Sayfa 528/579 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578 ... SonSon
Arama sonucu : 4630 madde; 4,217 - 4,224 arası.

Konu: HALK Cafe - III

1. Daha dün bir haber yayınlandı. Barclays Yüksek Getirili Küresel Çöp Tahvilleri endeksi tarihi zirveye çıkmış. Bu şu demektir: "Yatırım yapılamaz" yani "çöp" kategorisinde olan batma riski yüksek şirketlerin tahvillerinin bile yıllık %6 getirisi var ve bu getiri tarihi bir rekordur yani bu enstrümanlara ait tarihteki en düşük getiridir. Piyasada o kadar çok nakit dolaşıyor ki nereye gideceğini bilemiyor. Zaten gidecek pek yer de kalmamış. Borsalar tavanda, yatıırm yapılabilir kategorisindeki tahviller de tavanda, geriye çöp şirketlerin tahvilleri kalıyor. İşte buraya da sermaye girmiş ve getirileri taban seviyeye çekmiş. Dünyada 20 trilyon dolarlık tahvil zaten eksi getiri ile işlem görüyor şu anda, bunu da hatırlatayım.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. HALKB'de yabancı oranı kabaca %20'di. Yabancı oranı tedavüldeki hisselere oranla hesaplanır.

HALKB'de gerçek yabancı oranı hesabı:

Halka açık borsada işlem gören 611M lot hisse var. Banka hisse geri alımı ile 70M lot hisseyi piyasadan çekti. Tedavülde serbest dolaşımda olan hisse sayısı o zaman 611-70=541M lot oluyor. Yabancıların elinde yuvarlak 120 milyon lot olduğuna göre HALKB'deki gerçek yabancı oranı 120 : 541 = %22 oluyor. Bu oran için %4-5 hesaplayanlar toplam sermayeye oranlayarak buluyorlar bu oranı ama prensip olarak bu doğru değildir. Serbest tedavüldeki lotları baz almak icap eder. Yabancılar en fazla serbest tedavüldekilerin %100'üne sahip olabilir, öyle değil mi?
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. Kalkınma Bankası KLNMA yılda 400M tl net kâr elde ediyor, defter değeri ise sadece 2.6 milyar tl. Ama piyasa değeri hemen hemen 60 milyar tl. Yıllık kârın 150 katı kadar bir piyasa değeri var KLNMA'nın. Defter değerinin 22 katından işlem görüyor. Öte yandan HALKB yıllık kârının 4 katından, defter değerinin ise 0.33 katından işlem görüyor. Alın size borsa. Borsada mantık işlemez, rasyonalite diye bir şey yoktur, 2 artı 2 4 etmez derken işte bunu kastediyorum.

4. Bana göre HALKB'de yapılması gereken şudur: Ana hissedar TVF halka açık olan hisselerden toplayabildiği kadarını toplamalı, sonra da bu hisseyi borsa kotasyonundan çıkarmalıdır. Defter değerinin 3 te 1 inden işlem gören bir hisse için yapılması gereken budur. Ama bunu yapmıyor TVF işte. Peki, neden? Onlara sormak lazım. Çok sağlam bir gerekçeleri vardır muhakkak. Hissenin daha da aşağıya gelmesini mi bekliyorlar acaba?

5. Citi HALKB öngörülerinde çok tufaya geldi ve hiç bir öngörüsü tutmadı. Borsacılar hiç bir aracı kurumun analizine veya raporuna güvenmemelidir. Aracı kurum analizlerinin yarıdan çoğu yanlış çıkar, hem de büyük bir marj ile. HALKB'de 3.5 yıl öncesine dönelim. Hisse 13 tl iken Citi 17.2 tl hedef fiyat veriyordu. Bu rapor yayınlandıktan sonra hisse 17.2 ye çıkmak yerine soluğu 8.5 tl de aldı. Alın size Citi öngörüsü. 3.5 yıl önceki rapordan sonra yayınladığı her raporda Citi ters köşe oldu.

6. Borsada eninde sonunda herkes hak ettiğine kavuşur. Eğer bir borsacı haksız yere kazanç sağlamışsa eninde sonunda bunu muhakkak geri verir hem de fazlasıyla. Yersiz para kaybetmişse yani prensip veya strateji kapsamında kendinden kaynaklanmayan bir neden yüzünden borsada para kaybettiyse bu kayıp bir şekilde telafi edilir.

7. Borsada mantık yok. Peki onun yerine ne var? İlahi adalet var, her daim. Bu da nereden çıktı demeyin. Haksız yere borsadan para kazananların bu paraları fazlasıyla geri vermelerini sağlayan işte bu ilahi adalettir.

8. HALKB'de yolun sonu göründü artık. Borussia Dortmund'un hisse senedinin performansına çok benzedi HALKB. Euro bazında %90 değer kaybetti Borussia ama sonra 10 katına çıktı yani Euro bazında başladığı yere geri döndü.

Sayfa 528/579 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •