Sayfa 13/579 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon
Arama sonucu : 4630 madde; 97 - 104 arası.

Konu: HALK Cafe - III

1.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Son günlerin ortalama PD'sini baz alırsak 6.5 milyar tl oluyor. Buna 7 milyar tl yi ekleyelim, ortaya 13.5 milyar tl çıkar. %100 artış olursa ödenmiş sermaye 2.5 milyar tl ye çıkar enjeksiyon ertesi (bölünmüş) fiyat 13.5 : 2.5 = 5.4 olur ve bu fiyat hissenin son zamanlardaki hareket marjı ile uyumludur. TVF'ni lot başına ödeyeceği fiyat da 7 : 1.25=5.6 tl dir.
    ...Açıktan enjekte edilen miktar bankanın mevcut bist deki piyasa değerinden fazla.Bu durumda tahsisliden sonra oluşacak hisse dağılım oranıda TVF lehine artması gerekmeyecek mi.Öyle ya açıktan piyasa değerinden fazla sermaye ekleyen için bir imtiyazlı pay oranı olması lazım.

Şu an %51 olan TVF payı eğer tahsisli sonrası aynı kalacaksa,bilinen tahsisli artırım mantığına ters bir durum ortaya çıkyor.

Eğer bu tahsisli sonrası TVF nin bankadaki hisse-pay oranı artacaksa diğer hissedarların oranı da aynı şekilde düşmüş olmaz mı?

Yeterli done yok bence bu akşamki açıklamada.

TVF fonunun payı artacak.
    diğer ortakların azalacak.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

3. SPK tebliğindeki artı eksi %20 yi de denkleme dahil edersem, tahminimce %100 ila %140 arasında bir tahsisli sermaye artışı olur ve böylece ödenmiş sermaye 2.5 ila 3 milyar tl aralığına çıkartılır.

a) %100 lük bir tahsisli olursa ödenmiş sermaye 2.5 milyar tl ye çıkar ve TVF ihraç edilen 1.25 milyar lot yeni hisse için beherine 7 : 1.25=5.60 tl öder. Bu durumda TVF'nin bankadaki hissesi (639+1250) : 2500=%75.5 olur.

b) %140 lık bir tahsisli olursa ödenmiş sermaye 2.4x1.25=3 milyar tl ye çıkar ve TVF ihraç edilen 1.75 milyar lot yeni hisse için beherine 7 : 1.75=4 tl öder. Bu durumda TVF'nin bankadaki hissesi (639+1750) : 3000=%80 olur.

Mevcut yatırımcıların mağdur edilmemeleri amaçlanırsa, tahsislinin %100 olacağı varsayılabilir yani ödenmiş sermaye 2.5 milyar tl ye çıkar, TVF her yeni lot için 7 : 1.25=5.60 tl ödemiş olur, bankanın yeni PD'si 6.5+7=13.5 milyar tl ye çıkar, bölünmüş hisse fiyatı da 13.5:2.5=5.40 tl olur, ki bugünkü fiyat seviyeleri için uyumlu bir seviyedir. Sonuçta da TVF'nin bankadaki hissesi %51'den %75.5 e çıkacaktır, halka açıklık oranı da %49'dan %24.5 e düşecektir.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

4. ...Ayrıca kimsenin dile getirmediği bir takas detay yaşandı Mart-Nisan ayında.

Ziraat TVF nin işlemci ve takası aynı zamanda.Halkbank tahtasında Ziraat üzerinden toplanan 18 mil lot 511 ort ile takastan çıkarıldı.

Fiili dolaşımdan ve takastan çekilen bu tutar bence banka tahsisli planlamasında ayarlanmış bir detaydı.

5.  Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    bende bu şekilde açıkladım.
    ama 666 TH gelsin anlatsın bize dedi.
    tabii benim yelkenlim yok ya inanmaz.
    hoşgeldin TH
    selam şahna kardeşim, kısmetse seni bir gün Çeşme -Gökçeada arası seyrime davet edeceğim, deniz tutarsa Assos'ta Zodiak'la sahile gönderirim ama daha önce olmaz bak, bol bol ton balığı avlarız, genellikle Çanakkale boğazının girişinde bol miktarda ton balığı oluyor
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

18 milyon çok bir şey ifade eder mi
    milyonlarca lot içinde
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

7.  Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    18 milyon çok bir şey ifade eder mi
    milyonlarca lot içinde
    ...Önemsiz ama neden takastan çekildi,bir hesabı tamamlama adına olabilir.Ayrıca TH hesabına göre %49 olan diğer kısmı %25 e inecekse nasıl mağduriyet olmaz hissedarlar için...Karışık konu bence şu haliyle doğru sonuca ulaşmak imkansız.İlerki günlerde daha net açıklamalar yapılabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by agha Yazıyı Oku
    Her iki kamu bankasının ödenmiş sermayeleri bu kadar paraya rağmen düşük kalmayacak mı?
    evet hala düşük kalacak ama özkaynaklar 7 şer milyar tl artmış olacak, mesela Halkbankın özsermayesi 31.12.2019 itibariyle 32 milyar tl idi ve bu rakam 32+7 enjeksiyon+1 muhtemel 1Ç net kârı=40 milyar tl ye çıkmış olacak

eğer sermayenin diğer bankalarla orantılı olması arzu edilirse mevcut yatırımcılar büyük kazık yer çünkü TVF yeni hisseleri şu anki spotun yarı fiyatının bile altından almış olur ve bu da mağduriyet demektir, mesela ödenmiş sermaye %300 artırılarak 1.25 den 5 milyar tl ye çıkarılırsa TVF yeni lotları beheri 7 : (5.0-1.25)=1.9 tl gibi spotun çok altından almış olacak, öte yandan bölünmüş fiyat 13.5 : %=2.7 tl gibi şu anki rayicin yarısı olacak, SPK buna izin vermez diye düşünüyorum çünkü mağduriyet söz konusu

Sayfa 13/579 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •