Sayfa 523/1001 İlkİlk ... 23423473513521522523524525533573623 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 4,177 - 4,184 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    110 psikolojik sınırdı. sıfır atma muhabbetleri oluyordu buralardan, kalıcı olur inşallah.
    Yalanci bahar var su an..her an kar yağabilir

2. 2 ay sonra herkese selamlar, hayırlı günler.

%20 MPS, %20 KTM, %20 KZL, %20 KIS, %20 MPK'dan oluşan 5'li pasif yatırım portföyümden, 2020 ilk 5 ayda toplam %13,35'lik bir getiri aldım. (Stopaj hariç). Bu süreçte 5 aylık TÜFE yaklaşık 4,5 gerçekleşti. Benim için bir başarı.

Yaptığım geriye dönük testler ve sharpe oranlarına istinaden, bu ay 3'lü pörtföye( hisse, döviz, altın) geçiş yaptım. MPK ve KTM satış yaptım, KIS Döviz fonu fonu ZPF Döviz Fonu ile değiştirdim. Yeni pörtföyüm: %33.3 MPS Hisse Fon, %33,3 ZPF Döviz Fon , %33,3 KZL Altın Fon şeklinde oluşturdum.

Yukarıdaki 5'li pörtföye göre 3'lü pörtföy, standart sapması ve risk açısından daha yüksek olacak, ama teorik olarak uzun vade daha yüksek getiri beklentisi var. Al tut yaparak, en az 15 yıllık bir birikim düşüncem var, fon ağırlıklarında %+-10'dan fazla fark(43-23) olmadıkça pörtföyümden fon satışı yapmayıp, aylık dışarıdan yapacağım tasarruflardan katkı payları ile pörtföyü tekrar dengelemeyi düşünüyorum.(Stopaj etkisinden olduğunca kaçmak için).

Maaşlı olarak Devlette çalışıyorum, 1 maaş karşığını çıkabilecek ekstra günlük harcamalar için nakit kenarda bekletiyorum. Bunun dışında, aylık maaşımın %50 sini tasarrufa yönlendirme planım var. Tabi belli bir zaman sonra yapacağım bu katkı payları, pörtföyü dengelemek için belirlediğim aralıklarda(43-23) kalmaya yetmezse, ağırlığı artan fondan satış yaparak, ağırlığı azalanlara ilave edip tekrar dengeleyeceğim. Senede 1 kez de, sharpe oranı ve standart sapmaya dikkat ederek, fon değişimi gerekip gerekmediğine bakcağım.

Yurt dışında "Three-fund portfolio" adıyla bilinen, düşük maliyetli Abd hisse senetleri, uluslar arası hisse senetleri endekslerini içeren fonlar ve Tahvillerden oluşan bir fonla, basitleştirilmiş bir 3'lü fon pörtföyü teorisi var. Birazda ondan esinlendim. Sadece biraz
    Diyebilirsiniz ki, temettü emekliliği veya al/sat ile daha iyi getiri elde edebilisin; ama aktif olarak yatırıma vakit ayırmak istemiyorum ve pasif yatırım stratejisini benimsiyorum.

Bunun dışında emekli yaşımı biraz düşürebilmek adına birde Bes sözleşmem var, ona da devam ediyorum. Bakalım hayaller ile gerçekler ne yönde olacak. En kötü ihtimalde güzel bir reel getirili bir birikimim olur veya tasarrufları enflasyona yedirmemiş olurum.

Herkese güzel günler.
    Son düzenleme : tradestop; 05-06-2020 saat: 10:37.

3.  Alıntı Originally Posted by onur1064 Yazıyı Oku
    Yalanci bahar var su an..her an kar yağabilir
    Para bol, büyük fonlar yatırımcılarının kayıplarını telafi etmek istiyorlar. Ekonomik gidişat kötü olsa da ileride düzeleceğiz algısı var. Ben bundan sonra dünya genelinde corona ile ilgili tekrar sıkılaşma beklemiyorum. Saldım çayıra muhabbeti devam edecek gibi. ytd

4. iş bankasından fıl para piyasası fonu alınabiliyor ama valörmü var?bilen var mı

5. Yukarıda arkadaş yazmış, ben de fon portföyümü yazayım.

%50 FİL ( likit para piyasası fonlar arasında en iyisi oluyor genelde, çok çok hafifte olsa piyasa mevduatının önüne geçiyor bazen

%30 ( MAC + EID + TKF ) Hisse senedi yoğun fonları. Bu kategoride bence genelde en başarılı olanlar bunlar. Relatif olarak uzun vadede endeksi geçiyorlar. 5 yıllık perspektif ile bakıldığında aylık 2% endeks (bist100) üstü performans ortalamaları var , ki bence muazzam. TKF son zamanlarda türev/kaldıraçlı enstrümanları çok fazla taşıdığı için, onun payının önemli kısmı ile MAC aldım

%10 GBC Bu da muadili az olan çok başarılı bir yabancı borsalara yatırım fonu. Bunun kötü tarafı Azimut portföy ne telefonla sorulara cevap veriyor, ne maillere bakıyor

%10 DBH Deniz Portföyün eurobond borçlanma araçları fonu

Aslında altın fonu da almak isterdim bir miktar ama fonların hiç biri benchmark altın fiyatını relatif olarak geçemiyor. Gerçekten başarılı bir altın fonu yok kanımca.

6.  Alıntı Originally Posted by Şimal yıldızı Yazıyı Oku
    iş bankasından fıl para piyasası fonu alınabiliyor ama valörmü var?bilen var mı
    Tefas üzerinden işlemlerde 9-13:30 arası valörsüz olduğu yazıyor. Bu saatler dışında sonraki iş gününe kalır diye düşünüyorum.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=FIL

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by Şimal yıldızı Yazıyı Oku
    iş bankasından fıl para piyasası fonu alınabiliyor ama valörmü var?bilen var mı
    Valör yok 1330'a kadar.
    Yine de gece bırakmayın.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

8. Tte satış emri verdim gerçekleşme tarihi 9 haziran yazıyor 8 inde sabah oluşacak fiyattan satılıp 9 unda hesaba mı geçecek

Sayfa 523/1001 İlkİlk ... 23423473513521522523524525533573623 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •