Sayfa 526/579 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576 ... SonSon
Arama sonucu : 4630 madde; 4,201 - 4,208 arası.

Konu: HALK Cafe - III

1. Normal zamanlarda yani kriz olmayan ortamlarda Halkbankasının bu kadar aktif ile (kabaca 750 milyar tl) asgari 11 milyar tl yıllık net kâr açıklaması icap eder (aktiflerin %1.5 i kadar). Kötü zamanlarda da 7.5 milyar tl (aktiflerin %1'i kadar).
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. BİST'te bilançolar her zaman 2. plandadır unutmayın. Adına borsacı dediğimiz yatırımcılıkla alakası olmayan baskın güruh bilançolarla filan ilgilenmez zira onlar yatırımcı değildir kumarbazdır.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. Halkbankası iştiraklerinden aldığı temettülerle ihya oldu, öte yandan yatırımcısı da kepaze oldu. Bankanın 20'den fazla iştiraki var ve bunlardan dünya kadar temettü alıyor, işte bu yüzden solo bilançoya değil de konsolide bilançoya konsantre olunmalı, tabii eğer yatırımcı iseniz, kumarbaz iseniz hiç bir yere konsantre olmanız gerekmiyor, sadece masada cebinden parasını alacağınız kerizi bulun yeter

4. Öte yandan THYAO da kötü yönetilen diğer bir kamu şirketi maalesef ama HALKB kadar değil yani göreceli olarak daha iyi durumda. Genel olarak konuşursam kamu hisselerinden uzak durmakta fayda var. Ancak çok kelepir seviyelere gelirse bir hamle yapmak çok daha akıllıca olur. THYAO'nun bir nakit enjeksiyonuna ihtiyacı var gibi gözüküyor çünkü pandemi yüzünden müthiş zararlar söz konusu oldu. Her ne kadar defter değerine oranla büyük bir iskonto söz konusu olsa da böyle bir durum her zaman avantajlı olmayabilir, aynen HALKB örneğinde olduğu gibi.

5. Dikkatinizi çekerim, ABD borsalarına tüm gayretleriyle basmaya çalışıyorlar en başta açıkçılar olmak üzere, kâr realizasyonları ile insider'lar da satmaya tam gaz devam ediyorlar ancak gördüğünüz gibi dünyanın lokomotifi olan ABD endeksleri aşağıya gelmeye pek istekli değiller. Bunun nedeni helikopter parasının vatandaşların cebine dağıtılmasına Biden'ın Trump'ın bıraktığı yerden devam edecek olmasıdır. az buz değil 2 trilyon dolardan bahsediyoruz burada. Bu paranın çoğu borsaya gireceği için endeksler aşağı gitmeye pek istekli değiller.

6. Bank of America HALKB tahtasında proprietary trading yapıyor (müşteriler adına değil de kurumun kendi hesabına yaptığı al-satlar) ve bunu da algolarla (robotlarla) uyguluyor, rutin bir uygulamadır, fazla kafaya takmayın.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bank of America HALKB tahtasında proprietary trading yapıyor (müşteriler adına değil de kurumun kendi hesabına yaptığı al-satlar) ve bunu da algolarla (robotlarla) uyguluyor, rutin bir uygulamadır, fazla kafaya takmayın.
    Sayın TH, sizin gibi deneyimli bir yatırımcı neden kriptoparalara yatırımı/trade imkanınıı hiç düşünmedi mi merak ediyorum.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

8.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Sayın TH, sizin gibi deneyimli bir yatırımcı neden kriptoparalara yatırımı/trade imkanınıı hiç düşünmedi mi merak ediyorum.
    esramarka, benim burada al-sat babında yazdıklarım tamamen doğru olmakla birlikte hacim bakımından toplam işlem hacmimin %1'i anca vardır. Doğal olarak işlem yaptığım her şeyi burada açıklamıyorum, ki açıklamam da doğru olmaz. Sadece çoğunluğu ilgilendiren ana mevzulara değinmekle yetiniyorum, ayrıca burada yatırım danışmanlığı hizmeti vermiyoruz. Birden fazla portföy var bende, emtialar forex BİST ABD ve AB hisseleri spekülatif (kumar) hisseler kriptolar ventür kapital vs gibi.

Sayfa 526/579 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •