Sayfa 537/1001 İlkİlk ... 37437487527535536537538539547587637 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 4,289 - 4,296 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
     Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    başka fon var mı?dolar ne kadar artarsa o kadar artacak?

TPZ de olabilir....başka?
    sn. zenci dolar byf'si var. ama orda da stopaj var.

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    İlgili konuyada yazdım gerçi ama burdada bulunsun

Altın yada gümüş BYF'lerinde gerçek değer olan net aktif değerden farklı fiyatlardan alım satım yapılabilmesi işi bulanıklaştırıyor

Ayrıca altın diye biriktirdiniz fonu diyelim aniden lazım oldu satayım dediniz hemen alıcı olacakmı
    Yüksek satış girdiğinizden o sığ tabelayı nasıl etkileyeceksiniz şu anda bilinmiyor

Benim tavsiyem bunlara kesinlikle piyasa fiyatından alım satım emri verilmemesi
    Mutlaka limit alım satım yapılmalı yoksa abuk subuk fiyattan işlem yapılabilir
    Yalnız gümüşte fonun elinde lot olmadı mı piyasa fiyatının bazen yüzde 10 yüzde 15 üstünden de satım imkanı oluyor.Bence o marj anlamsız öyle günlerde fon alınmamalı.Neyse asıl yazacağım konu başka.Artık değişik günler geliyor,hükümet bankadaki dolar altın gümüş alım satımına vergi getirdi, valör getirdi her gün değişik uygulamalar görüyoruz.Bu fonu aldığınız zaman hukuken farklı bir statüye geçmiş oluyorsunuz,takasbanktaki saklanan fiziki gümüş ve altına ortak oluyorsunuz.Hukuken o altın ve gümüşlere hükümetin farklı bir uygulama yapabilmesi el koyması şu bu pek olamaz gibime geliyor.Bir nevi o malın tapusu gibi düşünün.Ama bankadaki dolar altın gümüş hesapları falan bankanın güvencesinde devletin değil,bu fonlar takasbankın ve devletin güvencesinde banka batsa da malınız gene sizin,bankadaki diğer yatırımlarda güvence sınırı 150 bin TL ,üstüne devlet güvencesi yok.

3.  Alıntı Originally Posted by Blueberry Yazıyı Oku
    sn. zenci dolar byf'si var. ama orda da stopaj var.
    teşekkür ederim...ekran açtığımda inceleyeceğim...(ekranı arasıra açıyorum.)

valla sabahtan beri çeşitli dönemleri inceledim,bir sürü şey yaptım..size özetini yazayım...sizde inceleyin sonra karar verin...belki de yanılıyorumdur..herkes kendi bacağından asılır...ona göre.....

dolar almak yerine TPZ,TDG,IPV,ZDF fonları az çok ,üç aşağı beş yukarı dolara yapışık gidiyor...getirleri de dolar getirisine yakın bazen üstünde....diğer eurobondlar getiri anlamında düşük kalıyor...ben bunları favori listeme koydum...şimdi portföylerine bakma sırası geldi....ona da yarın bakarız artık...

bilgi paylaştıkça çoğalır...

4. Mkk 'dan baktığım kadarıyla Suc Fon:%0.25, Sua Fon:%0.12, Te3:%0.09 getirmiş. Bu arada Sua ve Suc fonların Mayıs ayı portföy dağılım raporu yayımlanmış.

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
    SUA portföy dağılım raporuna göre %10 BİST ağırlığı var. Hisseleri dağıtmış. TL cinsinden bono, tahvil, özel sektör borçlanma araçları var. Fon katılma belgesi var. İçinde altın ve döviz yok, gördüğüm kadarıyla.

6. adını duyuyorduk da hiç ilgimi çekmemişti...özel sektör tahvil ve bonoları.....

felaket tellalı olarak adlandırmayın lütfen ama bu corana salgını devam ederse,2.dip vs vs şeyler olursa bu özel sektör tahvil ve bonoları ödenemez ise bunları içeren fonlarda durum ne olur?GMA içinde fazlaca özel sektör tahvili mevcut?hatta sadece özel sektör tahvili içeren fonlar var? görüşü olan?

7.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    fonları değerlendirirken bazı kıstaslar yanlış hesaplanıyor gibi.
    döviz fonları ele alalım. döviz ağustos 2018te zirve yaptı sonra düştü geçen tekrar zirve yaptı. o zaman döviz alan maliyetine yeni ulaştı. faiz getirisi zaten düşük hesaba katmıyorum cds artış azalışda hiç düşünmüyorum ama döviz fonları hesapladım kabaca bunlar arasında IPV DBH TPL ağustos 2018 e göre %34- getirisi var. buradan vardığım husus cdse faizi falan bakmadan bu fonlar getiri olarak dövizden yüksek
    Burada sanırım talep edilen, doların artışı ile tam korelasyonlu. Yani doların türk lirası karşısındaki değer kazancını, dolar alıp satmadan, bu kapsamda bir fon ile yapmak. Mevzuata göre serbest döviz fonları dışında - ki onlar da çoğu zaman türev dolar long kontratı taşıyorlar (ayrıca sadece nitelikli yatırımcı alabiliyor, tefaşta da işlem görmüyorlar ) spot döviz alıp satacak ve bunu fona gelir kaydedecek bir fon yok, mümkün de değil.
    Bakılan ve konuşulan fonlar eurobond borçlanma araçları (döviz) fonları. Onlar içinde dolar/tl ile birebir korelasyondan bahsedilemez. Yani anladığım kadarı ile ben döviz alıp satacağım, dolarla , daha doğrusu dolar/tl deki değer artışı kadar değeri artsın isteniyor. Pratikte buna yakın getiriler olabilir, ancak dolar/tl paritesi benchmarkı olan bir fon yok, yasa da müsait değil.

8.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    adını duyuyorduk da hiç ilgimi çekmemişti...özel sektör tahvil ve bonoları.....

felaket tellalı olarak adlandırmayın lütfen ama bu corana salgını devam ederse,2.dip vs vs şeyler olursa bu özel sektör tahvil ve bonoları ödenemez ise bunları içeren fonlarda durum ne olur?GMA içinde fazlaca özel sektör tahvili mevcut?hatta sadece özel sektör tahvili içeren fonlar var? görüşü olan?
    Bu özel sektör tahvilleri ilk çıktığında , bunla ilgili kötü tecrübeler yaşandı, ondan sonra bir çok fon, gelirlerin bir kısmından feragat edip, özel sektör tahvil sigortaları kullanmaya ve sertifikaların çeşitliliğini çok artırmaya başladılar.
    Ancak, Anadolu'da çok güzel bir söz var. '' Attığın taş, ürküttüğün kurbağaya değmeli '' diye, özel sektör tahvillerinin ve bunları taşıyan fonların getirileri, uzun vadede kamu tahvillerini taşıyanları , yılda 2-3 puan geçebiliyor. Yeni vergi düzenlemesi ile, ve içerdikleri riskler ile, ppf ya da kamu tahvili taşıyan fonlara tercih etmeye değer mi ? Atılan taş, ürkütülen kurbağaya değer mi, ben çok emin değilim.

Sayfa 537/1001 İlkİlk ... 37437487527535536537538539547587637 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •