Sayfa 877/914 İlkİlk ... 377777827867875876877878879887 ... SonSon
Arama sonucu : 7306 madde; 7,009 - 7,016 arası.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

1. Dönemselliğin bu denli yüksek olduğu bunun gibi hisselerde bilanço analizi yapılırken önceki yılın aynı dönemi esas alınmalı.

2022/9 bilançosu Ufone satışı kaynaklı dillere destan bir kurnazlığa ve sonrasındaki absürt fiyat hareketleriyle hatırlanan, manipülatörlere ders diye okutulabilecek bir hasılat kaydırmasıyla hafızalarımıza kazındı. Yapılan şey belki yasaldı ama kesinlikle etik değildi.

2023/9 bilançoyu da buna göre okumak gerekir. Eğer UFone satışının devamı olan 1,5 mn dolar bu çeyreğe dahilse, bilanço rezalet, diğer çeyreklere dağıtılmışsa eh işte, son çeyreğe dahilse fena olmayan bir bilanço bana göre.

Ufone satışı hariç tutulduğunda 9 aylıklarda 65'ten 142'ye çıkan bir hasılat ortaya çıkar ki doların $/TL'nin %50 arttığı bir yılda bence fena değil.

UFone satışı aylara, çeyreklere ya da 6 aylıklara dağıtılmışsa bu durumda çok da tatmin edici bir hasılat büyümesinden bahsedilemez.

2023/6 hasılatı 52 milyon, 2023/9 hasılatı 84 milyon ve aradaki fark sadece 32 milyon olduğundan, UFondan gelecek 1,5 mn USD'lik (42 mn TL) hasılatın tamamı bu çeyreğe dahil edilmiş olamaz.

Eşit taksitlerle aylara bölündüyse çeyrek başına yaklaşık 14 mn.TL'lik katkı gelmeli UFone'dan. 2022/3 hasılatı 17 mn TL-2023/3 hasılatı ise 32 mn TL. Bu artışın 14 mn'u UFone'dan geldiyse sıfır büyüme demek olur ki o durumda vay halimize. 3.çeyrekte de durum o kadar vahim olmasa da benzer şekilde. Bir tek ikinci çeyreğin (22 mn'dan 52 mn hasılata) kurtarır yanı kalır.

Bu durumda, kesin diyememekle birlikte 3 ihtimal kalıyor bana göre.
    1. Ödemenin tamamının (1,5 mn USD) son çeyrekte alınacak olması.
    2. 6 aylık taksitlerle ödeme alınması
    3. Düzensiz periyotlarla eşit olmayan taksitlerle ödeme alınması.

1. durum en iyi ihtimal olur. (Son çeyrekte yaklaşık 42 mn'luk hasılat katkısı gelir)
    2. durum ise eh işte durumu (Son çeyrekte yaklaşık 21 mn'luk bir katlı gelir.) 3. durumda ise yeterli veri olmadığından analiz yapılamaz.

Her durumda, her sene olduğu gibi son çeyrek önemli olacak. Yurtiçi satışlara büyük etki edecek Vodafone SaaS ve Havelsan satışlarından ses yok. Ödemelerin kahir büyüklüğünün son çeyrekte alınma yönünde umudum var. UFone'un da en az yarısının son çeyrekte alınması halinde 21 mn'luk hasılat da buradan gelir. Bir de geçen yılın aksine bu yıl da büyük satışlar 3. çeyrek yerine son çeyreğe kaydırıldıysa yeterli bir büyümeden söz edebiliriz.

Ancak, her durumda sizlerle aynı fikirdeyim. Bir hissede böyle rezalet bir yönetim şekli olamaz. Hele ki halka açık bir hissede. Yapılan bu hareketler ciddi bir çaba ve koordinasyon gerektirir. Aynı çabayı ürün geliştirmesinde ve hisse fiyatının ederini bulmasını sağlamada görmek en doğal hakkımız.

2.  Alıntı Originally Posted by Yatır'ın tavsiyesi Yazıyı Oku
    Starbucks israil ilişkisi var mi diye yok mu araştırırken adını bildiğim en büyük israil şirketinin cyberark olduğunu gördüm. Kront cyberark'a rakip değil belki ama ilginç geldi yazdım, affedin boş yaptım.
    Bu arada bir dönem ciddi ciddi CyberArk'a rakip olmaktan bahsediyorduk burada. Ne safmışız diyeceğim de aslında olmaz iş değildi. Sadece o yol tercih edilmedi bana göre. Hisse fiyatına kumanda etmek öyle çok enerji aldı ki bu denli bir büyümeye mecalleri kalmadı.😊

3.  Alıntı Originally Posted by Forza korfez Yazıyı Oku
    Dönemselliğin bu denli yüksek olduğu bunun gibi hisselerde bilanço analizi yapılırken önceki yılın aynı dönemi esas alınmalı.

2022/9 bilançosu Ufone satışı kaynaklı dillere destan bir kurnazlığa ve sonrasındaki absürt fiyat hareketleriyle hatırlanan, manipülatörlere ders diye okutulabilecek bir hasılat kaydırmasıyla hafızalarımıza kazındı. Yapılan şey belki yasaldı ama kesinlikle etik değildi.

2023/9 bilançoyu da buna göre okumak gerekir. Eğer UFone satışının devamı olan 1,5 mn dolar bu çeyreğe dahilse, bilanço rezalet, diğer çeyreklere dağıtılmışsa eh işte, son çeyreğe dahilse fena olmayan bir bilanço bana göre.

Ufone satışı hariç tutulduğunda 9 aylıklarda 65'ten 142'ye çıkan bir hasılat ortaya çıkar ki doların $/TL'nin %50 arttığı bir yılda bence fena değil.

UFone satışı aylara, çeyreklere ya da 6 aylıklara dağıtılmışsa bu durumda çok da tatmin edici bir hasılat büyümesinden bahsedilemez.

2023/6 hasılatı 52 milyon, 2023/9 hasılatı 84 milyon ve aradaki fark sadece 32 milyon olduğundan, UFondan gelecek 1,5 mn USD'lik (42 mn TL) hasılatın tamamı bu çeyreğe dahil edilmiş olamaz.

Eşit taksitlerle aylara bölündüyse çeyrek başına yaklaşık 14 mn.TL'lik katkı gelmeli UFone'dan. 2022/3 hasılatı 17 mn TL-2023/3 hasılatı ise 32 mn TL. Bu artışın 14 mn'u UFone'dan geldiyse sıfır büyüme demek olur ki o durumda vay halimize. 3.çeyrekte de durum o kadar vahim olmasa da benzer şekilde. Bir tek ikinci çeyreğin (22 mn'dan 52 mn hasılata) kurtarır yanı kalır.

Bu durumda, kesin diyememekle birlikte 3 ihtimal kalıyor bana göre.
    1. Ödemenin tamamının (1,5 mn USD) son çeyrekte alınacak olması.
    2. 6 aylık taksitlerle ödeme alınması
    3. Düzensiz periyotlarla eşit olmayan taksitlerle ödeme alınması.

1. durum en iyi ihtimal olur. (Son çeyrekte yaklaşık 42 mn'luk hasılat katkısı gelir)
    2. durum ise eh işte durumu (Son çeyrekte yaklaşık 21 mn'luk bir katlı gelir.) 3. durumda ise yeterli veri olmadığından analiz yapılamaz.

Her durumda, her sene olduğu gibi son çeyrek önemli olacak. Yurtiçi satışlara büyük etki edecek Vodafone SaaS ve Havelsan satışlarından ses yok. Ödemelerin kahir büyüklüğünün son çeyrekte alınma yönünde umudum var. UFone'un da en az yarısının son çeyrekte alınması halinde 21 mn'luk hasılat da buradan gelir. Bir de geçen yılın aksine bu yıl da büyük satışlar 3. çeyrek yerine son çeyreğe kaydırıldıysa yeterli bir büyümeden söz edebiliriz.

Ancak, her durumda sizlerle aynı fikirdeyim. Bir hissede böyle rezalet bir yönetim şekli olamaz. Hele ki halka açık bir hissede. Yapılan bu hareketler ciddi bir çaba ve koordinasyon gerektirir. Aynı çabayı ürün geliştirmesinde ve hisse fiyatının ederini bulmasını sağlamada görmek en doğal hakkımız.
    Çeyrek başına 10,5 mn dolar gelmeli UFone'dan. Sehven 14 yazmışım. Ancak bu hata sonucu ve analizleri çok da değiştirmediğinden bu şekilde bir düzeltme yapmış olayım.

4. Sn.Forza analiziniz icin sizi kutluyorum.Emeginiz buyuktur burada.

Tek yaptiklari sey yukardan sat alttan al. Borsadan kazanmak varken neden yasal ticarette zaman harcasinlarki.

Temiz kilciksiz milyonlar kazanmak varken neden vergiydi algiydi siydu biydu ugrassinlarki.

Neyse simdi soyleyeceklerim cok uzun bosverelim.

Bu kadar kötü fiyatlama gormedim. Su anda bile -3 nedir ya.

Küfür etmeye geldim ama yaziniza saygisizlik olmasin birsey demeden gidiyorum.

5. baskılanmış dolar 28 lira 64 kuruş oldu.

En basit hesapla.

Son 6 senedir dolar bazlı yerinde sayıyor satışlar. 8-10 milyon dolar arası bi yerde gidip geliyor.

10 milyon dolar çarpı 28 lira 64 kuruş= 286 milyon tl ciro

Şu an ki piyasa değeri krontun= 1 milyar 125 milyon tl.

1 milyar 125 milyon tl bölü 286 milyon tl ciro= 3,9

Yani F/S=3,9 olur 286 milyon tl ciroya göre.

Hatırlyalım ne demiştim ... aynı ülke , aynı borsa aynı sektörün hisseleri olan PAPİL 20 F/S ile, LİNK ise 40 F/S ile işlem görüyor şu an.

PAPİL gibi 20 F/S ile işlem görürse= 286 milyon tl ciroya göre , Krontun piyasa değeri 5 milyar 750 milyon tl ,

LİNK gibi 40 F/S ile işlem görürse = 286 milyon tl ciroya göre , Krontun piyasa değeri 11 milyar 440 milyon tl olur.

Kaldı kront bu 2 şirketten yani PAPİL ve LİNKten 10 kat 15 kat daha fazla para harcıyor her sene yatırımlara.

Şu şartlarda 60 F/S ile işlem görse bile kront, kimse neden 60 F/S ile işlem görüyor bu hisse diyemez.

6. Normalde bunları her gün twittera yazardım .. ancak yazmıyorum artık..

Zaten sadece 2 haftada 294 takipçi kazandım twitterda.

istesem bu tahacıya , 1 sene içerinde 5 bin takipçi ve 5 bin kront yatırımcı getiririm .( ben yatırımcı getiririm derken şunu demek istiyorum ... benim yazdığım yazılardan etkilenen ve kront tu alacak binlerce küçük yatırımcı çıkar.. ben al tavsiyesi vermeden bile ki zaten al veya sat demek suç.)

ekleme yapayım ..

bu saatten sonra benim kaybedecek bi şeyim yok.. Zaten ne psikoloji kaldı ne de paranın değeri .Para pul oldu pul bu enflasyonda.

Kafam bozulursa belki tekrar yazmaya başlarım twitterra.

7. Bu arada geçen twitterda son yazımı 9 kasımda yazmıştım..

Ve o zamandan beri yani yazmayı bıraktığımdan beri takipçi sayım da yerinde durdu.

Şimdi tekrar yazmaya başlasam tekrar takipçi sayımın artacağından çok eminim .

1 ayda 500 kişi gelse ,, 1 senede 6 bin takipçim olur. hemde bu takipçiler öyle fake make takipçiler de değil ..

Aralrında doktordan tutun , avukata kadar öğretmene kadar her meslekten takipçim var.

8. Boeing confirms ransomware attack as stolen data released by cybercrime gang Lockbit

https://www.aa.com.tr/en/world/boein...ockbit/3050377

Boeing'in çalınan verileri, siber suç çetesince sanal ortamda yayınlandı

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/boein...nlandi/3050383

Çinli ICBC'ye siber saldırı
    Çin Sanayi ve Ticaret Bankasına (ICBC) yapılan fidye yazılımı saldırısının, ABD'nin tahvil piyasalarını olumsuz etkilediği bildirildi.

https://www.bloomberght.com/cinli-ic...aldiri-2341809

Sayfa 877/914 İlkİlk ... 377777827867875876877878879887 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •