Sayfa 145/914 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245645 ... SonSon
Arama sonucu : 7306 madde; 1,153 - 1,160 arası.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

1. KRONT'ta bilanço sonrası yabancı çıkışı ise kısada sıkıntı bana göre.

2016 sonlarında 4-5 lerden topladıklarını, 1 yıl içinde 14-16 arasında vermişti CITI.. 2-3 sene sonra, geçtiğimiz aylarda ise, 20+ rakamlardan tekrar alımlar yapmıştı.

Takas analizinden anlayan varsa bilgilendirirse sevinirim..

Yatırım tavsiyesi değildir.

2. 3 aylık takaslarda CITI hala 300 binden fazla artıda. Aylık takaslarda 110 bin civarı yaptığı satışa rağmen. Zaten hisse de CITI satışına paralel 29<<<23 yaptı. Umarım ki bilançonun şokunu atlatalım ve yeniden 30 lu rakamları kısa zamanda görelim.

3.  Alıntı Originally Posted by lionnes Yazıyı Oku
    Sayın Forza Korfez, siz bu arge pazarlama ve fiyat kazanç için ne düşünüyorsunuz ? sizin de fikrinizi öğrenmek isterim....
    Borsada şirketlerin PD/DD ve F/K rasyoları genel olarak şirketin bulunduğu sektöre göre fiyatlanır Sn.lionnes.

Örneğin bir sanayi şirketi sahip olduğu arazi, binalar, makinalar gibi varlıklarından dolayı yüksek DD'ye sahiptir. Bu yüzden düşük PD/DD ile fiyatlanırlar. Teknoloji, özellikle yazılım, şirketleri ise bu varlıklara sahip olmadıklarından PD/DD değerleri genel olarak yüksektir.

Aynı şekilde F/K değerleri de tüm dünya teknoloji şirketlerinde nispeten yüksektir. Bir sanayi şirketinin ciro ve karını iki-üç katına çıkarma olasılığı bir teknoloji şirketiyle kıyaslandığında oldukça düşüktür.

Sanayi şirketleri genel olarak büyük, köklü ve derinliği yüksek hisselerdir. Neredeyse her kademede alıcı ve satıcı bulunur. Teknoloji hisseleri ise genel olarak daha sığ olduklarından daha riskli bir yatırım aracıdır. Olumlu ya da olumsuz yönde bir iki bilançoyla çok düşük ya da yüksek hisse fiyatı ve F/K değerlerine ulaşabilir bu hisseler.

Yine teknoloji hisselerinde gelebilecek büyük bir ürün satış anlaşması haberi ya da üretilecek bir yeni ürün, şirketin anormal fiyatlara yükselmesini sağlayabilir.

Arge ve satış pazarlama ise bu sektörün olmazsa olmaz harcamalarıdır. Hammadde gibi düşünülebilir. Her şirket bu harcamaları hedeflerine göre yapar. Bahsettiğiniz Ardyz, Hubvc, Kafein, Link vs. gibi şirketlerle Kron'un büyüme hedeflerinin aynı olmadığını düşünüyorum. O yüzden teknoloji şirketlerinin arge ve satış pazarlama masraflarını kıyaslarken bu şirketler değil, Kron'un kendine rakip olarak seçtiği Cyberark, Cisco, Tycotic gibi şirketlerle kıyaslanması gerektiğini düşünüyorum. Daha önce burada Cyberark ve Kron'un bu masraflarının cirolarına oranlarını kıyaslamıştık. Kron'un bu masraf oranlarının ve F/K'sının yüksek olmadığı açıkça görülmekteydi.

Ancak satış pazarlama, arge ve yönetim gideri kalemlerinin de suistimale en açık kalemler olduğunu belirtmeliyim. Ayrıca borsamızda net kar ve toplam hasılat kalemlerinin, yatırım yaparken göz önüne alınan ilk kalemler olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Kron yıllardır PAM ürününün yanına küresel kalitede bir ürün ekleyemedi. Bu yüzden Sn.Usta'nın paylaştığı linkteki PTA ürününü oldukça önemsiyorum. Sanırım bu ürün Sn.Lütfi Yenel'in küresel boyutta çok büyük bir beklenti içinde olduğu ve şirketin açıklamalarından Single Monitor olduğunu düşündüğümüz ürün.

Linkten alıntı yapılamıyor ancak "Most task management solutions..." ile başlayan paragrafta Kron'un ürününün piyasadaki diğer ürünlere karşı neden avantajlı olduğuna değinilmiş. Oldukça önemli bence.

4. bilgilendirmeler için teşekkürker sayın Forza korfez, sayın Usta ve sayın Yıldız tozu...

5. ek olarak Sayın Forza korfez, bahsettiğiniz cyberark ile kıyaslamayı doğru bulmuyorumç çünkü cyberark çok büyül krontta göre , dolayısıyla onun daha düşük fk ile fiyatlanması gerek kronnta göre , krontta satışlarının neredeyse %70 sini arge ve pazarlamaya harcıyor o halde , 80-90-100 fk ile fiyatlaması gerek ancak piyasa neyi bekliyor anlamıyorum.. fk 38 yüksek gözüyor da arge pazarlama da çok yüksek krontta

6.  Alıntı Originally Posted by lionnes Yazıyı Oku
    ek olarak Sayın Forza korfez, bahsettiğiniz cyberark ile kıyaslamayı doğru bulmuyorumç çünkü cyberark çok büyül krontta göre , dolayısıyla onun daha düşük fk ile fiyatlanması gerek kronnta göre , krontta satışlarının neredeyse %70 sini arge ve pazarlamaya harcıyor o halde , 80-90-100 fk ile fiyatlaması gerek ancak piyasa neyi bekliyor anlamıyorum.. fk 38 yüksek gözüyor da arge pazarlama da çok yüksek krontta
    Cyberark'ın şu anki F/K'sı 124,29 Sn.lionnes. Linkteki Price Earnings Ratio satırına bakabilirsiniz. Müsait bir zamanda da Cyberark'ın arge ve satış pazarlama harcamalarının cirosuna oranını hesaplarım. Tutar olarak daha büyük olsa da oran olarak Kront'un oranına göre çok da büyük olmadığını göreceğimizi düşünüyorum.

https://finance.yahoo.com/quote/CYBR/

7.  Alıntı Originally Posted by Forza korfez Yazıyı Oku
    Cyberark'ın şu anki F/K'sı 124,29 Sn.lionnes. Linkteki Price Earnings Ratio satırına bakabilirsiniz. Müsait bir zamanda da Cyberark'ın arge ve satış pazarlama harcamalarının cirosuna oranını hesaplarım. Tutar olarak daha büyük olsa da oran olarak Kront'un oranına göre çok da büyük olmadığını göreceğimizi düşünüyorum.

https://finance.yahoo.com/quote/CYBR/

Ben bu hissede hiç yanılmadım!
    Kimseyide gaza getirmedim.
    İşlerimin yoğunluğundan grafiklere bile bakmadım.
    Boş vaktim olursa bol bol paylaşırım...
     Alıntı Originally Posted by Usta Yazıyı Oku
    Nereden çıkardın, dolaylı bir ifade, zayıf bir ima bile yoktu. Herhalde kavga etmeyi özledin.. Bilakis, ben tam tersini düşünüyorum ve ona kızıyorum. Yani okuyucuları s..ak yerine koymaya çalıştığını düşünüyorum, en azından bazılarının ağa düşeceğini düşündüğünü düşünüyorum.

Neyse, tekrar fulleyince grafik bombardımanına başlarsın dediğin gibi. Şimdilik 2 günde 1 okuyup hiç yazmaman benim için sıkıntı değil. Hisse düşerken grafikleri kendine saklamanın hayranlığıyla ağzım açık zaten bir şey diyemezdim..
    SM-J260F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 145/914 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195245645 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •