Sayfa 437/914 İlkİlk ... 337387427435436437438439447487537 ... SonSon
Arama sonucu : 7306 madde; 3,489 - 3,496 arası.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

1. Esas faliyet kari 43 milyon olmus gecen seneye gore 3 katina cikmis.

2. Çok iyi gelmiş. Bakalım piyasa nasıl fiyatlayacak

Yazdıklarım ve çizdiklerim asla ve asl yatırım tavsiyesi olamaz....
    Yazdıklarım ve Çizdiklerim asla ve asla yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen kendimi geliştirmek adına karalamalardır.

3. Bilancoyu yine bekletmediler, sagolsunlar.

Twitter aleminde bilanco super gazlamalari yapiliyor. Herhalde ellerine gore konusuyorlar. Ben daha cok negatif yonlerden bahsedecegim.

1-) Satislarda TL uzerinden artis var, ancak dolar bazinda buyuk gerileme mevcut.
    15 sene onceki 10 milyon dolar ciro hedefine hic ulasamadigimiz gibi, bu sene ondan biraz daha uzaklastik. Aslinda hasilatimiz hala 5 sene onceki hasilati dolar bazli gecmis degil.

2-) Ironsphere uzerinden (Amerika) satislari 3'e katlamis gorunuyor. (8.3 milyondan 25.6 milyona). Bu cok iyi. Demek ki, tahmin ettigim uzere, buyuk ihtimal son ceyrekte yurtici bazi satislar ertelendi.

3-) Yurt disi satislari, hala yurt ici satislarinin yuzde 42'si. 5 sene onceki, yurtdisi satislari yurtici satislarini 2'ye katlayacak hedefinden hala cok uzagiz. Su anki hedef, yurt disi satislarini daha da artirmak.

4-) Yine daha onceki yazilarimda tahmin ettigim gibi, evet surpriz olmadi, son iki senedir ifade edilen, 5 sene sonra (su an 3 sene kalmisti) dunyada ilk 5'te olma hedefine deginilmemis. Bunun icin 60 milyon dolar ciro gerekirdi, mumkun mu diyorduk.

5-) Personel sayisi Eylul sonunda 152 iken simdi 141'e dusmus. Benim tahminim, TL'nin ciddi deger kaybi, zaten elde tutmanin zor oldugu kaliteli elemanlarin yurtdisina gitme konusunda kesin karara varmis olmalari. Bu alandakilere yurtdisinda o kadar yuksek meblaglar oduyorlar ki.

6-) Banka borclari 2'ye katlamis. Malum, borclanmalar dolar uzerindendi.

Daha sayabilirim. Dogrusu ben daha da kotu bir bilanco geleceginden endiseliydim. Malum sirketler, herhangi bir kriz aninda genelde once siber guvenlikten kisiyorlar. Orta olcekli sirketler. Simdi, ulkenin ekonomik durumunun sonuclarini tamamen sirkete yuklemek de dogru degil. O kadar vergi veriyoruz, normal ulkelerde, bunun size katma deger olarak geri gelmesi, bir sekilde size geri gelmesi gerekir, bize gelen ise, hep kayip. 5 senedir gece gunduz, sirket olarak calisiyoruz ama kazandigimiz, boyle sanki sanalda, masa uzerinde yok oluyor, doviz uzerinden yerimizde sayip duruyoruz.

7-) POS cihazlari ile ilgili yapilan yenilikler cok guzel. Ilk satis dedikleri bu olsa gerek ve bolge ulkelere de pazarlamaya calisacaklar gibi goruluyor.

8-) Urunlesme safhasinda baska projeler var gibi bir algi olustu bende.

9-) Avrupa'da ofis acma planlarinin bu sene icerisinde gerceklesecegini tahmin ediyorum.

10-) Deep Data Inspection calismasi guzel. Kron, mevcut urunlerinin yapisi geregi buyuk verileri isleyebildiginden, cok farkli yeni urunler dogurmaya yatkin bir sirket.

11-) Ar-ge harcamalarinda TL uzerinde hafif yukselme, doviz uzerinden dusus var. Seneler gectikce, arge/hasilat orani daha da dusecektir.

12-) Kucuk de olsa, bu sene bir bedelsiz yapilabilecegini dusunuyorum, beklentim var.

13-) F/K orani 17'ye dusmus durumda. Bu, yuzeysel bilancoculari cezbedebilir. Sonucta, yazilim sirketi icin kucuk bir oran bu.

Sirket hakkinda genel dusuncelerim ise su sekilde: Sirket cok ciddi risk almadan, ayagina yorganina gore uzatarak buyumeye calisiyor. Yurtdisinda, devasa para babalarinin dunyanin yatirimini yaparak hizla buyuttukleri ve tekellestikleri firmalarla kiyaslamak, onlari goze sokmak dogru degil. Turkiye sartlarinda sirket idare etmek ise ayri bir zor. Mevcut yetismis elemanlarin memnuniyeti cok onemli ve calkantili TL doneminde bunu saglamak cok zor. Bunu becerebilirlerse, o zaman cok daha fazla, cesitli guzel ve kaliteli urunler gelistirilebilir.

Gecen sene hisse fiyati 70'leri gordugunde, o zamanin para degeri ile o fiyatin saglanmasi icin en az 100 milyon TL hasilat olmasi gerekir diyordum. Simdi, TL/doviz orani yari fiyatinda, hasilat 84 milyon. Gerci hisse fiyati da yari fiyatinda o zamana gore. Artik bundan kim ne cikarir, onlara kalmis. Belki de, mevcut bilancoya degil de gelecekteki bilancoya odaklanmayi tercih ederler.

Ben genelde bu yazimda negatif konusmus olsam da, TL krizinin daha kotu vurabileceginden endise ediyordum. Biraz etkilenmis ama dik kalmayi basarabilmis. Ayrica, ar-ge calismalari meyvelerini vermeye baslamis gibi. Gelecekte her zaman guzel urunler cikarma ihtimali olan, cok hizli bir sekilde, buyuk pazarlara satis gerceklestirme ihtimali olan sirket/alan olma durumu devam ediyor.

Cok fazla yazmiyorum artik. Cunku girenlerin yuzde belki 99'u kisaci. Satincaya kadar gaz veren, kavga eden, sattiktan sonra da hala kavga eden tipler. Dolayisi ile, aslinda ortak olmadigim kisilerle ne paylasacagim. Zaten haber de dusmuyor artik. En son haber duseli 1 seneyi gecti (Turkcell satisi). Neysem artik...

Insallah guzel, yeni urunlerin gelisimi devam eder. Urun gaminin cesitliligi, pazarin genislemesi, riskin azaltilmasi durumlari devam eder.

Yatirim tavsiyesi degildir.

4. Ömrüne bereket sayın usta çok güzel bir analiz

P13 Blue Max Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Bilanco genel itibariyle iyi gozukse de ben de beklentilerden soz verilenden cok daha geride oldugunu dusunuyorum. Dolar bazinda bakildiginda Sn. Usta’nin da dedigi gibi bir arpa boyu yol alinamadigi gibi geriye bile gelinmis. Ote yandan dunyadaki rakiplerimizden bize en yakin olcekte olan Fransiz Wallix firmasi gecen seneye gore satislarini %15(euro bazinda) arttirarak 23 milyon Euro’ya cikarmis bu da senede 350 milyon TL’lik satis demek. Bizim satisimiz ise 85 milyon TL. Peki Wallix’in pazar degeri ne kadar diye sorarsaniz 110 milyon EUR. Yani yaklasik 1.65 milyon TL. Kron’un pazar degeri ise 600 milyon TL. Burdan yola cikarak Kron’un su an ederinin altinda degerlenmedigini hatta biraz pahali bile oldugunu soyleyebiliriz. Ozetle sene boyunca tum dunyada sadece 5 milyon euro satis yaparak dunya markasi olamazssin. Zaten bildigim kadariyla Gartner Forrester ve kuppingercole raporlamalarina girebilmenin asgari sartlarindan birisi yillik bazda en az 5 milyon USD satisinizin olmasi. Yani biraz daha asagi salarsak rapora umut vaadeden olarak bile giremeyecegiz… yatirim tavsiyesi degildir.

6. Analiz için teşekkürler sayın Usta ve Garavelusta.

7. bilanço kısa özet geçeceğim..

bilançoya çok iyi gelmiş diyenlerin, gazlayanların laflarına bakmayın , bunca senedir verilen hedeflere ve girilen gartner omdia vs raporlalarına göre bildiğin berbat gelmiş..

5 senedir bir adım yol alınmamış..

dolar bazlı satışlar 5 senedir yerinde sayıyor. satışlar dolar olarak sürekli azalıyor..
    Son düzenleme : lionnes; 18-02-2022 saat: 10:32.

8. Öncelikle hayırlı olsun bilanço. Sn Usta'nin anlattıklarının uzerine diyecek birşey yok. İlk ceyrek ve 2. ceyrek bilanco/ faaliyet raporlarını takip ederek alim icin firsat kollamak mantıklı gibi. İyi gunler.

Sayfa 437/914 İlkİlk ... 337387427435436437438439447487537 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •