızı garanti etmemekle birlikte; portföyünüzdeki risk ve volatiliteyi (iniş ve çıkışlar) azaltmanıza yardımcı olabilir ki, bu da olası kayıplarınızın şiddetini büyük ölçüde minimize etmenizi sağlar. https://konupara.com/yatirim/portfoy...si-nedir-7132/

3.  Alıntı Originally Posted by Blueberry Yazıyı Oku

Çeşitlendirme, kayıp vermeyeceğinizi ya da güçlü kazançlar sağlayacağınızı garanti etmemekle birlikte; portföyünüzdeki risk ve volatiliteyi (iniş ve çıkışlar) azaltmanıza yardımcı olabilir ki, bu da olası kayıplarınızın şiddetini büyük ölçüde minimize etmenizi sağlar. https://konupara.com/yatirim/portfoy...si-nedir-7132/
    Akıllı yatırımcı kitabında şunu diyordu min 10 maksimum 20 senet seçin ve bu senetler farklı sektörlerde lider olan düzenli kar açıklayan şirketler olsun f/K sı ve defter değeri düşük olsun...temettü versin kar payı dağıtsın...kaybetme şansınız çok azdır .... bana baya mantıklı geldi

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
    Yatırım fonu açısından sepet yaparken yurtiçi hisse senedi fonu, yurtdışı hisse senedi fonu, altın fonu/altın olmazsa olmaz. Eğer faizler artarsa TL borçlanma araçları da düşünülebilir.

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
     Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Akıllı yatırımcı kitabında şunu diyordu min 10 maksimum 20 senet seçin ve bu senetler farklı sektörlerde lider olan düzenli kar açıklayan şirketler olsun f/K sı ve defter değeri düşük olsun...temettü versin kar payı dağıtsın...kaybetme şansınız çok azdır .... bana baya mantıklı geldi
    Ben sanal portföy yapmıştım 1,5-2 ay önce. Dün baktım getiri %30 olmuş. Çoğu fonu geçmişim. ASELSAN, LOGO, ARDYZ, ALARK, FONET, ESCOM, SASA, TIRE vs. 15 civarı hisse senedi vardı fakat gerçek alışı pek beceremiyorum, sanaldaki rahatlık yok.

6.  Alıntı Originally Posted by Blueberry Yazıyı Oku
    Ben sanal portföy yapmıştım 1,5-2 ay önce. Dün baktım getiri %30 olmuş. Çoğu fonu geçmişim. ASELSAN, LOGO, ARDYZ, ALARK, FONET, ESCOM, SASA, TIRE vs. 15 civarı hisse senedi vardı fakat gerçek alışı pek beceremiyorum, sanaldaki rahatlık yok.
    Sanalda benim portföyde %30 gördükçe içim acıyor

7.  Alıntı Originally Posted by Blueberry Yazıyı Oku

Çeşitlendirmenin çeşitleri de önemli.
    Biri getirir öteki götürürse elde var sıfır oluyor.
    O yüzden çeşitlerin birbirlerini sıfırlamamaları önemli.

Son dönemde şu rahatlık oluştu.
    Eskiden faizler yüksekken başka enstüramanlara yatırım yaptığımızda faizde olsa şu kadar kazanırdık kıstası oluyordu.
    Şimdi faiz okadar düştüki artık o stres kalmadı.
    Nasıl olsa faizde kazanılmıyor artık
    Başka neye yatırsak yıllık % 5 netten fazla getirir.
    Yeterki tepeden girmeyelim.Ucuz neyse onu bulalım.
    Bütün mesele ucuzu bulma da bitiyor.

Mesela gümüş ucuzdu oda uçuşa geçti.
    Şimdi platin kaldı geride, onu inceliyorum.

Fon olarak bakarsak hangi fon ucuz kaldı, varmı ucuz kalan bir fon.

8.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Çeşitlendirmenin çeşitleri de önemli.
    Biri getirir öteki götürürse elde var sıfır oluyor.
    O yüzden çeşitlerin birbirlerini sıfırlamamaları önemli.

Son dönemde şu rahatlık oluştu.
    Eskiden faizler yüksekken başka enstüramanlara yatırım yaptığımızda faizde olsa şu kadar kazanırdık kıstası oluyordu.
    Şimdi faiz okadar düştüki artık o stres kalmadı.
    Nasıl olsa faizde kazanılmıyor artık
    Başka neye yatırsak yıllık % 5 netten fazla getirir.
    Yeterki tepeden girmeyelim.Ucuz neyse onu bulalım.
    Bütün mesele ucuzu bulma da bitiyor.

Mesela gümüş ucuzdu oda uçuşa geçti.
    Şimdi platin kaldı geride, onu inceliyorum.

Fon olarak bakarsak hangi fon ucuz kaldı, varmı ucuz kalan bir fon.
    Myfinans üstadım hisselerde AL / SAT / NAKİTTE KAL / HİSSEDA KAL gibi bir platform var ve adı da Turkishbulls. Ama fonlarda benzer bir uygulama var mı acaba? Neye göre bir fonda alım noktasına geldiğimizi anlarız acaba? Bende halihazırda EIB, EIC, SUA, ZPG, ZPC, GMA, AFT, ve FNO ve TCD var. Sizce dengeli bir fon gibi duruyor mu acaba?

Sayfa 325/1001 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425825 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •