Sayfa 999/1001 İlkİlk ... 49989994998999799899910001001 SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 7,985 - 7,992 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by cerento Yazıyı Oku
    Ustad tesekur ederim.bu hisseler
    Us. Amerikan hisse senetlerimi

ASUS_X007D cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ABD'de işlen gören ETF yani BYF'ler
    Altın ağırlıklılar.

2. Borsa muhabbetini okurken ben de anlatayım biraz. Yaklaşık 20 yıl önce 20'li yaşlarımda girdim. Hatta epey bir öncesine kadar bu forum da vardı. Muratti77 diye bir nikle yazardım. Viopun ilk açıldığı dönemlerden beri. Bu forumda tanışıp arkadaş olduğum bir sürü borsacı oldu, sonra profesyonelleri tanıdım tonla.

3 kazanır 2 kaybeder, 4 kazanır 5 kaybederdim. Ömrüm yabancıların '' holy grail'' dediği altın formülü aramakla geçmişti. Kağıt üstünde teknik okumayı , yapılması gereken dogruları ( işte stop-loss , ama karda otur vs. gibi ) bir sürü şeyi uygulamama rağmen bir dirhem boyu gidemezdim. Aslında giderdim, ama sonra büyük bir tokat kesin hepsini alırdı.

Tanıştığım insanlar arasında kaybedenelr de vardı çok, kazananlar da. Sonra kazananların ortak özelliklerini , kaybedenlerini ortak özelliklerini merak ettim... Listeledim. Birazdan bunları da söylerim.
    Şu kısmı unutmuşum ilk girişimi anlatayım. İlk çalıştığım şirkette bir çalışan ben varyo alacağım, uçacak demişti, bu işten hiç anlamazdım, o zaman ki para ile bir maaş miktarı girmiştim, ama hiç anlamadığım için takip etmedim. O zamanlar devrekes, taban tavan vs. yoktu.

Şirketten 2 hafta izin almıştım başka bir durum için, şirkete döndüğümde hesabımı açıp baktım. Yanlış hatırlamıyorsam. Yaklaşık 20 misli olmuştu param. Zehir öyle girdi içime. Vay be dedim para ne kolay kazanılıyormuş.

Sonra çok uyanık olduğum için grafikleri en çok düşmüş, en çok ucuzlamış kağıdı alıp bekliyordum. Bir, iki, üç böyle gitti. Herkese ukala ukala çok sabırlı olacaksın, bekleyeceksin diye öğretiyordum aklımca. Sonra bir gün goldaşı gördüm 50 kuruş olmuş. Oysa ki 2 ay önce fiyatı 4 lira. Vay be bedava para dağıtıyorlar çok ucuz diye artıra artıra geldiğim tüm para ile girdim. Her şeyi ilk kez orada sıfırlamıştım. Goldaş battı.

Ardından viop başladı. Orası çoook uzun bambaşka hikaye.
    Son düzenleme : hellistheothers; 29-07-2020 saat: 23:57.

3. Yıllarca acizane onca borsa işinde kazanan , kaybedeni görünce benim tespitim şu oldu.

1. Hisseyi elde tutma süresi arttıkça, kazananlar daha çok artıyordu. Kaybedenler hep daha 3-4 gün içinde alıp satanlar, kazananlar hep daha uzun süre tutanlardı. Çok klişe ama hakkaten sabır bir yere kadar etkili. ( doğru kağıtta sabır tabi, ben goldaşta çok bekledim, sonunda herşey gitti

2. Burda malı basıyorlar, spek şunu yaptı, tahtacı şunu yapıyor, silkeliyorlar tarzı böyle kahvehane agzı konusan, piyasayı çok iyi okuyormuş gibi görünen adamlardan bir tanesinin bile para kazandığını görmedim.

3. Finansal teknik bilgi ile para kazanma arasındaki ilişki sıfır. Deli gibi konuya hakim ama tek kuruş kazanamamış cebinde maltepe ile gezip torosa binen o kadar çok adam gördüm ki. Bilgi, para piyasalarında para kazandırmıyordu sanırım. En azından benim gözlemlerim bunu gösteriyordu. Bilenler , hep bunu demiştim diyor, ama uygulamamış oluyordu genelde söylediklerini. Ama o meşhur sözdeki gibi '' nakde dönüşmeyen bilgi çöptür'' maalesef.

4. Basit düşünen, sığır gibi, seçim geliyor, afiş mafiş işi olur ambalajcılar artar tarzı basit düşünen adamların ciddi paralar kazandığını gördüm.

5. Teknik bakan adamların eninde sonunda aynı yere döndüğünü temelle bakanların daha çok kazandığını gördüm.

6. Paçal denen mevzuyu, ( düştükçe maliyet düşüreyim )dünyanın en gizli formülünü bulmuş gibi sevinerek yapan bir çok adamın , 10 yıl sonra 15 yıl sonra ama eninde sonunda hep battığını gördüm. Bir aracı kurumdaki arkadaşım batan müşterilerin %90'ının bu yüzden battığını söylemişti ayrıca.

7. Kazananların en önemli ortak özelliği finansal okuryazarlıgı çok yüksekti. Adam otokarın üretimi artmış, bilmemne gayrımenkul şurayı kiraya vermiş, bilmemne turizm şurada otel açmış doluluğu çok iyiymiş, bu tür yan haberlerden hep haberdar, sabahtan akşama şirket haberi okuyor. Kap haberi de değil, sağda solda ne bulursa..

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Borsa muhabbetini okurken ben de anlatayım biraz. Yaklaşık 20 yıl önce 20'li yaşlarımda girdim. Hatta epey bir öncesine kadar bu forum da vardı. Muratti77 diye bir nikle yazardım. Viopun ilk açıldığı dönemlerden beri. Bu forumda tanışıp arkadaş olduğum bir sürü borsacı oldu, sonra profesyonelleri tanıdım tonla.
    3 kazanır 2 kaybeder, 4 kazanır 5 kaybederdim. Ömrüm yabancıların '' holy grail'' dediği altın formülü aramakla geçmişti. Kağıt üstünde teknik okumayı , yapılamsı gereken dogruları ( işte kolkes, ama karda otur vs. gibi ) bir sürü şeyi uygulamama rağmen bir dirhem boyu gidemezdim. Aslıdna giderdim, ama sonra büyük bir tokat kesin hepsini alırdı.
    Tanıştığım insanlar arasında kaybedenelr de vardı çok, kazananlar da. Sonra kazananların ortak özelliklerini , kaybedenlerini ortak özelliklerini merak ettim... Listeledim.
    Şu kısmı unutmuşum ilk girişimi anlatayım. İlk çalıştığım şirkette bir çalışan ben varyo alacağım, uçacak demişti, bu işten hiç anlamazdım, o zaman ki para ile bir maaş miktarı girmiştim, ama hiç anlamadığım için takip etmedim. O zamanlar devrekes, taban tavan vs. yoktu.

Şirketten 2 hafta izin almıştım başka bir durum için, şirkete döndüğümde hesabımı açıp baktım. Yanlış hatırlamıyorsam. Yaklaşık 20 misli olmuştu param. Zehir öyle girdi içime. Vay be dedim para ne kolay kazanılıyormuş.

Sonra çok uyanık olduğum için grafikleri en çok düşmüş, en çok ucuzlamış kağıdı alıp bekliyordum. Bir, iki, üç böyle gitti. Herkese ukala ukala çok sabırlı olacaksın, bekleyeceksin diye öğretiyordum aklımca. Sonra bir gün goldaşı gördüm 50 kuruş olmuş. Oysa ki 2 ay önce fiyatı 4 lira. Vay be bedava para dağıtıyorlar çok ucuz diye artıra artıra geldiğim para ile girdim. Her şeyi ilk kez orada sıfırlamıştım. Goldaş battı.
    Eveeet hatırladım. Bir batış operasyonunda birlikte olmuşuz. Portföyümün %10 u gitmişti. Durumu bir arkadaşıma anlatmıştım şöyle dedi. Başka batırmazsan bu sene gayet güzel dedi. Dedim kafa mı buluyorsun. Cevap şu. Bak konu şudur. Yaptığım ciroyu görüyorsun. Yıllık kazancımızın %15 batık alacaksa zarar ettik demiyoruz. Gerçekten tesel olmuştum

5. Yil 1993 borsa tophanede
    Bi soylenti cikti eregli bire 20 verecek diye
    Ozaman ayakli borsa var borsanin onunde disarda al sat yapiliyor tabi daldik eregliye
    Tam hatirlamiyom ama simdinin 150 200
    Gibi parasi.disardan aldik kagitlari bekliyoruz 20 liycek diye tabi balon haber
    Eregli acikladi yok oyle bisey bizde sok
    Para 10 gunde yariya dustu.neyse o ara
    İsten cikmistim yaklasik bir ay tophanede
    Ayakli borsada al tekkeyi ver kulahi her gun
    Cestili kagitlari al sat yaparak paranin
    %90 ini zar zor kurtarmistim.

6.  Alıntı Originally Posted by cerento Yazıyı Oku
    Yil 1993 borsa tophanede
    Bi soylenti cikti eregli bire 20 verecek diye
    Ozaman ayakli borsa var borsanin onunde disarda al sat yapiliyor tabi daldik eregliye
    Tam hatirlamiyom ama simdinin 150 200
    Gibi parasi.disardan aldik kagitlari bekliyoruz 20 liycek diye tabi balon haber
    Eregli acikladi yok oyle bisey bizde sok
    Para 10 gunde yariya dustu.neyse o ara
    İsten cikmistim yaklasik bir ay tophanede
    Ayakli borsada al tekkeyi ver kulahi her gun
    Cestili kagitlari al sat yaparak paranin
    %90 ini zar zor kurtarmistim.

tophaneye yetismek cok isterdim yetisemedim ..o tahtaya bende yazmak isterdim hisseyi
    zaten tahta ordan kalma..

7. TLE son zamanlarda çok konuşulduğu için içeriğindeki Eurobondları paylaşmak istedim. Bazı riskli ülkelerin, havayolu şirketlerinin ve petrol şirketlerinin eurobondları olsa da çok riskli görmüyorum ben bu fonu. Risk algısı kişiye göre değişir tabi

TLE 06.07.2020 içerik raporunda bulunan Eurobondlar
    -Yapi Kredi Bank / Vade 6dec2022 / kupon ödemesi 5.5%
    - Odea Bank AS / Vade 1aug2027 / kupon ödemesi 7.625%
    - Ukraine / Vade 1sep2020 / kupon ödemesi 7.75%
    - Eskom Holdings (South Africa) / Vade 26jan2021 / kupon ödemesi 5.75%
    - Pan American Energy (Argentina) / Vade 7may2021 / kupon ödemesi 7.875%
    - Aston Martin Capital Holdings Ltd (Jersey-UK) / Vade 15Apr2022 / kupon ödemesi 6.500%
    - Vedanta Resources (UK) / Vade 30jul2022 / kupon ödemesi 6.375%
    - Hertz (ABD) / Vade 15oct2022 / kupon ödemesi 6.25%
    - Goldman Sachs (ABD) / Vade 10/11/2022 / kupon ödemesi 5%
    - Bombardier Inc. (Canada) / Vade 15/01/2023 / kupon ödemesi 6,125%
    - Buenos Aires (Argentine) / Vade 15feb2023 / kupon ödemesi 6.5%
    - Ecuador / 2jun2023 / kupon ödemesi 8.75%
    - Softbank Group (Japan) / Vade 19/07/2023 / kupon ödemesi 6%
    - Ukraine / Vade 1sep2023 / kupon ödemesi 7.75%
    - Navient (ABD) / Vade 25sep2023 / kupon ödemesi 7.25%
    - Vedanta Resources (UK) / Vade 9aug2024 / kupon ödemesi 6.125%
    - Deutsche Bank (Germany) / Vade 30/04/2025 / kupon ödemesi 7.5%
    - Agile Group Holdings (China) / Vade 26/05/2025 / kupon ödemesi 7.75%