Sayfa 517/579 İlkİlk ... 17417467507515516517518519527567 ... SonSon
Arama sonucu : 4630 madde; 4,129 - 4,136 arası.

Konu: HALK Cafe - III

1. ABD Japonlaşma yolunda hızla ilerliyor. 30 yıl önce Japonya ekonomisinin geçtiği yoldan ABD şimdi geçiyor. Japonya'nın kamu borcu yıllık GSMH'sının %250'sidir. İşte bu neden yüzünden Japonya ekonomisi son 30 yıldır deflasyonlarla resesyonlarla boğuşup duruyor, ekonomi de durduğu yerde sayıyor, ekonomik büyümeler yok denecek kadar küçük.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Selam sevgili kardeşim, dilerim sağlığın ve keyfin yerindedir. Senin o gerçek tecrübe kokan ve de çok yerinde yorumlarını çok özledim. HALKB'den %49 gibi büyük bir zararla ayrılmıştım 9 ay kadar önce. Keşke daha önce ayrılsaymışım, ama o meşhur tuzağa düşüverdim işte yani "bir umut ile bekleyiş (hoping and holding) tuzağı". Buradaki problemlerin öyle kısa/orta vadede çözüleceğine inanmak gibi bir hataya düştüm ve bu hatanın bedelini de fazlasıyla ödemek zorunda kaldım (%49 zararla satıp çıktım).
    Bosver TREND. Hepimizin emegini, zamanini, parasini yedi adi banka. Isin ilginci 2007 seneside de tahsisli yapip milletin ortakligini sulandirmislar. Sadece bankaya sucu yikmak da olmaz, sonucta cok fazla siyasi ve ekonomik olay oldu o surecte mahkeme disinda.

Araci kurumlarin kamu hisselerine bulasmayin da niye dedigini ogrenmis olduk. Ozellikle bende acayip israr etmislerdi Halk yerine Garanti'yi secmem icin.

Sülünden kastın HALKB yanılmıyorsam. ABD'deki duruşmaya kadar benim bu hisse ile bir işim olmayacak, sadece seyredeceğim. Yeniden bu hisseye girmem için bazı kriterler koydum ve bunlar yerine gelmediği sürece HALKB'de alım yapmayacağım.
    Yanliz burda oteki bankalarda olmayan fiyat patlatici bir durum var. %99 olmayacak, ama %1 "Uzlastik" denme ihtimali. Benim tahminimce jurili durusma baslamadan once olursa olur. Olmazsa ayni yilan hikayesi devam.

Bankacılık sektörü mevcut konjonktürde riskli bir sektör çünkü hem batık kredilerde hem de takipteki kredilerde ciddi artışlar var. Bu bir gerçek. Öte yandan %20'lik bir SYR'si olan, 70 milyar tl'ye yakın özkaynaklara sahip İSCTR defter değerine oranla %55'lik bir iskonto ile 4 F/K'nın altından işlem görüyorsa yukarıda bahsettiğim riskler çoktan fiyatlara yansıtılmış demektir. Benim görüşüm işte bu yönde.
    Tamam, umarim Is Bankasi kazandirir.

Benim tahminimce bankaciligin onundeki butun problemler fiyatlandi senelerdir. Ahval'in batik kredi yazisi, Yildiz Holding yapilandirilmasi vs 2018'in basindaydi. Ustune dolar krizleri, secim krizleri, swaplar, vs... Bir de ustune korona geldi, tekrardan batik krediler bankalara baski yapti. Daha ne kadar yapabilir ki, dunyanin her yerinde para pomplaladi hukumetler. ABD'de banklar da Pfizer ve Moderna'nin asilarindan sonra dipten dondu.

Ben paramin cogunu Turkiye'den cikardim Mart-Nisan'da kuslara gelen kumarbazlar sayesinde. Kalani da cikarmaya devam ediyorum. Hukumet degismeden de birsey getirmem. Kac senedir para sokmadim zaten.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Eğer olur da İşbank'taki %28'lik CHP hissesi Hazineye devredilirse kurucu hisselerle A ve B tipi hisseler de bu devrin içinde yer alacak.
    Th abi selam.

A ve B tipi hisseler ile ilgili dusunceni sorabilir miyim? Olası bir devirde yada bankanın kendi atacagi bir adımda (sise benzeri birleşme gibi) bu hisselerin degeri ne olur sence?

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Selam agha, ağdalı bir cümle olmuş ve ne demek istediğini pek anlayamadım. Genel vaziyetten bahsediyorsan o her daim karışık durumda zaten.
    Slm TH,
    Takılmadan edemiyorum
    Arayı fazla uzatmadan yazılarını yaz. Bizi halkb bataklığından kurtar.

7.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Yanliz burda oteki bankalarda olmayan fiyat patlatici bir durum var. %99 olmayacak, ama %1 "Uzlastik" denme ihtimali. Benim tahminimce jurili durusma baslamadan once olursa olur. Olmazsa ayni yilan hikayesi devam.
    Ben de şahsen bir uzlaşma olacak diye düşünüyorum, çünkü başka bir çözüm yok. Bunun olması için de bankanın dolayısıyla da hükümetin/devletin bankaya atfedilen suçlamayı kısmen de olsa kabullenmesi gerekiyor. Onların açısından bunu yapmaları çok zor ama başka yol da yok maalesef. Eğer "bir an önce bu mesele çözülsün, biz de kendi işimize bakalım" diye düşünüyorlarsa bu cihete gidilmesi şart. Şahsen uzlaşma yoluyla bu meselenin önümüzdeki 6 ay içinde çözülme olasılığını %50'den fazla görüyorum, neden dersen aklın yolu birdir de ondan.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Tamam, umarim Is Bankasi kazandirir. Benim tahminimce bankaciligin onundeki butun problemler fiyatlandi senelerdir.............ABD'de banklar da Pfizer ve Moderna'nin asilarindan sonra dipten dondu........
    İş Bankasının kurumsal yapısının ciddi bir şekilde yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı var. Bankanın bünyesinde pek çok iştirak var ve bunlar iç içe geçmiş durumda. Bankanın bu iştirakleri ayrı ve de bankadan bağımsız bir çatı altında toplaması gerekiyor bana göre. Bir holding kurarak tüm iştirakleri bu holding çatısı altında toplamalılar, bu holding bankadan bağımsız olacak ama doğal olarak ana hissedarı da İşbank olacak.

ABD bankaları dipten çok güzel döndüler. Mesela Bank Of America'nın piyasa değeri 260 milyar dolar şu anda. İşbankasının piyasa değeri 4 milyar dolar ancak ediyor, bir BoA 75 tane İşbank ediyor. Bu arada BoA defter değerinin ful değerinden yani %100'ünden ve de 15 F/K'dan işlem görüyor. İşbankası ise DD'nin %45'inden ve 4 F/K'dan işlem görüyor.

Sayfa 517/579 İlkİlk ... 17417467507515516517518519527567 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •