Sayfa 543/1001 İlkİlk ... 43443493533541542543544545553593643 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 4,337 - 4,344 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by kaya99 Yazıyı Oku
    Merhaba . Şunu demek istiyorsunuz değil mi ? THY hissesi alan bir fon ( Yukarıdaki örneğinizde kullandığınız için THY dedim ) Yükselse satmıyor , düşükten de almıyor. Mesela 86 binden hisseye girip şu anda realize etmiş değişken bir fon far mıdır ? Ben önyargılıyım bu konuda ama bence de yoktur .
    Yani mutlaka değişim yapıyorlar hisselerinde ama çok seri değiller, aylık raporlarına bakıyorum da çok bir değişiklik olmuyor gibi.
    Hadi hisse fonlar neyse ama asıl seri hareket etmesi gereken değişken fonlar ise hiç değişken değil.
    Bir ara TCD o işi iyi yapıyordu ama o da eski günlerini aratıyor.

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    15 gün önce 10,52 olan THY hissesi bugün 12.72
    15 günlük getiri % 21
    Artık yapılacak şey garanti, sağlam, bist 30 yada 100 içinde olan ama ucuz hisseleri bulup almak olmalı.
    Onun içinde uygun komisyon oranlı banka bulmalı.

Hisse fonların ortama uyum sağlayıp sağlayamayacaklarından şüpheliyim.
    Çünkü BİST'te hisseler grup grup yürüyor.
    Ama bizim fonlar alıyor 30 tane hisse bekliyor.Dinamik yönetilen fon göremedim ben.
     Alıntı Originally Posted by mogola Yazıyı Oku
    uzun vade icin temettu fonlarından hangisi tercih olunue

ak portföy bist temettü 25 endeksi hisse senedi fonu
    AZİMUT PYŞ KAR PAYI ÖDEYEN HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)
    Azimut tahsil ettiği temettüleri Ocak ve Temmuz aylarında size nakit olarak ( yılda 2 defa ) verir. Ak Portföy ise fona katarak yeni hisse alır. Azimut fırsat gördüğü temettü hisselerine de yatırım yapabilirken , Ak Portföy BİST tarafından yayınlanan 25 hisseye yatırım ile sınırlıdır. Karar sizin

3.  Alıntı Originally Posted by akmahir Yazıyı Oku
    Dolarin yukselecegini düşünüyorsan dolar al tepeye yakın yerlerden eurobond fonuna geç

ASUS_X00IS cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Aslında kademeli dolar ve altın alayım diyorum ama başlangıç için buralar uygun mu onu bilmiyorum, bir de yılların mevduatcısı olunca tamamen dolara geçiş zor oluyor, eurobond olayını da hala tam anlayamadım ama şimdilik fon olarak alabilirim.

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    15 gün önce 10,52 olan THY hissesi bugün 12.72
    15 günlük getiri % 21
    Artık yapılacak şey garanti, sağlam, bist 30 yada 100 içinde olan ama ucuz hisseleri bulup almak olmalı.
    Onun içinde uygun komisyon oranlı banka bulmalı.

Hisse fonların ortama uyum sağlayıp sağlayamayacaklarından şüpheliyim.
    Çünkü BİST'te hisseler grup grup yürüyor.
    Ama bizim fonlar alıyor 30 tane hisse bekliyor.Dinamik yönetilen fon göremedim ben.
    Hisse almak için de geç kalındı gibi geliyor, nisan ayında zararına sattıklarımın çoğu %50-100 pirim yaptı, son zamanlarda aldıklarımı da düzeltme beklentisiyle 3-5 kademe sonra sattım ama düzeltme beklerken ne hikmetse 15 gündür sürekli çıktı, bu arada fazla pirim yapmayan hisseler vardır ama bu çıkış pek normal değil sanki.

5.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Hisse almak için de geç kalındı gibi geliyor, nisan ayında zararına sattıklarımın çoğu %50-100 pirim yaptı, son zamanlarda aldıklarımı da düzeltme beklentisiyle 3-5 kademe sonra sattım ama düzeltme beklerken ne hikmetse 15 gündür sürekli çıktı, bu arada fazla pirim yapmayan hisseler vardır ama bu çıkış pek normal değil sanki.
    Ucuz ne varsa onu bulup almak lazım.
    PPF yada mevduat yıllık net %5
    Alacağımız ucuz ne varsa artık
    O şey yıllık %10 yapsa gene %100 karda oluruz.

Alacağımız her ne ise 1 yıl vade koymak lazım.Zarar oluşsa bile hemen elden çıkartmamakta fayda var.

Bana öyle geliyor ki ne alırsanız alın yıllık %5'ten fazla getirir

6.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Yani mutlaka değişim yapıyorlar hisselerinde ama çok seri değiller, aylık raporlarına bakıyorum da çok bir değişiklik olmuyor gibi.
    Hadi hisse fonlar neyse ama asıl seri hareket etmesi gereken değişken fonlar ise hiç değişken değil.
    Bir ara TCD o işi iyi yapıyordu ama o da eski günlerini aratıyor.
    Evet, bence bizdeki yatırım fonlarının en önemli sıkıntısı bu. Değişken fon, değiştirmiyor. Hisse fonlar ( %90'ı), endeks ağırlığı kadar hisse alıp tutuyor göstermelik. PPF'ler mevduat yapıp bekliyor.

10-12 yıl önce bu durum çok daha kötüydü aslında, endeksi geçebilen hisse fonu, mevduatı geçebilen likit fon yoktu. Bugünlerde bazı portföy firmaları ( tacirler, fiba, azimut, marmara, qinvest vs. gibi ) sayesinde bu zincir çok hafif kırılmaya başladı.

Ben endeks kadar kazanmak istesem , zaten ağırlıkları kadar hisse alırım, beklerim. Sen hisse fonu isen, endeksi geçmelisin. Değişkensen , değişen şartlara seri halde uyup, getirilerini artırabilmelisin.

Ama , ben bu sorunun tek bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Fon yatırımcısının hala %90'ı tefaştan bile habersiz, açıyor internet şubesini alıyor çalıştığı bankanın fonunu.

Tefaş'ı açıp inceleyin, fonların başarıları ile yatırımcı sayıları arasında hiç bir ilişki yok neredeyse. En leş likit fon en çok yatırımcıyı çekmiş, neden? Çünkü çok fazla maaş hesabının yattığı banka. En başarılı likit fon, yatırımcı sayısında sonlarda.

En başarısız hisse fonu en çok yatırımı toplamış vs..

Çünkü fon yatırımcısının genelinin başarılı fon diye bir talebi yok. Fon yatırımcısının, relatif benchmark başarısı diye bir şeyden haberi yok. Endeksin 30 çıktığı yerde 25 çıkan hisse fonunu başarılı sanarken, endeks 30 düşerken 20 düşmeyi başaran fonu satıyor kaybetti diye. Bu yüzden fonları başarıya kışkırtacak bir olgu da yok.

Fransa'da CAC40 endeksin altında bir sene kalan fon kendini tasfiye ederken, bizde 15 senedir, her sene bist100'ün düzenli %10 altında kalan fon en çok yatırımcıyı çekmiş.

Devran, yatırımcı iyi fon talep ederse, kötü performans gösterene girmezse değişir, ama pratikte bununla ilgili hiç bir işaret yok. Yatırımcı sayısına göre fonları sıraladığında, performansa göre sıranın tam tersi çıkıyor neredeyse
    Son düzenleme : hellistheothers; 07-06-2020 saat: 20:25.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Ucuz ne varsa onu bulup almak lazım.
    PPF yada mevduat yıllık net %5
    Alacağımız ucuz ne varsa artık
    O şey yıllık %10 yapsa gene %100 karda oluruz.

Alacağımız her ne ise 1 yıl vade koymak lazım.Zarar oluşsa bile hemen elden çıkartmamakta fayda var.

Bana öyle geliyor ki ne alırsanız alın yıllık %5'ten fazla getirir
    Ucuz olan herhalde bankalar kaldı, bir de konut faizleri düşünce gyo lar olabilir, ama yabancılar gelmeyince onlar da pek çıkamıyor. Endekse bir düzeltme gelirse portföyün tamamıyla zor tabi ama bir kısmıyla bist 30 veya 100 içinden bir sepet yapmak mantıklı, tabi bir de şu uzun vade işini becerebilmek mesele.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Evet, bence bizdeki yatırım fonlarının en önemli sıkıntısı bu. Değişken fon, değiştirmiyor. Hisse fonlar ( %90'ı), endeks ağırlığı kadar hisse alıp tutuyor göstermelik. PPF'ler mevduat yapıp bekliyor.

10-12 yıl önce bu durum çok daha kötüydü aslında, endeksi geçebilen hisse fonu, mevduatı geçebilen likit fon yoktu. Bugünlerde bazı portföy firmaları ( tacirler, fiba, azimut, marmara, qinvest vs. gibi ) sayesinde bu zincir çok hafif kırılmaya başladı.

Ben endeks kadar kazanmak istesem , zaten ağırlıkları kadar hisse alırım, beklerim. Sen hisse fonu isen, endeksi geçmelisin. Değişkensen , değişen şartlara seri halde uyup, getirilerini artırabilmelisin.

Ama , ben bu sorunun tek bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Fon yatırımcısının hala %90'ı tefaştan bile habersiz, açıyor internet şubesini alıyor çalıştığı bankanın fonunu.

Tefaş'ı açıp inceleyin, fonların başarıları ile yatırımcı sayıları arasında hiç bir ilişki yok neredeyse. En leş likit fon en çok yatırımcıyı çekmiş, neden? Çünkü çok fazla maaş hesabının yattığı banka. En başarılı likit fon, yatırımcı sayısında sonlarda.

En başarısız hisse fonu en çok yatırımı toplamış vs..

Çünkü fon yatırımcısının genelinin başarılı fon diye bir talebi yok. Fon yatırımcısının, relatif benchmark başarısı diye bir şeyden haberi yok. Endeksin 30 çıktığı yerde 25 çıkan hisse fonunu başarılı sanarken, endeks 30 düşerken 20 düşmeyi başaran fonu satıyor kaybetti diye. Bu yüzden fonları başarıya kışkırtacak bir olgu da yok.

Fransa'da CAC40 endeksin altında bir sene kalan fon kendini tasfiye ederken, bizde 15 senedir, her sene bist100'ün düzenli %10 altında kalan fon en çok yatırımcıyı çekmiş.

Devran, yatırımcı iyi fon talep ederse, kötü performans gösterene girmezse değişir, ama pratikte bununla ilgili hiç bir işaret yok. Yatırımcı sayısına göre fonları sıraladığında, performansa göre sıranın tam tersi çıkıyor neredeyse
    Aslında PPF dışında fon işi 2019 Temmuz ayına kadar burada gündemde bile değildi.
    Biz burada önce mevduat faiziyle başladık ordan PPF'lere geçildi en son 2019 Temmuzda diğer fonlar özellikle TCD gündeme geldi.
    O yüzden fon işinde 2019 öncesini, PPF dışında diğer fonlar içinse 2019 Temmuz öncesini yok sayıyoruz.

Umarım gerçek değişken fonlara da kavuşuruz birgün.

Sayfa 543/1001 İlkİlk ... 43443493533541542543544545553593643 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •