Sayfa 317/550 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417 ... SonSon
Arama sonucu : 4396 madde; 2,529 - 2,536 arası.

Konu: ECILC - Eczacıbaşı İlaç

1. Günaydın
    Genel kurula katılacak arkadaşlardan bir ricam var
    Gayrimenkul zengini bu şirket neden yeniden değerleme yapmıyor
    Ky herhangi bir hakkı yok mu
    Şerh koyma Dilek temenni dava açma Artık. Ne varsa
    Alenen dolandırılıyoruz
    İşgyo ve turgg bakınca iyice su yüzüne çıktı
    Bizim parayı gaspettiler
    Tüm yatırım araçları karşısında ciddi mağduriyet aşamasına geldik.
    Borsaya para yatıranlara kıs kıs gülüyorlar artık enayi görünüyoruz BİST 30 dışında tüm senetler dolandırma üzerine kurulmuş
    Şirketlerin üzerine kurdukları arsalar şirketlerin borsa değerinden daha fazla ettiği bu dönemde diğer her türlü yatırımını dikkate almadan kabaca gayrimenkul yönüyle bakınca neden bu senet çöp muamelesi görüyor
    Lütfen kurulda bu konuları dile getirin
    Cidden battık enayi durumuna düştük
    Sağlıcakla kalın ytd

2. https://www.stendustri.com.tr/agir-s...t-h117551.html

İlk 3 ayda ihracatta yıllık %37 artışla metalik cevherler gelmiş. Esan bu grupta lider biliyorsunuz. 2020 yılı verilerine göre ülkeden yapılan maden ihracatı 2,5 milyar dolar iken Esan'ın o yılın kurlarıyla yıllık cirosu 2 milyar lira ( yaklaşık 300 milyon dolar) kadardı. Bir kısmının yurtiçi satış olduğuu varsayarsak kabaca Esan'ın ülkenin maden ihracatının %7-10 kadarlık kısmını yaptığını belirli bir yanılma payıyla tahmin edebiliriz. Tabii özellikle kurşun/çinko alanında başkalarının yatırımları da devreye girdi. Yine de sektörün yılı yılı 6 milyar dolar civarında bir ihracatla kapatacağı tahmin edilebilir.

Asıl bilmediğimiz konu Esan'ın kar marjlarıdır. Tamamen kafadan atmaya müsait bir alan. Kozal altın medenciliği yapıyor ve yaklaşık %55 Favök marjıyla çalışıyor.

Esan'ın cirosu Kozal'a eşit veya biraz daha fazla.

İlaç Esan'ın %37 sine dolaylı yoldan ortaktır.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

3. Bu metal madenlerde devlet payı yüksek diye biliyorum Geçenlerde Bu oranlarıdaha da artırdılar. Şimdi % 17 oldu sanırım. Yani Çıkan ham cevherden aldığı pay devletin. Buna işletme maliyeti eklendiğinde bir kar oranı çıkar. Yalnız n-bu maden fiyatları USD bazında artıyor. Maliyetler fiyat ne olursa olsun aynı. O yüzden son fiyat artışları kar oranlarını patlatmıştır diye düşünüyorum. % 40 civarı atıyorum gayet memnun edici bir oran olur.

Buraya kadar tamam. Da,,, bizim fiyata yansımadıktan sonra boşuna çenemizi yoruyoruz.

4.  Alıntı Originally Posted by bezginbekir Yazıyı Oku
    Bu metal madenlerde devlet payı yüksek diye biliyorum Geçenlerde Bu oranlarıdaha da artırdılar. Şimdi % 17 oldu sanırım. Yani Çıkan ham cevherden aldığı pay devletin. Buna işletme maliyeti eklendiğinde bir kar oranı çıkar. Yalnız n-bu maden fiyatları USD bazında artıyor. Maliyetler fiyat ne olursa olsun aynı. O yüzden son fiyat artışları kar oranlarını patlatmıştır diye düşünüyorum. % 40 civarı atıyorum gayet memnun edici bir oran olur.

Buraya kadar tamam. Da,,, bizim fiyata yansımadıktan sonra boşuna çenemizi yoruyoruz.
    Ecyap da geçen yıl 340 milyon Euro olan cirosunu %30 dan fazla artırmış.
    Bu yıl o kadar artmaz diyor Özgen Özkan.
    Vitra Karo ne yaptı bilmiyorum, bu yıl kalan borçlarını da kapatırlar tahmin ederim.
    Holding'in net nakit pozisyonunu bilmiyoruz. Sayın BE holding iyi durumda olsa dahi bir miktar varlığı holding dışına çıkarmış olabilir, öyle olmadığının bir garantisi yoktur.
    Eğer kaçırıyorsa bizim buralarda yaptığımız varsayımlar vesaire, hepsi çöptür.

5. Biraz rakam çalışmak lazım.

Kabaca İlaç'ın 100 milyon dolar kadar net nakdi ( kısa vadeli borçlardan arındırılmış net nakdi) ve bu yılla beraber yedeklere atılan geçmiş yıllar karlarındaki rakam ise 750 milyon lira kadardır.

Bu yıl holdingin iyi bir kar dağıtacağını ve İlaç nam ve hesabına buradan 500 milyon lira kadar geçeceğini varsayıyorum.

Eş zamanlı olarak Vitra Karo'nun Mayıs gibi bedelli sermaye artırımı yapacağını ve bu tutarın (500 milyon) tamamının Vitra sermaye artırımında kullanılacağını varsayıyorum ( tahmin ediyorum).

Demek ki Monrol ( kara geçmeye başladı) ve Kanyon kira gelirleri dışında 2022 de İlaç'ın nakit pozisyonu çok fazla değiştiren gelişmeler olmayacak, belki kısa vadeli borçları biraz daha azalacaktır, net nakdi 100 milyon dolar iken 105 milyon dolar, onun gibi birşey olur

Holding düşündüğüm gibi bir temettü dağıtırsa ( toplamda 100 milyon dolar, BE ve FE kardeşler bu dağıtımda 20 şer milyon dolar alırlar) İlaç'ın önümüzdeki yıl gelir tablosunu etkiler.

Şöyle ki, alınan kar payları + yıl içi kur değişimlerine bağlı gelirler + Monrol ve Kanyon'un solo performansları ile 2022 1 milyar lira civarında bilanço karı ile kapatılır.

Bu yıldan devreden 750 milyon lira ile birlikte önümüzdeki yılın dağıtılabilir karı 1,750 milyon seviyesine çıkar.

Şimdi yaptıkları gibi 200 milyon lira dağıtmaya kalkarlarsa bir sonraki yıla daha büyük rakam devreder.

Tırmanış patikasını görüyorsunuz değil mi?

Eger Holding iyi temettü dağıtmaya başlarsa, ilerideki yıllarda Vitra ve Monrol'ün de sermaye ihtiyaçları karşılaşnmış olacağı için devreye girecek olan Ayazağa ve Holding'in Kartal projeleriyle birlikte İlaç güle oynaya 100 milyon dolar civarında kar payı dağıtabilir.

6. Hisse değerleri ve fiyatlama konusuna gelince;

Fiyat 10 lira olmuş 20 lira olmuş önemli değil diye bakıyorum.
    Daha önemli gelişmeler var.

Yaz aylarına kadar KKM dahil içinde bulunduğumuz sistemin çokeceği iddia ediliyor.
    Farkındasınızdır enflasyon rakamları sürekli olarak beklenti düzeyinde güncelleniyor.
    Hiper-enflasyon, 3 haneli enflasyon bulutların arkasında kendisini hissettiriyor.

Enflasyon 3 haneli olursa borsadaki fiyatların bir anlamı kalmıyor.
    İki soru gündeme gelir; enflasyon herkesi eşit düzeyde vurmadığına göre "yeni normal" nasıl şekillenir, ilk soru bu. İkincisi bozulan piyasa dengeleriyle birlikte piyasa riskleri nasıl yürütülür?

Kuresel olarak da yerelde de emtea üreticilerinin bir parça daha korunaklı tarafta yer aldıkları varsayılıyor.

Gelirlerinin önemli bir kısmını madencilik iş kolundan elde eden Eczacıbaşı bu bağlamda daha korunaklı görünüyor. Hijyen grubu ( selpak vb) bir parça ekonomik daralmadan etkilense de örneğin Monrol daha az etkilenecektir.

Piyasa Eczacıbaşı için Esan'ın önemini bilmiyor, okumuyor, araştırmıyor, çoğu zaman yaptığı gibi, ülkenin maden ihracatındaki lider şirketine karşı ayakta uyuyor!

Yapı grubunun performansı ise tümüyle dış satıma ve dış talebe bağlıdır. İç piyasadaki inşaat talebi de - şimdilik- canlı görünüyor. Amerikalı ve Avrupalı seramik üreticileri Rusya'yı terk etmişlerse, orada 2 fabrikası bulunan Vitra yaptırımlar izin verdiği ölçüde bu piyasadaki pazar payını artırabilir.

Sonuç olarak, bundan sonraki günlerde hissenin fiyatına değil, sağlam gördüğüm diğer şirketlerle değişim oranlarına bakacağım. Örnek vermek gerekirse Şişecam ve Sabancı gibi holdingleri hem sağlam, hem ESG'ye uygun hem de enflasyona dayanıklı görüyorum. Eczacıbaşı ise iç içe geçmiş ortaklık yapısının sağladığı karşılıklı iştirak dolayımında hisse değerliliğinin yüksek olması gibi nedenlerle kendi sınıfındaki şirketlere göre daha fazla potansiyel vadediyor.
    Getirsinler Şişe'nin, Sabancı'nın fiyatına, hisse dağılımlarına bir kere daha bakayım.

Yok getirmediler, hissede bulunmaktan memnunum, güvenli liman gibi görüyorum (her türlü hile ve desiseye rağmen)

7. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8. Bilmiyorum, twitter hesabım da yok. Metalik madenler dışında Kaolen ve Feldspat alanlarını da takip etmek lazım.
    Feldspat'ta Türkiye küresel pazarın en büyüğü imiş ( %55), Esan da en büyük ihracatçı.
    Rakamlar çok büyük değil ama- diyelim 100 milyon dolar civarı, oradan da bir katkı geliyor.
    İkincisi bu Ukrayna Kaoleni seramik sektörü için çok önemliymiş. Esan'ın Ukrayna'da bir ofisi var ama yerini bulamadım.
    Kısacası Vitra seramik sektörünün en büyük oyuncularınıdan biri olmayabilir ama Esan tedarikçiler tarafında önemli bir oyuncu.

Sayfa 317/550 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •