Sayfa 885/1001 İlkİlk ... 385785835875883884885886887895935985 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 7,073 - 7,080 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Üstad islami ya da değil anlı şanlı bankalarımız byf ve hisse bazlı yatırım araçları konusunda nal topluyor kanımca.

Yatırım hesabı sayısı rekor üstüne rekor kırarken altın byfsi 2 tane. Hisse bazlılara girmiyorum bile.

Yüzbinlerce kişi yönünü pay piyasalarına çevirmişken Anlı şanlı bankalarımızın böyle bir atmosferde byf ürünleri çıkarmaması gerçekten inanılmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Katılıyorum. Yurt dışında byfler(etf) çok popüler, bizde emekleme aşamasında bile değil. Devlet ön ayak olmasa, özel bankaların küçük yatırımcılar umrunda değil.

Bankaların çoğu yatırım fonlarını sanki sopa zoruyla onlara sattırıyorlar, kendi ürünlerinin tanıtımı konsunda problemler var. Zaten yatırım konusunda toplumumuz araştırmıyor, okumuyor. Çoğu, maaşından kesilen sgk primlerini bile takip etmiyorken, birde bu 6 ayda 300 binden fazla yeni yerli yatırımcı borsaya girmiş, sonumuz hayır olsun, malesef çok kişinin canı yanacak.

2. KTM mi, ZPF mi ?

İçeriği, getirisi vs. karşılaştırıldığında hangisi tercih edilmeli ?

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    KTM mi, ZPF mi ?

İçeriği, getirisi vs. karşılaştırıldığında hangisi tercih edilmeli ?
    ZPE diyecektiniz galiba.ZPF döviz fonu çünkü.KTM ile farklı kulvardalar.
    KTM'ye göre kesinlikle ZPE bence
    Tabi alım zamanınız çok önemli.

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    ZPE diyecektiniz galiba.ZPF döviz fonu çünkü.KTM ile farklı kulvardalar.
    KTM'ye göre kesinlikle ZPE bence
    Tabi alım zamanınız çok önemli.
    Evet pardon ZPE olacaktı pardon. Teşekkürler görüş için.

5. Sadece bankalar yok sektorde. Banka dışı portfoy şirketleri el atmalı asil.

Ama bence TEFAS yağlı kapi varken (3,65e varan yönetim ücreti) muhtemelen daha düşük ücreti olacak ETF onlara cazip gelmiyor anlaşılan.
     Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Katılıyorum. Yurt dışında byfler(etf) çok popüler, bizde emekleme aşamasında bile değil. Devlet ön ayak olmasa, özel bankaların küçük yatırımcılar umrunda değil.

Bankaların çoğu yatırım fonlarını sanki sopa zoruyla onlara sattırıyorlar, kendi ürünlerinin tanıtımı konsunda problemler var. Zaten yatırım konusunda toplumumuz araştırmıyor, okumuyor. Çoğu, maaşından kesilen sgk primlerini bile takip etmiyorken, birde bu 6 ayda 300 binden fazla yeni yerli yatırımcı borsaya girmiş, sonumuz hayır olsun, malesef çok kişinin canı yanacak.
    MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Evet pardon ZPE olacaktı pardon. Teşekkürler görüş için.
    Bende şöyle bir görüş oluştu.
    Borsanın artış dönemlerinde kesinlikle riski yüksek değişkenlere girmemeli.
    %10 stopaj ödemek gereksiz.

Yükseliş dönemlerinde biriken kardan ödenen %10'u görünce insan pişman oluyor.Az buz değil kardan giden para
    Halbuki hisse fonda ne geldiyse onu alıyorsunuz.

Belki yükseliş dönemlerinde ancak PPF yerine riski düşük EİB, KTM tutulabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bende şöyle bir görüş oluştu.
    Borsanın artış dönemlerinde kesinlikle riski yüksek değişkenlere girmemeli.
    %10 stopaj ödemek gereksiz.

Yükseliş dönemlerinde biriken kardan ödenen %10'u görünce insan pişman oluyor.Az buz değil kardan giden para
    Halbuki hisse fonda ne geldiyse onu alıyorsunuz.

Belki yükseliş dönemlerinde ancak PPF yerine riski düşük EİB, KTM tutulabilir.
    Degiskeni kol kesip zararina satarken, önceden kesilen stopaj iade oluyor, teselli ikramiyesi gibi moral veriyor az da olsa

8.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Sadece bankalar yok sektorde. Banka dışı portfoy şirketleri el atmalı asil.

Ama bence TEFAS yağlı kapi varken (3,65e varan yönetim ücreti) muhtemelen daha düşük ücreti olacak ETF onlara cazip gelmiyor anlaşılan.

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tespitiniz çok doğru. 3.65e varan ücretleri, fazla emek harcamadan pasif yonetimle elde eden bir sürü fon mevcut. Bankaların çoğuda ppf lerden iyi yönetim ücretleri kazanıyor. Fon yönetim giderleri ve stopaj üzerine söylenmesi gereken çok şey var. Etf konusundaki eksiklik kadar, sp500 endeksi fonu, dow jones endeksi fonu gibi ana endeksler konusunda da yatırım fonu eksikliği var.

Abd ve avrupa yatırımcılarının büyük kısmının fon portföylerine bakıldığında, bir kısmını sp500 gibi endekse yatirim yapan fonlara, bir kısmını avrupa borsasi fonlarına, bir kısmını abd tahvillerine, bir kısmını yerli tahvil fonlarına yatırım yapıyorlar. Ve fon giderleri ve vergileri bizim ülkemize kıyasla çok düşük. Gerçi onlarda da fonların minimum alım için belirlenen miktarı bize göre yüksek, ama gelirleri(maaşları) bize göre yüksek olduğu için sıkıntı yaşamıyorlar.

Kısaca bizde küçük yatırımcının tasarruf etmesi ayrı zorluk, tasarrufları yatırıma dönüştürmek ayrı bir zorluk. Elimizdeki en iyi seçeneklerin, önce sgk sisteminden yararlanmak(olmazsa olmaz), sonra bir miktar bireysel emeklilik(aylık gelirimizin %10-20 arası olabilir), geri kalan miktar oldukça yatırım fonlarında değerlendirmek(çeşitlendirme ve dengeleme içeren bir plan) olduğunu düşünüyorum.

Tabi tasarruf ve yatırıma mümkün olduğunca erken başlanmalı.(örn. 25 yaş . En geç 40 yaş.) Yoksa, maaşı dışında başka bir gelir kaynağı olmayan ortalama kişilerin, emeklilik yıllarında baya bir zorluk çekmesi muhtemel duruyor.

Sayfa 885/1001 İlkİlk ... 385785835875883884885886887895935985 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •