Sayfa 526/1001 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576626 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 4,201 - 4,208 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Iyi günler,
    Ppf yerine kira sertifikaları alınabilir mi? Kira sertifikaları sizce ppf daha mi başarısız?
    Teşekkürler
    Kisa vadeli kira sertifikasi dagilimlari genelde cok parcali ozel sektor cogunluklu cogunun islemlerinin kontrolleri baya zor ne olacagini kestirmek de bir o kadar zor son bir ayda ppf ye nazaran getirisi daha fazla oldu

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    güzel portföy...iyi yönetilen fonlardan oluşuyor...alım zamanlaması iyi yapılmış ise iyi para bırakmıştır..

yerli -yabancı hisse fonlardan BİR SÜREDE olsa çıkmayı düşünüyorrmusunuz?

cevap hayır ise,bu fonları ne kadar süre tutacaksınız?hedef fiyat ve zamanlama var mı?alırken varmıydı?

amacım sizi sorgulamak değil,lütfen yanlış algılamayın...sadece fikir jimnastiği...
    Rica ederim. Fikri teatisi için burdayız elbette. Hisse fonlarını satmak üzere değil, uzun süredir tutuyorum ve muhtemelen emekliliğime kadar da tutacağım. Hisse piyasalarının yönünü bilip, trade edebilmek mümkün olsaydı sanırım fonlarda değil, viopta/kaldıraçlı piyasalarda bunu yapar yüksek getiriler elde ederdim. Ancak pratikte bunun mümkün olabileceğini düşünmüyorum.Defalarca denedim ama 3-5 geliyor başka zaman 3-5 gidiyor. Kısır döngü.
    Çok uzun vadede endeks üç aşağı beş yukarı hep aynı yerlerde oluyor hatta artıyor enflasyondan bir nebze fazla. Dolar bazında ise hep aynı yerlerde hatta . Özal gongu çaldığında bist 100, 100 puan idi yanılmıyorsam. Daha önce bir kaç kez belirttiğim gibi, bist 100 kadar yani ona eşit getiri getiren bir hisse senedi fonu benim için çöp hükmünde. ( hisse fonlarının %95'i böyle ) Oysa, portföyümdeki fonlar endeks 10 düşerken 9 düşüp, 10 çıkarken 11 çıkabilen, yani tekrar altını çiziyorum relatif/görece getiren fonlar. Şu anda fiyatları neredeyse 125 bin endeksteki fiyata geldi. endeks tekrar 80 bin yapıp 100 bine dönse bu sefer şu andakinden daha da yuksek olacaktır fiyatları.

Bu fonların ortalaması son 5 yılda endeksi aylık yaklaşık 2% geçmiş durumda. 5 yıl sonra dolar bazında endeksin aynı yerde olduğunu düşünürsek, bu aylık dolar bazında 2% getiri, bence oldukça cazip.

Zaten takip ederken de sadece bist100'e relatif güçlerine bakıyorum.

Selamlar.

Not : Sadece şunu yapıyorum, fonları artıracagım zaman 4-5 gündür endeksin düştüğü dönemlerde artırıyorum. Böyle ralliler süresince artırmıyorum. Ralliler sırasında likit fonları artırıyorum sadece.
    Son düzenleme : hellistheothers; 05-06-2020 saat: 13:30.

3.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    sepetiniz hayırlı olsun...

3 aylık fon geçmişi olan bir kişi olarak yazıyorum...öncelikli bu sepet 15 sene hiç değişmeden(%10azaltma,artma) eklemelerle devam edecek ,değil mi?

''stopaj etkisinden kaçmak için''yazmışsınız bunu anlamadım?15 sene sonrada stopaj kesilmiyecek mi?
    Teşekkür ederim, Oran hep %33er olacak, diyelim ki zaman içerisinde ağırlık 43 / 28 / 28 oldu, 43'ten 10 satıp, 5-5 28'lere ekleyeceğim. Ama stopaj olduğu için diyelimki 10 sattığımızda, 1 stopaja gider ve stopaj nedeniyle istediğimiz dengelenme olmaz, Ayrıca alın için kenarda bekleyen nakdimiz yoksa, valör nedeniyle 1 haftaya yakın her alım satımda beklememiz gerekebilir.

Ama elimizde dışarıdan katkı yapabileceğimiz 10 birim varsa 5-5 net ve kısa sürede bir şekilde dengeleyebiliriz. ( Bu söylediğim %80 hisse içermeyen fonlar için. %80 hisse içerenlerde şimdilik stopaj 0) Tabi benim pörtföyümde de zaman içinde, pörtföy büyüyeceği için katkı payları yapsam da beklediğim dengelemeyi yapamayacağım için, muhtemelen ileride fon satarak dengeleme işlemi yapmam gerekecek.

4. Bilen fikri olan arkadaslara danismak istiyorum
    Toplu parayla bir fona girmek istiyorum. Sepet yapmak istemiyorum.3 tane degisken fon belirledim EIB SUA GMA. Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz? En az 6 aylik sureyle.

5.  Alıntı Originally Posted by hisseank Yazıyı Oku
    Bilen fikri olan arkadaslara danismak istiyorum
    Toplu parayla bir fona girmek istiyorum. Sepet yapmak istemiyorum.3 tane degisken fon belirledim EIB SUA GMA. Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz? En az 6 aylik sureyle.
    üçünü de alın,ne kaybetceksiniz ki?daha doğru olur.......bence

ama illa tekini alacam diyorsanız,sizi kırmayalım, bence içinde hisse yoğunluğu az olanı seçerdim...malum hisseler dağ başını duman almış....hazar az yada çok düzeltme yapacaklardır..hem hafta sonu ay tutulması da varmış....KAP'tan aylık portföy dağılımına bakabilirsiniz,hisse yoğunluğunu bulmak için...bu benim fikrim tabiki...her zaman olduğu gibi doğru olmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    hisse yoğun fonları al-sat yapmadığınız sürece pek getirisi olacağını düşünmüüyorum....BİST den örnek verirsek
    1,26 cent -5,00 cent arasında gidip gelecek bir endeksde MPS getirisi de inecek ve çıkacak...malum TÜRKİYE burası...DOW endeksde olsak trend hep yukarı,anlamlı olabilir belki...şimdiye kadarki geçmişlerine göre söylüyorum...petrol buluruz belki işler değişir..MPS uzun vade bana pek mantıklı gelmedi anlayacağınız...

madem bu kadar uzun süre portföy yapacaksınız,değişken fonlar,çok varlıklı fonlar,fon sepeti fonlar vs vs bir inceleseniz?mutlaka incelemişsinizdir,fikirlerinizi alabilirim?

bende AYNI FİKİRLE maaşımdan arta kalanını(az bişi kalıyor) GMA da değerlendiriyorum...3 aydır...amaç vadeli yatırım yada dolar yatırım üzeri getiri olsun..sonuçları yazacağım bakalım,biraz zaman geşsin...
    Pörtföyümün %33'ünü hisse yoğun Fondan oluşturmamın nedeni, geçmişte dolar ile ters korelasyon göstermesi. Bu Hisse yoğun fonun MPS olması benim kişisel tercihim. (Pörtföyümü Katılım fonlardan oluşturuyorum)

Aslında pasif yatırımın temeli, mümkün olduğunca çok hisse içeren endeks fonlardır. İleride "kişisel tercihlerim"e uygun ve sharpe oranı daha iyi bir hisse yoğun fon olursa tabi ki değiştirebilirim.

Basitlikten yanayım ve aktif al/sat işlerine kafa yormak vakit harcamak ve stresine girmek istemiyorum. Bu basitliği kendimce biraz temellendirmek adına risk algıma göre, pörtföyde ters korelasyon içeren bir çeşitlendirme yapmayı(3 ayrı kategori), fon seçimini kısmen objektif bir veriye dayandırmayı (standart sapma ve sharpe oranı) ve zaman içerisinde dengeleme yapmayı içeren bir sistem oluşturdum. İşin özü tasarruflarımı yatırıma çevirmek için basit bir sistemim olmalı dedim.

Bu 3lü pörtföy ile bazı dönemler arka arkaya yıl içinde eksi getiri olacağını geçmiş testler yaptığım için biliyorum, hatta bazı yıllar tüfe gerisinde de kalabilir ama, uzun vadede baktığımda reel getiri elde edebileceğimi düşünüyorum. Teoride böyle, gerçek hayatı yaşayıp göreceğiz.

7.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Iyi günler,
    Ppf yerine kira sertifikaları alınabilir mi? Kira sertifikaları sizce ppf daha mi başarısız?
    Teşekkürler
    Kira sertifikaları fonları taşıdıkları bir özel sektör bonosu itfa tarihinde ödenmediğinde günlük de olsa bazen rahatsız edici eksiler yazabiliyorlar. Çok uzun vadede ppf'leri yıllık %1-2 civarı geçebilirler. Ancak kriz dönemlerinde ppf kadar güvenli olduklarını düşünmüyorum. O yüzden portföyün yarısı her zaman ppf benim tarafta.

8. benim kişisel kanaatim...

uzun vadeli sepetlerde hisse yoğun fonların SEPET içinde'' dönemsel '' olması gerekliliği....bunun için atıyorum...bist 1,5 CENT OLUNCA hisse yoğun fondan sepetime alacam.....3 cent olunca sepetimden satacam (teknik analiz kullanılabilir).....gibi bir ilkesellik getirebilirsiniz...zira hisse yoğun fonların enflasyondan arındırlmış getirisi(yada dolar bazlı getirisi) uzun vadede hiç olmayabilir.....alım satım yerimiz bu arada çok önemli...

Sayfa 526/1001 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576626 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •