Sayfa 516/579 İlkİlk ... 16416466506514515516517518526566 ... SonSon
Arama sonucu : 4630 madde; 4,121 - 4,128 arası.

Konu: HALK Cafe - III

1.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Ben kustan cikan paranin bir kismini Sulunde park ediyorum simdilik.
    Sülünden kastın HALKB yanılmıyorsam. ABD'deki duruşmaya kadar benim bu hisse ile bir işim olmayacak, sadece seyredeceğim. Yeniden bu hisseye girmem için bazı kriterler koydum ve bunlar yerine gelmediği sürece HALKB'de alım yapmayacağım.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

2.  Alıntı Originally Posted by agha Yazıyı Oku
    Vaziyet karışacak, safları sıkıştırın.
    Selam agha, ağdalı bir cümle olmuş ve ne demek istediğini pek anlayamadım. Genel vaziyetten bahsediyorsan o her daim karışık durumda zaten.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

3. Ben 17 Aralık'ta ful nakde dönmüştüm. 24 Aralık Perşembe günü portföyümün tümüyle 6.75 ortalamadan İSCTR almış bulunuyorum. Bankacılık endeksinin göreceli olarak geride kalmış olması, TR'deki en büyük özel banka olan İş Bankasının hissesinin temel açıdan çok ucuz olması, über performans gösteren GARAN ile aradaki farkın kapanacağı beklentisi, sermaye yeterlilik rasyosunun %20'ye yakın olması (TR'deki en yüksek SYR'dir, dolayısıyla da riski en düşük banka oluyor) alım kararımda etkili oldu.

4. Bankacılık sektörü mevcut konjonktürde riskli bir sektör çünkü hem batık kredilerde hem de takipteki kredilerde ciddi artışlar var. Bu bir gerçek. Öte yandan %20'lik bir SYR'si olan, 70 milyar tl'ye yakın özkaynaklara sahip İSCTR defter değerine oranla %55'lik bir iskonto ile 4 F/K'nın altından işlem görüyorsa yukarıda bahsettiğim riskler çoktan fiyatlara yansıtılmış demektir. Benim görüşüm işte bu yönde.

5. Büyük çoğunluk %28'lik CHP hissesinin Hazineye devri şeklinde bir gelişmeyi olumsuz olarak niteliyor ama ben böyle bir gelişme gerçekleştiği taktirde bunun hisse için olumlu olacağını düşünüyorum.

6. Şu anda İSCTR'yi baskılayan 4 faktör var:
    1) CHP hissesinin Hazineye devri riski (piyasa bunu olumsuz bir gelişme olarak görüyor)
    2) Bankacılık sektöründe batık ve takipteki kredilerde genelde yaşanan ciddi artışlar
    3) HALKB ile ilgili ABD'de yıllardır süregelen dava süreçlerinin TR'deki tüm bankaları etkileyecek sonuçlar doğurması riski
    4) Ciddi artış gösteren mevduat faizlerinin banka kârlılıklarını olumsuz etkileme riski

7. Eğer olur da İşbank'taki %28'lik CHP hissesi Hazineye devredilirse kurucu hisselerle A ve B tipi hisseler de bu devrin içinde yer alacak.

8. ABD bütçe ofisinin son yayınladığı rapora şöyle bir baktım. 2028 yılında 28 trilyon dolarlık bir kamu borcu öngörüyorlar ABD'de ama her zaman olduğu gibi bu ofisin yayınladığı bu rapor da gerçeklerden kopuk. 2028 yılında ABD kamu borcu 40 trilyon doları aşacak yüksek ihtimalle. ABD borç batağına girdi ve oradan çıkamayacak.

Sayfa 516/579 İlkİlk ... 16416466506514515516517518526566 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •