Sayfa 153/550 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203253 ... SonSon
Arama sonucu : 4396 madde; 1,217 - 1,224 arası.

Konu: ECILC - Eczacıbaşı İlaç

1. Bir şirket diyelim ki Holding vasfındadır. Elinde bağlı kuruluşları ve onlardan aldıkları kar payları vardır. Bağlı şirketleri ile ilişkileri hep holdinge çalışır. İlacın da elinde bağlı şirketleri ve iştirakları vardır. Ama hiçbirinin kendisine yararı yoktur zararı vardır. Bu şirketlerden holding hariç tek kuruş temettü almamıştır. Sadece bedelli sermaye arırımlarına katılır enayi gibi. Yani ilşki tersine çalışır bu iştiraklar ve bağlı kuruluşlar ait oldukları ana şirket İlacı sömürürler. Monrol gibi bir bağlı şirket ve Vitra Karo gibi bir iştirak. Örneğin Girişim pazarlamaya yıllarca % 50 ortaktı bütün yatırımlarda vardı ilaç. Cefasını çekti. Sonra % 50 sini 35 milyon tl ye ana holdin elinden aldı. Şimdi bu pandemde o girişim pazarlama temizlik ürünleri ile para basıyor, kar rekoru kırıyor. Cefası ilaca sefası ana holdinge.

Bir şirket diyelim ki, GYO dır. Mülkleri vardır adam gibi fiyatlanır. Bilançoya yazılır. İlacın da ciddi bir portföyü vardır. Ama bilançosunda komik değerlerde gözükür. Kanyon AVM % 50 si ve Kanyon ofisin tamamı 220 milyon tlcivarı gözükür o da amortisman düştükten sonra 100 milyon TL ye iner. Gerçek bedel 500 milyon dolardan aşağı değildir. Ayazağa arsası aynen öyle hiç gözükmez. Silivri alındığı tarihteki tl değer üzerinden bilançoda gözükür. Sonunda bilançoda sadece posası gözükür. Bu değerlerin hiçbiri ciddi bir fiyattan temsil edilmez.

Bir şirket Holding vasfındadır ama başka bir ana holdinge ortaktır orada kendi haklarını korur. İlaç da Ana Holdinge % 37.28 ortaktır ama hiç bir şey elde etmez bu ortaklıktan. Ana holding yıllarca ilacın elindeki sermayeyi yemiştir. İlacın zentiva ya satışından gelen 800 milyon dolarla dişe dokunur hiçbir yatırım yapılmamış, Ana holdingin labirentlerinde para eritilmiştir. Bugün ilacın kendisi tüm malvarlığı ve holdinge ortaklığına rağmen piyasa fiyatı 800 milyon dolar bile etmemektedir.

Eczacıbaşı holding için diğer tüm şirketleri kendi iç sömürgesidir. Aslında ilaç tüzel kişiliği diye bir şey yoktur. Kağıt üzerindedir.

2.  Alıntı Originally Posted by bezginbekir Yazıyı Oku
    Yıllardır elimde tutuyorum bu hisseyi Ne büyük hayal kırıklığı. Bununla birlikte takip ettiğim ve buna kıyasla çok az elimde olan hisseler uçtu gitti. Öyle uzun zamandır tuttum ve öyle bir fırsat maliyeti oluştu ki, bugün 15-16 Tl olsa bile yine de diğer alternatiflere göre tatmin edici olmaktan çok uzak kalır. Tek teselli o kadar geri kaldı ki artık daha fazla geri kalamaz diyerek elimde tutuyorum.Patron hiç bir şey fiyatlanmasın istiyor sanırım. Bu kadar hasis kişiler niye şirketlerini halka açar anlamış değilim. Artık piyasa öyle uçmuş ki 15-16 lira olsa bile bunu satıp alacağınız muadil herşey çoktan astronomik fiyatlara çıkmış. Bist hisseleri, arsa, altın, bitcoin vs.

Hala bir çıkış yapmakta nazlanıyor.

Ecilaç güzel bi direnci kırmış görünüyor. Serzenişinize katılıyorum kim bilir belkide acısını çıkartır...

artık kır su 9u ve at kendini 10ların üzerine hadi dostum
    bedava kaldın BEDAVAAAAA

4. İmar durumu çıkmış,Turgg topiğine bakın

5. Para Dergisi'nde yer alan habere göre, Kartal'da gruba ait fabrika arazileri bulunuyor. 317 dönümlük arazi yüzük taşı kıymetinde bir yer. Arazi aynı zamanda 3 milyon metrekarelik Kartal kentsel dönüşüm alanı içinde. Bu da değerine değer katıyor. Eczacıbaşı'nın bu alanda 700-800 bin metrekare inşaat alanı olacağı tahmin ediliyor. Sektörde bu araziden en az 7 milyar TL'lik hasılat elde edilebileceği konuşuluyor. İşte, bu değerli arazi için uzun zamandır imar çalışmaları yürütülüyordu. Bu arada ilginç bir işbirliği kulağımıza geldi. Bu araziyi Eczacıbaşı Gayrimenkul tek başına yapmayacakmış. Markalı konut firmaları ile işbirliğine gidecekmiş.
    Öğrendiğimize göre...
    ''Yatırım Tavsiyesi Değildir'' görüşlerim tamamen şahsi düşüncelerim olup beni bağlar

Türker haber geçiyorda bunlar niye geçmiyor

7. haber yollamak zorun da değil arazi holdingin üzerine holdingin de %37 si eczacı ilacın
    fakat yarından itibaren fiyatlamaya başlar diye umuyorum ..
    hayırlısı olsun demekten başka diyeceğimiz yok
    gerisi nasip ..
    Yatırım tavsiyesi asla ve katiyen olamaz

8.  Alıntı Originally Posted by analizz Yazıyı Oku
    haber yollamak zorun da değil arazi holdingin üzerine holdingin de %37 si eczacı ilacın
    fakat yarından itibaren fiyatlamaya başlar diye umuyorum ..
    hayırlısı olsun demekten başka diyeceğimiz yok
    gerisi nasip ..
    arsa ecilc mi yoksa eczyt daha ıyı etkı yapar
    ''Yatırım Tavsiyesi Değildir'' görüşlerim tamamen şahsi düşüncelerim olup beni bağlar

Sayfa 153/550 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203253 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •