Sayfa 528/1001 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 4,217 - 4,224 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    hocam, katılım hisse fon olarak zpe de var. neden mükafatla ziraat katılım endeksi hisse fona bölüp çeşitlendirme yapmak yerine tek fon mps tercih ettiniz acaba?
    Hayrani üstadım hoş geldiniz. Uzun zamandır buralarda değildiniz. TCD duruyor mu hala sizde?

2.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Evet aslında ZPE, pasif yatırıma daha uygun, Mps'ye göre hem yönetim gideri düşük hemde pasif endeks fonu. Ama yaptığım değerlendirmeye göre, Sharpe oranı daha düşük. Standart sapması düşük olmasına rağmen, getirisi daha düşük. Haliyle MPS daha iniş çıkışlı(oynak) bir fon ama son 1 yıl içinde MPS getirisi %91, ZPE getirisi %68 .

Ayrıca Kap'tan son fon dağılımlarına baktığımda, Zpe endeks fon olmasına rağmen, Mps daha fazla fon çeşitlendirmesi var. Yanlış bilgi vermeyeyim ama, Sanırım Mps fonunda 50 civarı hisse senedi var, Zpe'de 30 lu rakamlarda.

Sharpe oranlarında önemli değişiklik olmazsa, 1 yıldan önce fon değişimi düşünmüyorum. Özetle önümüzdeki sene ZPE'nin sharpe oranı seneye daha yüksek olursa, seneye MPS ile yer değiştirebilirim.

Bir de "hoca" değilim, sadece pasif yatırım üzerine biraz okuma yapan biriyim, diyebilirim. Sağlıklı günler dilerim.
    teşekkür ederim. hocam derken bu kelimeyi saygıdan kullanıyoruz aslında. yoksa bu alanda hocalık düzeyine gelmiş kişilerin bu formlara girmeye zamanı olmaz. sizin de dediğiniz gibi birbirimizden farklı fikirler edinerek kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. bol kazançlar dileğiyle

3.  Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    Hayrani üstadım hoş geldiniz. Uzun zamandır buralarda değildiniz. TCD duruyor mu hala sizde?
    Allah'a şükür durmuyor. corona tatili süresince forma pek girmedim. mmal'um, engelli olduğumdan iki buçuk aydır idari izinliydik. iki aylık dönemde turkishbulls sitesi 92 binde al verince yüzde 50 civarı hisse fona yüklendim her zaman olduğu gibi ama bu kez tcd zamanındaki gibi verimli olmadı. bi ara acc düzelir gibi oldu biraz alıp hayal kırıklığıyla sattım. sonrasında azar azar tkf ve yeniden tcd falan, sonra yine mps zpykat ve mac falan alıp işleri iyice karıştırdım. kârım oldu ama dediğim gibi aşırı olmadı. bu dönem yaptığım en güzel şey ise ppf'ye ayırdığım yüzde 50 portföy ile eib kuzumuzdan almak oldu ama onu da dün sattım. pazartesiye yeniden bir şeyler yapacağım artık.

4.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    teşekkür ederim. hocam derken bu kelimeyi saygıdan kullanıyoruz aslında. yoksa bu alanda hocalık düzeyine gelmiş kişilerin bu formlara girmeye zamanı olmaz. sizin de dediğiniz gibi birbirimizden farklı fikirler edinerek kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. bol kazançlar dileğiyle
    Ben teşekkür ederim.

Kendi açımdan konuşursam, geçmişe baktığımda, dediğiniz gibi farklı fikirler ve görüşleri okudukça dinledikçe kendimizi geliştiriyoruz. Hele bu fikir beyan edilen alan, yatırım dünyası olunca, her kişinin kendine göre risk, zaman ve getiri beklentisi var. Önemli olan bu fikirlerden kendi risk, zaman ve getiri beklentimize, mantığımıza uyanları alabilmek.

Herkez aynı davranış içerisinde olsa, aynı şeyi aynı zamanda alıp satsa, kimse kazanamaz/kaybedemez. Böyle olmadığı için, benim gördüğüm, küçük yatırımcılar, duygusal oldukları için, kısa vadede yüksek getiri bekledikleri için, başkasının aklı ile(dolandırıcıların, uzman olmayıp uzman geçinenlerin vs.) hareket ettikleri için vs. uzun vadede kaybeden tarafta oluyorlar.

5. az önce eksik yazdığımdan bir noktayı düzelteyim. ocak ortasında tcd'yi tamamen satmış, sadece yüzde on ile zpykat fonu alıp 92 endeksten sonra az önceki alsatlara yoğunlaşmıştım. hisse fon noktasındaki en büyük sıkıntımız, belli dönemler bizlere güven verdikten sonra saçma sapan hareketler etmesi. bir dönem formun favorisi olan acc ve tcd'nin artık espirisi kalmadı. şu an mac, daha iyi gibi geliyor. yılbaşından bu yana mps ve zpykat fonları güzel oldu falan. sanırım en iyisi, hisse fona ayrılacak paranın en çok beğendiğimiz maksimum üç hisse fona bölünerek devam edilmesi. tek fona yüklenince ister istemez canınız sıkılıyor. bir fon yüzde bir artıp diğeri 0,10 gibi getirince keşke diğerini alsaydım dememek ve çeşitlendirme adına böyle yapılabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by Corbaciyan Yazıyı Oku
    Kvba guncelleme : full artis var bence bugun kvba dan uzak durun

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    O isde bitti artik bakmiyorum

ASUS_X007D cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Hayrani arkadasim hos geldin mekana

8.  Alıntı Originally Posted by cerento Yazıyı Oku
    O isde bitti artik bakmiyorum

Yukselsin yukselsin duserken yakalariz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 528/1001 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •