Special Days Image
Sayfa 432/914 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532 ... SonSon
Arama sonucu : 7306 madde; 3,449 - 3,456 arası.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

1.  Alıntı Originally Posted by steve_harris Yazıyı Oku
    aynen ürününü satabilmesi lazım. ben Steve Harris siber bilişim diye şirket kursam, üstüne yatsam 20 sene, KRONT ile aynı olurdum.

O yüzden inatlasmamak lazım. Ben 12tl-75tl hareketinin nedenini tahmin ediyorum (burada yazamam) fakat o ihtimal de gerceklesmesidigi icin uzun bir süre buralarda kalabiliriz

YTD
    Aynen, satis olmasi lazim. Satis oluyor mu olmuyor mu bilmiyoruz. Satislar hep son ceyrege otelenmis, boyle olunca 9 ay istedikleri gibi hisseyi indir kaldir yapabiliyorlar. Sonra, bir de son ceyrekte de, gecen seneki gibi yukselme olmazsa, 2 sene boyunca neler yapilir neler. Bir hissenin ortalama elde tutulma suresinin 18 gun oldugu yerde, spek elbette duvarlara carpa carpa cirpma yapar. Cunku bizdeki kucuk yatirimci, yatirimci degil, kumarbaz. Eline spek imkani verilse, spekden beter yapar sizi. Ve bazilari hani diyor ya, yok yabanci soyle yapti, boyle yapti, hepsi hikaye, bence yerli spek yapiyor. Yabanci boyle kucuk hisselerle ugrasamaz.

Patrondan habersiz boyle bir sey olabilir mi. Bazen olamaz diyenlere hak veresim geliyor. Ama bazen de, gecen sene son faaliyet raporunda apacik tuyo verildigi gibi, ya da bu sene cok yukseldiginde, genel mudur yardimcisi satisi oldugu gibi, ya da yakin zamanda cok dustugunde, genel mudur alimi oldugu gibi farkli yontemlerle aslinda bilgilendirilme yapiliyor da biz mi anlamak istemedik diye de dusunmuyor degilim.

Ben de 79 yukselme sebebi olarak, bir satis ihtimali oldugunu, ama sonra bunun gerceklesmemis olabilecegi gibi bir ihtimal dusunuyorum.

Ama bu satis ihtimali, gecen sene gerceklesmemis olsa bile, bence patron bunu kesin kafaya koydu, tamami olmasa bile, ortaklik da olabilir. Ben kendim, hikayenin sonunu gormek istiyorum.

Elbette tum portfolyo ile bu hissede olmak psikolojiyi feci bozar. Bence sepetin bir kismi, saglam temettu kagidi olmali, kucuk bir kismi riskli kagitlardan olusmali. Bakmayin benim yaptigimin bu genel prensipten farkli olduguna.

Diger bir durum ise, dolarin hizli yukselisi. Ne kadar bu bize negatif etki etmiyor gibi dusunulebilse de, sonucta satislarimizin yarisi yurticine ve TL uzerinden. Dolardaki artis, biz satislarimizi senede 1 yaptigimizdan, perakende satis yapanlara gore daha fazla etkileniyoruz.

Ne zaman ki gercekten yurtdisi satislarimiz yurtici satislarini ikiye katlar, o zaman, dolardaki artis bizi pozitif etkileyebilir (buyumenin devami sarti ile)

Yatirim tavsiyesi degildir

2. Turkcell'e 3 yilligina 30 milyon liralik satis yaptigimizda dolar 7 liraydi. Simdi 10.5 lira. Parayi daha almadik bilancolara bakarsak. Butun 3 senelik parayi son ceyrekte odeseler bile yuzde 50 zarardayiz. Ki odeme yillara dagitilmis.

Simdi anlasiliyor mu neden dolar fiyati bizi daha cok etkiliyor. Anlasma yapildiginda da TL'nin dususu surpriz olmadigindan, TL uzerinden uzun sureli anlasmayi elestirmistim.

3. YASAD Başkanı Kamalı, imza aşamasında olan 14 kritik teşvikin Ticaret Bakanlığı tarafından bu ay açıklanabileceğini söyledi.

Kamalı, tamamı yazılım ihracatçılarına yönelik olarak hazırlanan paketin içerisinde, uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmaya yönelik e-Turquality sisteminin diğer yanda yeni ön finansman paketinin, ihracatçıya özel sübvansiyonun ve yatırım teşvikinin olduğunu belirtti.

4.  Alıntı Originally Posted by bidbas Yazıyı Oku
    YASAD Başkanı Kamalı, imza aşamasında olan 14 kritik teşvikin Ticaret Bakanlığı tarafından bu ay açıklanabileceğini söyledi.

Kamalı, tamamı yazılım ihracatçılarına yönelik olarak hazırlanan paketin içerisinde, uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmaya yönelik e-Turquality sisteminin diğer yanda yeni ön finansman paketinin, ihracatçıya özel sübvansiyonun ve yatırım teşvikinin olduğunu belirtti.
    Hikaye bunlar. 2 sene de bununla gaz verirler soft-away'de oldugu gibi. Sonra 1 sene kabul aldiktan sonra oyalarlar, sonra da az bir sey gostermelik verirler, bu arada diger global sirketler zaten sizi rekabet edemez duruma getirirler.

Halbuki o soz verdikleri %75 pazarlama destegini zamaninda verselerdi, simdi cok farkli yerde olurduk, pazarin tekellesmesinden once pazarda yer edinirdik.

Bir de dolarin boyle yukseldigi bir donemde, sizden uzun vadede gelir gelecek diye kisa vadede bir sey koklatmazlar. Adamlar gunu kurtarmanin pesinde.

Dolar gunlukte yuzde 12'yi gecti, devre de kesmiyor bu.

5. Oyle Turquality aslında guzel bir program güzel teşvikler içeriyor ama sirket ne kadar yararlanabilir bilemiyorum. Dolar gidecegi yere ne kadar cabuk giderse o kadar cabukta unutulur diye bakılıyor sanırım. Bu artışında piyasaya zam olarak yansıması 3-5 ay surse ondan sonra yataya baglar unutulur. Dolar bi dahaki ay 20 tl olsa 1 sene sonra 18 tl olsa en azindan algilar degisecek savaş verildi ve kazanıldı olacak. Hakkimizda hayırlısı artık.
     Alıntı Originally Posted by Usta Yazıyı Oku
    Hikaye bunlar. 2 sene de bununla gaz verirler soft-away'de oldugu gibi. Sonra 1 sene kabul aldiktan sonra oyalarlar, sonra da az bir sey gostermelik verirler, bu arada diger global sirketler zaten sizi rekabet edemez duruma getirirler.

Hele dolarin boyle yukseldigi bir donemde, sizden uzun vadede gelir gelecek diye kisa vadede bir sey koklatmazlar. Adamlar gunu kurtarmanin pesinde.

Dolar gunlukte yuzde 12'yi gecti, devre de kesmiyor bu.

6. Simdi yurtdisi satislarimizda hic artis olmasa, dolardaki artistan dolayi yuzde 60-70 yurtdisi cirosu artmis gibi gorunur. Dolardaki artistan, daha dogrusu TL'nin deger kaybi yuzunden risk almak istemeyen sirketler, ilk kesintilerini guvenlikten yaptiklarindan, bazi yurtdici sirketlerin alim yapmayacagini dusunursek, bu sekilde yurtdisi satislari yurt ici satislarini ikiye katlar ve 5 sene once verdikleri hedefe ulasmis olurlar.

79 lirayi gordugumuzde, dolar 7 liraydi. Yani 1 Kron 11.3 dolardi. Simdi 1 Kron 3.07 dolar. %73 deger kaybi olmus 9 ayda. (1 dolar 12 lira kabul ettim). Ya da soyle daha iyi anlasilacak: 9 ay onceki seviyesine gelmesi icin, fiyati simdiki fiyatinin yaklasik 4 katina cikmasi lazim

barları boncuk gibi dizmiş... 41.08 önemli...
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve grafikler ''Yatırım Danışmanlığı'' kapsamında değildir ve kesinlikle al-sat tavsiyesi içermez.

43.24 geçilmediği sürece aşağı dönmesi daha olası.. ancak dönüşü muhteşem olabilir.. 38.80 en ideal seviye
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve grafikler ''Yatırım Danışmanlığı'' kapsamında değildir ve kesinlikle al-sat tavsiyesi içermez.

Sayfa 432/914 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •