Sayfa 190/550 İlkİlk ... 90140180188189190191192200240290 ... SonSon
Arama sonucu : 4394 madde; 1,513 - 1,520 arası.

Konu: ECILC - Eczacıbaşı İlaç

1.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Ilac hissesinin değerinin %70 inden fazlasını Eczacıbaşı Holding'teki %37 payı oluşturuyor. Holding halka açık olmadığı için ne kadar kârlı göremiyoruz. Yilda bir kere değerleme çalışması yapıyorlar. Holding'in ozsermayesindeki değişiklikler ilaç bilançosuna yansıtılıyor. Eğer özsermaye artışı kaliteli bir artış ise ( yani varlık değerleri doğru hesaplanmış ve yeterince likit ise) kâr gibi düşünülebilir. Raporlarda kapsamlı gelir olarak ayrı bir tabloda gösteriliyor.
    Teşekkürler

2.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Kârdan daha önemli bir kalem var. Özsermaye bu yıl 1 mia artmış. %25 e yakın bir artis. Holding'in değer artışından geliyor.
    Pazartesi göreceğiz önemli olanın kar mı özsermaye artışı mı olduğunu.
    Piyasa her zaman kâra ,kârın kalitesine sonra diğer kalemlere bakar . Güçlü favök artışı her zaman iyidir.son hafta piyasa fiyatlaması gelen karı teyit eder niteliktedir.

Redmi Note 4X cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Aslında Eczacıbaşı Holding hakkıyla karını dağıtacak bir temettü verse ve ilaç da bu kardan yüksek bir pay alacağı için her yıl yüksek kar yazar. Ama holding uzun yıllar küçük temettüler dağıttı. Dolayısıyla Holdingin özsermaye artışı ilaca sadece özsermaye artışı olarak yansıdı. Bir işe yaramadı doğrusu bugüne kadar.

Bu arada özsermayeler arası yeni parite(Yatırım/ilaç) 1 e 3.11 oldu.

Alıntı Originally Posted by amiem Yazıyı Oku
    Piyasa her zaman kâra ,kârın kalitesine sonra diğer kalemlere bakar . Güçlü favök artışı her zaman iyidir.son hafta piyasa fiyatlaması gelen karı teyit eder niteliktedir.

ben piyasanın ecilc de hiç kara baktığını görmedim
    ne karlar acıkladı yerinden oynamadı
    o yüzden ecilc icin kar cok önemli bir gösterge değil
    3 yılı aşkın birlikteliğimiz var

5.  Alıntı Originally Posted by amiem Yazıyı Oku

İlaç ve yatırım holding'in her ikisi de spekülatorlerin güdümündedir. İlaç da tam bir kontrol sağlanmamıştır.
    Piyasa dediğiniz eğer bu kişilerse bunlar zaten gidecekleri yolu çizmişlerdir.
    Eczacıbaşı'nı tanımıyor olabilirsiniz. Ben en azından toplulukla ilgili yeterli bilgi sahibi olmadığımı bilecek kadar takip ediyorum.
    Geçmişte genel kurullarına katıldım, yararsız olduğunu gördükten sonra katılımdan vazgeçtim.
    Aracı kurumlardan hiçbirisi Eczacıbaşı şirketleriyle ilgili doğru dürüst rapor hazırlayamazlar, onlar da bilmezler çünkü.
    Daha ileri bir şey söylemek isterim, holding'in içindeki az sayıda uzman ve personel dışında şirketlerinde çalışanlar da tam olarak bilmezler. Mesela son derece nazik ve yardımcı olma konusunda istekli olan yatırımcı ilişkileri birimindeki uzmanlarla konuşun, onlar da holdingin planlama, karar ve performansını bilmediklerini söylerler.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

6. Geçen yılki kara göre 4 lira civarında bu yıl kar iki katı şimdi 8 olmalı artı ozsermaye artısı var ,prkab diye bır şirket var 40 milyon karı var dönen varlıkları 900 milyon ozsermaye saklanıyor ama 300 dönüm arsa mudanyada 2 liradan 13 liraya gitti , karşılaştırma net doğru olmasada ben mal varlığı açısından eşit kabul ederim şu kara bak 40 milyon o da en iyisi bu yıllarca 13 15 milyonda idi buna ragmen 80 milyon yönetim gideri ve 100 milyon pazarlama gideri yazıp karı cebe indirirler açıktan çünkü o şirketin hiç bir pazarlama işi olmaz zaten müşterileri ve ihaleleri bellidir .
    Burada can sıkıcı olan vergi dairesinden sonra karın düşük gelmesi o bir beklenti yaratmış ama geçen sene de öyle olmuş , sayın noreply in dediğine katılıyorum en büyük varlığı holding o zaman holdingin karı bizim karimiz ve dolaylı ortagiz oradan illa bütün karı temettü olarak almak durumunda değiliz , bu kasada da olsa almamız gerekmiyordu yanlış mı ?

7. Bu spekülasyonu kim yapıyor yönetiyorsa burayı okuyor diye düşünüyorum
    Kararı neyse zaten uygulayacak
    Dusurecekse düşürecek zaten buranın çıkmasına gücü yetmez veya cikracak da da düşürmeye yetmez , patron bilir deyip oturacağız yapacak bir şey yok .

8. Özsermaye esaslı bir fiyatlama yapacak olursa 16-17 liraya çıkarması gerekir. Eğer yukarıda fiyatı eşitleyecekse. Yoksa yatırımı düşürecak 20 tl ye. Biz böyle düşünüyoruz, lakin spek 1 e 7.5 civarında ısrar ediyor. Bu pariteyi savunuyor. Bilanço bazlı parite 1 e 3.11 oysa. Uzun yıllar ortalaması ise 1 e 2.4 ki hiç sormayın...

Sayfa 190/550 İlkİlk ... 90140180188189190191192200240290 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •