Sayfa 319/910 ÝlkÝlk ... 219269309317318319320321329369419819 ... SonSon
Arama sonucu : 7273 madde; 2,545 - 2,552 arasý.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

1. En azindan zamanlama dogru diger hisselerden cok farkli olmadi bu düþüþ

2. Ortaklar 53-54 liralarin alti simdilik olmazsa guzel olur. Ve eger yukari donerse ve 68 lira üstü kalýcý olmazsa obo ihtimali doðar. Planlarimi buna gore guncelledim bakalim su piyasada yorum teknik temel cokta anlamli olmuyor gerçi.

3. Merhabalar,

Bugun biraz gecmise yolculuk ettim. Sirket gercekten cok zor badireler atlatarak bugunku duruma gelmis. Ozellikle Iran satislarindaki sikintilar zamani sirket cok zor zamanlar gecirmis. Patronlar hisselerini azaltirken, bazilari neredeyse tamamini satarken, sirket calisanlari da ellerindeki hisseleri artirmislar. Bu sirketin gelecegine guvenden de kaynaklanabilir, ya da calisanlar olarak sirkete destek cikalim, batmasin dusuncesiyle de olmus olabilir. Baska sebeplerden de olabilir elbet: calisan motivasyonunu saglamak gibi.

19 Ocak 2012 Lutfi Yenel 2.46 lira fiyattan 412210 adet satis
    19 Ocak 2012 Ahmet Sefik Ongun 2.46 lira 190261 adet satis
    19 Ocak 2012 Halis Osman Erkan 2.46 lira fiyattan 203836 adet alis
    27 Agustos 2012 Lutfi Yenel ...............1,51 lira fiyattan 172822 adet satis
    27 Agustos 2012 Ahmet Sefik Ongun...1.51 lira fiyattan 496574 adet satis
    27 Agustos 2012 Fuat Altioglu ............1.51 lira fiyattan 57074 adet alis
    27 Agustos 2012 Halis Osman Erkan ...1.51 lira fiyattan 142685 adet alis
    7 Aralik 2012 Ahmet Sefik Ongun 1.16-1.34 araligindan 1107111 adet satis
    17 Ocak 2013 Lutfi Yenel 1.14 lira fiyattan 474538 adet satis
    17 Ocak 2013 ....Fuat Altioglu............1.14 lira fiyattan 57074 adet alis

Cok fazla calisan alim yapmis, ben sadece su an bizim ismini bildigimiz bazilarini yazdim. Lutfi Yenel'in sonraki yillar azar azar daha yukari fiyatlardan alimlari var ama tabi sonuc olarak lot olarak hissesi azalmis.

Gecen hafta yuvarlak olarak 67-70 araligindan 50bin adet civari satis yapan Fuat Altioglu'nun maliyet 2012 ve 2013 te ortalama 1.33 lira. Yani 8-9 yil icerisinde TL bazinda 50 kat civari, dolar bazinda ise 12 kat civari artis var.

Calisan/ortak satimlarini, sirketin geleceginde o buyume potansiyelini gormuyor sekilde degerlendirmek indirgemecilik olacaktir. Bu, ihtimal dahilinde olabildigi gibi, bunun bir cok farkli sebepleri de olabilir. Kaldi ki, 4 sene sonra, sirketin globalde ilk 5e girmesi gercekten cok zor, ve yazilim alanindaki riskleri uzun vadede ongorebilmek cok cok zordur. Rekabet ettiginiz sirketler, sizin 40-50 katiniz ar-ge ve pazarlamaya harciyorsa, haritadan silinmemis olmaniz bile aslinda cok buyuk is basardiginizi gosterir. Hal boyle iken, ben, insanlarin, boyle belirsizlikte risk azaltmasinda bir tutarsizlik gormuyorum.

Ama sunu da soylemeden gecemeyecegim: Sirket calisanlari, ellerinde o kadar veri ile, 4 sene sonrasini goremezken, bizler, sadece senede 1 adam gibi gelen bilancodaki bilgilerle 4 senedir beklerken, bu seneki bicilmis faaliyet raporunda o bilgilerden de yoksun koru korune, anlamsiz bir sadakatle bekliyoruz. Simdi, eger 4 ceyrek daha bilgisiz kalinirsa, bu sig hissenin fiyatlarina ne sekilde indir-kaldir yapabileceklerini tahmin etmek zor degil. Bilemiyorum ama sanki bunlari haketmiyoruz gibi geliyor bana. Biz, guvendik demek istemiyorum ama kesinlikle guvenmek istedik.

Bazen kendi kendime saka yapiyorum artik, global 5 hedefi, acaba Gartner review sonuclarina gore mi kastediyorlar diye. O hale geldik yani. Birileri hatirlatabilir mi acaba, ilk 5e girmek icin hasilatin en az 50 milyon dolar olmasi gerektigini, ve sorabilir mi, eger bir kac ay once tvlerde denildigi gibi hedefte bir sapma yoksa, dolar uzerinden dusen hasilat ile, bu hedefe nasil ulasmayi dusunuyorlar..Bir baska aci saka yapiyorum sonra kendi kendime: Diger sirketler Cyber tarafindan yutulur, yok edilir de, biz de aradan 5. ci oluruz diye mi dusunuyorlar acaba..

Dusen hasilata kizmiyorum, olabilir, bazi seyler zaman zaman ters gidebilir, toparlanilabilir. Bu sene tv lara da cikildi, mesajlar verildi. Ama, hedefte bir sapma yok deyince, gercekten, hasilat dusse bile, sonraki yillar toparlayip daha buyuk atak yapacagiz seklinde mi anlasilacagini dusundunuz?

Neyse, susayim..diyecek cok sey var da..

Yatirim tavsiyesi degildir

4. Norveç Fonu 31.12.2020 tarihi itibarýyla Kront'un %3 sahip durumda son durumu nedir bilmiyorum.

https://www.nbim.no/en/the-fund/inve...ments/equities

5. Günlük takasý paylasabilicek varmý. Teþekkürler þimdi den

6. Kron, en sýk karþýlaþýlan 10 siber saldýrý yöntemini duyurdu

ÝTÜ ARI Teknokent þirketlerinden Kron, en sýk karþýlaþýlan 10 siber saldýrý yöntemini açýkladý.

Kron'dan yapýlan açýklamaya göre, günümüzde teknolojinin hayatýmýzýn her alanýna entegre olmasýyla birlikte siber güvenlik tehditleri giderek daha büyük etkiler doðurmaya baþladý.

Özellikle pandemi döneminde hýzla artan siber saldýrýlar þirketlerin, devletlerin ve tüketicilerin gizliliðinde büyük önem taþýyan önemli bilgileri hedef alarak gerçekleþtirilirken saldýrýya maruz kalanlar büyük zararlar görüyor.

Ünlülere ait gizli fotoðraf ve videolarýn sýzdýrýlmasý, þirketlerin önemli verilerinin çalýnmasý ve devletlerin gizli belgelerinin yayýnlanmasý gibi dünya çapýnda yanký uyandýran olaylarýn tümü siber saldýrýlar aracýlýðýyla gerçekleþtiriliyor. Bu tarz saldýrýlarý önlemek için alýnan önlemler geliþtikçe kötü niyetli kiþiler de siber saldýrý yöntemlerini çoðaltarak güçlendiriyor.

Telekomünikasyon, finans, enerji ve saðlýk gibi sektörlerde yer alan birçok global firmaya yazýlým çözümleri sunan, ÝTÜ ARI Teknokent firmasý Kron, en sýk karþýlaþýlan 10 siber saldýrý yöntemini açýkladý.

Buna göre, en sýk karþýlaþýlan siber saldýrý yöntemleri þöyle:

"Kötü amaçlý yazýlým (malware): Dijital dünyanýn en yaygýn siber saldýrý aracý olan malware, virüs, Truva atý ve solucan gibi zararlý yazýlýmlarý tanýmlamak için kullanýlýyor. Baþta bilgisayarlar olmak üzere farklý teknolojik cihazlara sýzdýrýlabilen malware çeþitleri, cihazlarý ve sistemleri çalýþmaz hale getirebiliyor, çoðalabiliyor, gizlenebiliyor ve kötü niyetli kiþilere eriþim izni vererek uzaktan kontrol imkaný sunabiliyor.

DDoS ve DoS (Distributed Denial of Services ve Denial of Services): DDoS ve DoS, son yýllarda geliþen güvenlik önlemleri nedeniyle etki açýsýndan azalmýþ olsa da hala en popüler siber saldýrý yöntemleri arasýnda yer alýyor. Çevrim içi servislere, internet sitelerine çoklu talep göndererek çevrim içi servislerin veya internet sitelerinin çökmesine yol açan DDoS ve DoS, 5G ile birlikte tekrar yükseliþe geçecek gibi görünüyor.

Oltalama (phishing): Doðrudan kiþileri hedef alan phishing yani oltalama, kimlik veya kredi kartý bilgileri gibi önemli bilgilerin çalýnmasý amacýyla kullanýlýyor. Zararlý yazýlýmlarýn paravan internet siteleri üzerinden bilgisayarlara veya telefonlara indirilmesini saðlayan phishing, genellikle e-posta adreslerine gönderilen linkler aracýlýðýyla gerçekleþtiriliyor.

SQL Injection: Veri tabanlarýnýn çoðu SQL ile yazýlmýþ kodlarla uyumlu olacak þekilde geliþtiriliyor. Kullanýcýlarýndan veri alan web siteleri de bu verileri SQL veri tabanlarýna gönderiyor. SQL güvenlik açýklarýndan yararlanan kötü amaçlý kiþiler de böylece kullanýcýlarýn bilgilerine ulaþýyor. Bazý durumlarda siber korsanlar, SQL kodlarýný ad ve adres isteyen bir web formunda da yazabiliyor. Bu sayede kullanýcý bilgilerini çalma sürecini de çok daha hýzlandýrmýþ oluyor.

Man in the Middle: Ýnternet üzerinden gerçekleþtirilen diðer bir siber saldýrý yöntemi olan Man in the Middle, kullanýcýlarýn eriþmek istedikleri servisler gibi görünerek onlarýn pek çok bilgisini ele geçirebiliyor. Örneðin merkezi yerlerde Wi-Fi noktasý gibi göründüðü için bilmeden Man in the Middle'a baðlanýlabiliyor. Ardýndan girilen internet siteleri ve tanýmlanan bilgiler siber korsanlar tarafýndan kolaylýkla görülebilir hale geliyor.

Cryptojacking: Bu yöntemle siber korsanlar, baþkalarýnýn bilgisayarýný ya da mobil cihazlarýný kullanarak kripto para iþlemleri gerçekleþtirebiliyor. Yöntemin ilk kullanýlmaya baþladýðý zamanlarda kötü niyetli baðlantýlarý ve e-posta eklerini kullanarak cihazlara sýzan siber saldýrganlar, artýk internet sitelerinin içine kadar iþlenmiþ kodlarla çalýþabiliyor.

Sýfýr gün açýðý (zero day exploit): Ýþletim sistemi araçlarýnýn yüklenmesi ya da güncellemelerinin yapýlmasýyla cihazlara sýzabilen bir yazýlým türü olan bu yöntem, iþletim sistemlerindeki açýklarý kullanarak gerçekleþtiriliyor. Fark edilmesi en zor zararlý yazýlýmlar arasýnda yer alýrken, kiþilerin yaný sýra kurumlara da büyük zararlar verebiliyor.

Þifre saldýrýsý (passwords attack): Þifreleri çözerek kiþisel veya kurumsal hesaplara zarar verebilen bu saldýrý çeþidi, birbirinden farklý yöntemler ile gerçekleþtirilebiliyor. Bunlardan en bilineni, zararlý yazýlýmlar tarafýndan arka arkaya farklý þifre kombinasyonlarý girerek mevcut/kolay þifrenin bulunmasý olarak tanýmlanabilir. Bu tarz bir giriþimi önlemenin en etkili yollarýndan biri de iki faktörlü kimlik doðrulama çözümü ve yöntemleri ile eriþimlerin daha güvenli hale getirilmesidir.

Telekulak/gizli dinleme saldýrýsý (eavesdropping attack): Pasif bir siber saldýrý yöntemi olan bu saldýrý çeþidi, kullanýcýlarýn bilgisayarlarýna veya akýllý cihazlarýna sýzarak onlarý dinleyebilme imkaný veriyor. Siber saldýrganlar, bu yöntemle kredi kartý bilgilerinden diðer kiþisel verilere pek çok veriye ulaþabiliyor. Hatta kullanýcýnýn banka veya kredi kartý bilgilerini çalabilmek için karþý tarafa bilgisayar ekraný aracýlýðýyla çeþitli sorular da sorabiliyor.

Tedarik zinciri saldýrýsý (supply chain attack): Tedarik zinciri saldýrýlarý, tedarik zincirinde bulunan yeterince güvenli olmayan uygulamalara yapýlan saldýrýlar sonucu bu uygulamalarýn ele geçirilmesi ve bu uygulamalar üzerinden kurum ve kiþilere zarar vermeyi hedefleyen bir saldýrý tipi olarak tanýmlanabilir. Bu saldýrý türünde daha çok büyük veri yönetiminin gerçekleþtiði telekom, finans, enerji, saðlýk gibi sektörler ve kamu kuruluþlarý hedef alýnýyor. Saldýrýlar sonucu sýzma eylemi gerçekleþtiðinde ise casusluk amaçlý verilerin açýða çýkmasýndan tutun da üretim süreçlerinin aksamasýna kadar pek çok dikeyde hem maddi hem de prestij kayýplarýna yol açabiliyor."

- Daha güvenli altyapýlar oluþturmak gerekiyor

Dünya genelinde artan siber güvenlik risklerine karþý tedbirler almak ve yaþanan veri ihlallerinin önüne geçmek için daha güvenli altyapýlar oluþturmak gerekiyor. Hassas verilerin korunmasýna yönelik olan ihtiyaçlar da artýyor.

Açýklamada görüþlerine yer verilen Kron Genel Müdürü Mete Sansal, farklý yöntemlerle gerçekleþtirilen saldýrýlarýn farklý amaçlar için çeþitlenebildiðini belirterek, þunlarý kaydetti:

"Bu tarz saldýrýlarý önlemek için alýnan önlemler geliþtikçe kötü niyetli kiþiler de siber saldýrý yöntemlerini çoðaltarak güçlendiriyor. Kurumsal firmalarýn iç ve dýþ siber güvenlik tehditlerine karþý geliþtirilen Single Connect ürünümüz, eriþim ve veri güvenliði konusunda geniþ kapsamlý modüllere sahip bir yetkili hesap eriþim güvenliði platformu. Biliþim altyapý sistemlerindeki tüm yetkili eriþimleri yöneterek veri güvenliði saðlayan Single Connect, geliþmiþ oturum yönetimi sayesinde de kötü niyetli eylemleri gerçekleþmeden gerçek zamanlý olarak tespit ederek önlüyor ve kayýt altýna alýyor."

Kaynak : Anadolu Ajansý

Paylaþýmlarým 6362 sayýlý SPK nun ilgili maddelerinde belirtildiði üzere kesinlikte yatýrým tavsiye niteliði taþýmaz.

8. Ýþ yatýrým raporlarýna gore yabancý oraný 6 gündür artýþ.Ýnsallah güzel þeylere vesile olurlar

Sayfa 319/910 ÝlkÝlk ... 219269309317318319320321329369419819 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •