Sayfa 540/1001 İlkİlk ... 40440490530538539540541542550590640 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 4,313 - 4,320 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    brunson krizi olduğunda (8 mart 2018-13 ağustozs2018)dolar tl %80 değer yitirmiş..
    bu tarihler arası fonların getirisi:
    .........................
    "dolar tl %80 değer yitirmiş" yanlış olmuş, değer kazanmış diyecektiniz sanırım.

2. Sn. Zenci42,

Ben daha önce hisse yogun fonların getirileri ile ilgili konuşurken de doğru zamanda almak , doğru zamanda satmak vs diye sürekli fon mevzunda aynı bahsi söylüyorsunuz.
    t+2 , t+3 çalışan tüm fonlarda, baz aldığı enstrüman/benchmark neyse onun alınıp satılması çok daha anlamlı olur.
    Hisse fonu alıp satmak yerine, endeks alıp satmak, altın fonu alıp satmak yerine altın alıp satmak, eurobond fonu alıp satmak yerine döviz alıp satmak gibi.
    Ancak buradaki çoğu fon yatırımcısı trader değil ya da eski trader benim gibi. Bir şekilde de finansal enstrüman trade etmek istemeyen insanlar. Herhangi bir finansal aracı alıp sattığında stabil gelir elde edebilen birinin fona falan ihtiyacı yoktur zaten.
    O yüzden doğru yerde girmek , doğru yerde çıkmak vs. çok muğlak ifadeler. Hiç bir fiyatın zirvesi yok , dibi de yok. Kimse, hangi metanın dibe geldiğini hangi metanın şiştiğini bilemez. Bilen adam, kaldıraçlı piyasalarda minumum zamanda zengin olur zaten.

ZAMANLAMA falan boş laf yani üzgünüm. Hayatın içinde geçerliliği yok. O zamanlamayı iyi yapabilen adamın fon ile işi ne ki ? Hisse alsın, satsın, döviz alsın satsın, bono alsın satsın. Endeksin dibe geldiğini bilen, zirvesine geldiğini bilen adam niye hisse fonla ugrassın, direk hisse alır satar, endeks kontrat alır satar, dövizin dibe geldiğini, zirveye ulaştğını bilen biri, döviz alır, döviz satar, hatta türevinde kontratını alır satar, niye eurobond fon ile uğrassın ki.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Sn. Zenci42,

Ben daha önce hisse yogun fonların getirileri ile ilgili konuşurken de doğru zamanda almak , doğru zamanda satmak vs diye sürekli fon mevzunda aynı bahsi söylüyorsunuz.
    t+2 , t+3 çalışan tüm fonlarda, baz aldığı enstrüman/benchmark neyse onun alınıp satılması çok daha anlamlı olur.
    Hisse fonu alıp satmak yerine, endeks alıp satmak, altın fonu alıp satmak yerine altın alıp satmak, eurobond fonu alıp satmak yerine döviz alıp satmak gibi.
    Ancak buradaki çoğu fon yatırımcısı trader değil ya da eski trader benim gibi. Bir şekilde de finansal enstrüman trade etmek istemeyen insanlar. Herhangi bir finansal aracı alıp sattığında stabil gelir elde edebilen birinin fona falan ihtiyacı yoktur zaten.
    O yüzden doğru yerde girmek , doğru yerde çıkmak vs. çok muğlak ifadeler. Hiç bir fiyatın zirvesi yok , dibi de yok. Kimse, hangi metanın dibe geldiğini hangi metanın şiştiğini bilemez.

ZAMANLAMA falan boş laf yani üzgünüm. Hayatın içinde geçerliliği yok. O zamanlamayı iyi yapabilen adamın fon ile işi ne ki ? Hisse alsın, satsın, döviz alsın satsın, bono alsın satsın.
    rahatsız ettiysem ,özür dilerim..amacım trade etmek değil zaten...amacım fonlar arasında doğru zamanlamayla geçişler yaparak karımı maksimize etmek...3 aydır fonlarla uğraşıyorum...nedir-kimdir aşamasındayım...her gün yeni bir şey öğreniyorum ve burada paylaşıyorum...benim gibi çok yeni insanların burayı okuduğunu düşünüyorum...deneyimli arkadaşlarında katılımı ile bilginin paylaşıldıkça çoğalacağı inancındayım...hayırlı geceler...

4.  Alıntı Originally Posted by Ege35 Yazıyı Oku
    "dolar tl %80 değer yitirmiş" yanlış olmuş, değer kazanmış diyecektiniz sanırım.
    evet haklısınız..

5.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    rahatsız ettiysem ,özür dilerim..amacım trade etmek değil zaten...amacım fonlar arasında doğru zamanlamayla geçişler yaparak karımı maksimize etmek...3 aydır fonlarla uğraşıyorum...nedir-kimdir aşamasındayım...her gün yeni bir şey öğreniyorum ve burada paylaşıyorum...benim gibi çok yeni insanların burayı okuduğunu düşünüyorum...deneyimli arkadaşlarında katılımı ile bilginin paylaşıldıkça çoğalacağı inancındayım...hayırlı geceler...
    Ortada bir rahatsızlık yok. Argümanınızın doğru olmadığını söylüyorum yani biz de bilgi paylaşıyoruz.
    Herhangi bir piyasanın dibe geldiğini, zirveye gittiğini bilmenin bir yolu varsa, bunu fonlar arasında yapıp 1 lira kazanmak yerine kaldıraçlı piyasalarda 100 lira kazanın diyorum.
    Endeks çok şişti artık düşer diyorsanız hisse fonu satmak yerine endeks kontratı satın, döviz dibe geldi artık artacak diyorsanız, eurobond fonu zamanlaması yapmak yerine açın uzun döviz kontratı viopta çuvalla para kazanın.

45 yaşında ve 20 sene trade etmiş biri olarak şunu söylüyorum. Zamanlamayı kimse bilemez. Bazen erken, bazen geç öğrenilir ama ergeç herkes bunun mümkün olmadığını bir gün görür.
    Trade edip, o fondan bu fona atlayıp eğer ola ki 3 lira fazla kazanıyorsanız, bunu fonların direk kendi benchmarkında yani hisse fon yerine hissede, altın fon yerine altında yaparsanız daha çok kazanırsınız diyorum.
    Elma alıp satarak para kazanabiliyorsanız, tek tek elma satmayın kasa kasa satın diyorum. Ama elmanın ne zaman yüksek ne zaman ucuz olduğunu kimse bilemez diyorum.
    Ben mi anlatamıyorum ?
    Çok açık ifade etmeye çalışıyorum. Diyorum ki, bunu yapabilir ve bundan para kazanabilirsiniz, ama eğer kazanıyorsanız bunu neden fonlarda yapasınız ki ? Fonun baz aldığı ürün ne ise onda yapın daha çok kazanın.

Fon tarafında 'zamanlama' yapmaya çalışan sadece zaman kaybeder. Yapılması gereken, fonlar arasında neye yatırım yapacağını bilip, o kategoride en iyi olanı seçip biriktirmektir kanımca. Ötesi beyhude çabadır.

6. dolartl yıllık artışı 2014 te %9 ve 2017de %7 ama eurobond fonu %20 üzeri getirmiş.
    sürekli istikrarlı kazanç için eurobond fonları
    tl mevduattan ve dolardan daha mantıklı görüyorum.
    özellikle mevduat faizleri düşükken
    yatırım tavsiyesi değildir

7.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    dolartl yıllık artışı 2014 te %9 ve 2017de %7 ama eurobond fonu %20 üzeri getirmiş.
    sürekli istikrarlı kazanç için eurobond fonları
    tl mevduattan ve dolardan daha mantıklı görüyorum.
    özellikle mevduat faizleri düşükken
    Eurobondlar bence her zaman dolardan daha makul.
    Bir kere faiz geliri var.
    Tabi uzun vadeli bakmak lazim.Gunluk piyasaya bu fon turunde cok takilmamak lazim.
    Saygilar.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku

Fon tarafında 'zamanlama' yapmaya çalışan sadece zaman kaybeder. Yapılması gereken, fonlar arasında neye yatırım yapacağını bilip, o kategoride en iyi olanı seçip biriktirmektir kanımca. Ötesi beyhude çabadır.
    Yazınızı okudum. İstifade ettiğim yazınız için teşekkür ederim. Alıntı yaparken sadece bu cümle ile ilgili bilgiye ihtiyacım olduğu için, bu konuda öğretici bilginizden istifade etmek isterim.

Sayfa 540/1001 İlkİlk ... 40440490530538539540541542550590640 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •