Sayfa 541/1001 İlkİlk ... 41441491531539540541542543551591641 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 4,321 - 4,328 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1. 1.1.2018'den bugünkü tarih arası eurobond getirileri

TDG 88
    TPZ 123
    IPV 92
    FPE 85
    FUB 83
    TPL 85
    GMA 76
    ZPF 95
    AKE 77
    GPA 76
    DBH 76
    YBE 74

dolar 375 den 678 ' gelmiş......getirisi %80...stopajı çıkarsak bir çoğu zararda...

Burdan anlaşılan kamu kira sertifikaları kârlı bir yatırım

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
    BIST’te Rekor: Borsa Tarihinin Üst Üste En Büyük Yükseliş Rallisi

Ekonomik hareketlilik arttıkça, borsalarda da yükseliş trendi katlanarak devam ediyor. Son günlerde yükselişle kapanan Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, tarihinde ilk defa görülen bir rekora imza attı. Buna göre dün itibarıyla üst üste 13’üncü işlem gününü de yükselişle tamamlayan endeks, tarihi bir ralliye sahne oldu. https://beincrypto.com.tr/bistte-rek...selis-rallisi/

3. Fon seçimi yaparken fon performans derecelendirmesi yapan kurumların, ratingleri ne bakmanizda faydalı olabilir. Örneğin;

https://www.fonbul.com/FonBulPlus/Ya...uncelRatingler

Son 2 Aylık olarak, ücretsiz görebiliyoruz. Bir excel yardımı ile, yıl içerisinde fonlarınızın rating değişimini not alabilirisiniz. Ayın ilk haftası bir önceki ayın değerlendirmesi yer alır. Diyelim ki fonumuz yıl içinde 4-5 yıldız giderken, 3 ün altına indiyse, değiştirme vakti gelmiş olabilir.(tabi bu iniş fonun başarısız yönetimi yanında genel sektörün inişinden de kaynaklı olabilir) Böyle bir fonu, aynı sektörde 5 yıldızlı fonlar varsa, bunlardan biri ile degistirebiliriz.

Direk yıldızlara bakıp alım satım yapın demiyorum, sadece fon tercihi yaparken raytingleri de dikkate almanızda fayda olabilir.

Yıldızların hangi kriterlere göre belirlendiği yukarıdaki sitede yer almakta. Bir başka derecelendirme kuruluşuda http://www.ludens.com.tr/ . Sanırım ludens ratingleri, fonbul gibi güncel değil.

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Sn. Zenci42,

Ben daha önce hisse yogun fonların getirileri ile ilgili konuşurken de doğru zamanda almak , doğru zamanda satmak vs diye sürekli fon mevzunda aynı bahsi söylüyorsunuz.
    t+2 , t+3 çalışan tüm fonlarda, baz aldığı enstrüman/benchmark neyse onun alınıp satılması çok daha anlamlı olur.
    Hisse fonu alıp satmak yerine, endeks alıp satmak, altın fonu alıp satmak yerine altın alıp satmak, eurobond fonu alıp satmak yerine döviz alıp satmak gibi.
    Ancak buradaki çoğu fon yatırımcısı trader değil ya da eski trader benim gibi. Bir şekilde de finansal enstrüman trade etmek istemeyen insanlar. Herhangi bir finansal aracı alıp sattığında stabil gelir elde edebilen birinin fona falan ihtiyacı yoktur zaten.
    O yüzden doğru yerde girmek , doğru yerde çıkmak vs. çok muğlak ifadeler. Hiç bir fiyatın zirvesi yok , dibi de yok. Kimse, hangi metanın dibe geldiğini hangi metanın şiştiğini bilemez. Bilen adam, kaldıraçlı piyasalarda minumum zamanda zengin olur zaten.

ZAMANLAMA falan boş laf yani üzgünüm. Hayatın içinde geçerliliği yok. O zamanlamayı iyi yapabilen adamın fon ile işi ne ki ? Hisse alsın, satsın, döviz alsın satsın, bono alsın satsın. Endeksin dibe geldiğini bilen, zirvesine geldiğini bilen adam niye hisse fonla ugrassın, direk hisse alır satar, endeks kontrat alır satar, dövizin dibe geldiğini, zirveye ulaştğını bilen biri, döviz alır, döviz satar, hatta türevinde kontratını alır satar, niye eurobond fon ile uğrassın ki.
    KOnuyu geliştirmek adına , hisseyi alıp satan fon var ama dövizi alıp satan fon yok . Sanırım bu nedenle insanlar bunu yapmaya çalışıyor . Bir sonraki adım hisse alıp satan fonlar da hisse oranı hep yüksek veya hep düşük. Değişken fonlar gerçekten değişken mi?

5.  Alıntı Originally Posted by kaya99 Yazıyı Oku
    KOnuyu geliştirmek adına , hisseyi alıp satan fon var ama dövizi alıp satan fon yok . Sanırım bu nedenle insanlar bunu yapmaya çalışıyor . Bir sonraki adım hisse alıp satan fonlar da hisse oranı hep yüksek veya hep düşük. Değişken fonlar gerçekten değişken mi?
    Değişken fonlar aktif olarak portföydeki oranlarını günlük değiştirebiliyorlar.
    Saygılar.

6. Mart ayındaki zarardan sonra fon işine tekrar bulaşmayayım dedim ama bu faizlerle nereye kadar, değişken ve hisse fonları sabırsız davranıp zararına satmıştım, aes hala zararda duruyor, nkolay bonolar doldu %80 lik kısmını 10.50 den günlük bağladım, kalanıyla da az riskli ve mevduat üstü fon alayım dedim, özel sektör borçlanma, altın ve kiralara paylaştırdım.
    Değişken ve hisse fon almak için geç kaldım sanırım, borsa yeterince yükseldi bundan sonra alırsam yine geçen seferki gibi terste kalırım diye cesaret edemiyorum, borsada bir düzeltme olursa kademeli alırım diyorum.
    Bunların dışında sepet olsun diye eurobond ve dövize bağlı fonlardan alayım diyorum ama anladığım kadarıyla bunların işleyişi biraz karışık, bir taraftan da faizle fonla uğraşana kadar tamamıyla direk dolar alıp eurobond mu almak daha mantıklı diyorum karar veremedim.

7.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Mart ayındaki zarardan sonra fon işine tekrar bulaşmayayım dedim ama bu faizlerle nereye kadar, değişken ve hisse fonları sabırsız davranıp zararına satmıştım, aes hala zararda duruyor, nkolay bonolar doldu %80 lik kısmını 10.50 den günlük bağladım, kalanıyla da az riskli ve mevduat üstü fon alayım dedim, özel sektör borçlanma, altın ve kiralara paylaştırdım.
    Değişken ve hisse fon almak için geç kaldım sanırım, borsa yeterince yükseldi bundan sonra alırsam yine geçen seferki gibi terste kalırım diye cesaret edemiyorum, borsada bir düzeltme olursa kademeli alırım diyorum.
    Bunların dışında sepet olsun diye eurobond ve dövize bağlı fonlardan alayım diyorum ama anladığım kadarıyla bunların işleyişi biraz karışık, bir taraftan da faizle fonla uğraşana kadar tamamıyla direk dolar alıp eurobond mu almak daha mantıklı diyorum karar veremedim.
    Dolarin yukselecegini düşünüyorsan dolar al tepeye yakın yerlerden eurobond fonuna geç

ASUS_X00IS cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by akmahir Yazıyı Oku
    Dolarin yukselecegini düşünüyorsan dolar al tepeye yakın yerlerden eurobond fonuna geç

ASUS_X00IS cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    tepeya yakın eubond fonuna geç nasıl oluyor.

yani doların düşeceğini öngörüyorsak eurobonnd mu almalıyız

Sayfa 541/1001 İlkİlk ... 41441491531539540541542543551591641 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •