Sayfa 589/914 İlkİlk ... 89489539579587588589590591599639689 ... SonSon
Arama sonucu : 7308 madde; 4,705 - 4,712 arası.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

1. ".., Kim çok net ve absürd yüksek kazancını paylaşır ki."

İşte bence sorun da burada Sn.Yatır'ın tavsiyesi. Ortada kazanç paylaşma yok ki. Halka açık bir şirket, borsada oluşan fiyat hareketlerinden kazanç sağlayamaz. O kazanç yatırımcılarının hakkıdır. Şirketin kazancı ise sattığı ürünlerden elde ettiği kardır. Yatırımcılar da (temettü dağıtılmıyorsa) bundan kazanç sağlayamaz.

Ama işte herhangi bir şirket kendi kazanç kaynağıyla yetinmeyip, hisse fiyatına kumanda/etki ederek, yatırımclıarının dişinden tırnağından artırarak biriktirdiği hisselerin artması sayesinde elde edeceği üç kuruşa göz dikince böyle tatsız durumlar oluşabiliyor.

2. Sayın Forza korfez size tamamen katılıyorum. Sirketin kazancı ayrı, ortakların kazancı ayrı şeyler. Ortakların birbirine karşı niyetiyle ilgili bir şeyler söylemeye çalışmıştım.
    Üşenip yazmadığım kısmı da eklemem lazım ki fikrim tamam olsun. 10 kat 100 kat yükseliş çok yüksek olasılık olsa şirketi kottan çekerler. Çok örneği var. Değer artışı çok yüksek oranda olmasa bile kesinliği yüksek oranda olduğu için şahsi servetleri yettiği ölçüde dolaşımdaki miktarı azaltmak gibi orta yolda gidenler de var.
    Yükselişin kesin olduğu buna rağmen kottan çekilmeme örneklerini de gördük yakın zamanda. Bu kesinliği sadece planı yapanlar bildiği için veya kesinlik onların ellerinde olduğu için halka açık kısımın çoğuna sahiptiler. Başka örnekte hisse fiyatının yüksekliğine endeksli iş modeli kurdular. Diger yüzlerce örnekte adi ve bilinen şişir devret yöntemi uygulandı, halen uygulayanlar var.
    Krontta bu modeller işlemiyor gördüğüm kadarıyla. İşlemesini arzu etmiyorum.

Çok sayıda ortağı olmasından bilinirlik, var olmayan bir pazarın oluşturulması, otoriteye karşı destek gibi avantajlar sağlayan ve bu amaçla küçük bir oranda halka açılmış şirketler de var. Bu misyon tamamlaninca yine kottan çıkıyorlar. Bunlar aslında kim bile isteye absurd kazancını paylasir ki soruma kendi cevaplarım.
    Özetle demek istediğim iki sene sonra kront'un milyar dolar edeceği kesin olsa, mevcut patronların maddi gücü hiç olmasa bile anlasacakları bir varlıklı kişi desteğiyle kottan çıkar giderler. Bu kesinlik olmadan bu değerlere çıkarsa köşeyi döneriz.
    Bu sektör bu kesinlikte öngörülebilir bir sektör değil anladığım kadarıyla. Öngörülebilir olmamasına sinirleniyoruz ya, böyle teselli bulabiliriz demek için yazıyorum.
    Satışların zamanlaması veya şirketle ilgili haberlerin açıklanma kriterinin zaman içinde art niyetle değiştirilmesinden kaynaklı öngörülemezlikten bahsetmiyorum, ona kızana bir tesellim yok maalesef.

3. Öncelikle teşekkür ederim. Hiç aklıma gelmeyen bir bakış açısı kattınız. Söylediklerinizin her kelimesine katılıyorum. Özellikle de öngörülemez bir sektör olduğuna. Sn.Lütfi Yenel de geçmişte tam da açıkladığınız ve örneklendirdiğiniz bir yol izlemiş. Şirketin sektörde tutunabilmesi adına %65 gibi bir halka açıklığa razı olmuş. Netaş'a günümüz fiyatlarına göre çok ucuz fiyatlardan %10 oranında hisse satmış. Sonrasında o hisseleri (kızına) geri almış. Ve bunu hisse fiyatının yaklaşık 11 dolardan 2 dolara düştüğü/düşürüldüğü dönemde yapmış. Netaş'a (ZTE) bunu yapan KY'ya ne yapmaz? Şirket nihayet büyüyor, biz de kazanacağız sonunda diye düşünürken işin içinden bir çapanoğlu daha çıkar mı diye de düşünmeye başladım şimdi. Yıllarca hisseyi biz KY'ye taşıtıp, sonrasında yavaş yavaş gelen büyümenin hisse fiyatına yansımasını engelleyip (mecburi olanlar haricindeki KAP haberlerini müşteri istemiyor diye göndermeyerek, müşteri sayısını ve isimlerini gizleyerek vs) gerçek büyüme gerçekleştiğinde bundan sadece ortakların yararlanabileceği bir tertip alınabilir mi? Olur demiyorum ama olmaz da diyemiyorum.

4. Şu zamanda şu iletisim durumda yazdiklariniz ütopik geliyor bana.
    Netas isi tamamen Netas yonetiminin Kron uzerinden para nemalanma isiydi olmadi, Bay L de Netasi , dagitim, isim ve musterilerinden faydalanirim diye dusunmustur. Ikisininde elinde patladi. Netas Kronu resmen kilitlemis yillarca. Ayrildilarda kurtulduk netastan.

Diger durumda zaten araci kurumlar her bilanco donemi rapor yaziyorlar. Bilancoyu gizleyecek bir durumlarida yok 6 ve 12. Lerde ope ope denetimli aciklayacaklar.
    Hadi temelden kaptan bilgi atmadilar , hadi takastanda anlamadik ama alis-Satis bist ozelinde olacagindan Teknik olarak kesinlikle anlasilir bence.

Bu yuzden temel teknik birlikte bakinilmali gibi dusunuyorum.

Ytd.

5. Burada Gözluklu diye tasvir edilen bir Beyefendi var. Teknik baglamda uzman oldugunu dusundugum bir isim. Kimse farketmese o farkeder.
    Teknik olarak👍

6. Netaş olayında sizinle aynı düşünmüyorum Sn. Yıldız Tozu. Hisse satışı olayına da sizin kadar masum bakamıyorum. Çok tatsız şeyler oldu hissede. Umarım olmaz ama, olmaz öyle şey denecek bir hissede de değiliz. Dolar bazlı olarak bırakın kazanç sağlamayı, yatırım tutarımız iki yıl önceki değerinin yarısında bile değil şu anda. Bu iki yıl süresince, son iki ay hariç, siz dahil satan herkes kazandı, alan ya da tutan herkes kaybetti sonuçta. Hem de şirket böylesine büyürken.

7. Sn Yıldız Tozu,
    Tepki olarak algılamayın lütfen;
    Benim dişe dokunur bir iddiam yok.
    Verdiğim bir bilgi yok.
    Bilip de yazmadığım bir şey yok.
    Sadece acemi ve küçük bir yatırımcıyım.
    Şirkette yatırımım bulunmaktadır. Her an yatırımımı sonlandırabilirim.
    Yazdıklarım hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.
    Kullanıcı adım bile gayriciddi. Beni ciddiye almayınız.

8. Aslinda ben tepki olarak yazmadim ama oyle anlasilmis olabilir.
    Acikcasi patron veya yonetim artik icerden kim ne yaptiysa bir isler döndü.
    Hisse satıs konusunda sahsi olarak bir sey kazandim diyemiyorum . Ben A1 kapitalin 80 TL lik hareketiin bile yasamadim.
    Hisseye olan inancimi bile kaybettigim soylenebilir. Son donemdeki kap hanerleri ve Havelsanla yapilan is anlasmasi olmasa, netastan ayrilik olmasa yine bir cacik olmazdi da , prangalarindan yeni yeni kurtuluyor.
    Simdi uçusuna ortak olayim diye geldim.
    Bol kazanclar.
    Saygilar.

Sayfa 589/914 İlkİlk ... 89489539579587588589590591599639689 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •