Sayfa 502/1006 İlkİlk ... 24024524925005015025035045125526021002 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 4,009 - 4,016 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - II

1. Bağımsiz bir grup ( Prof. Dr. Veysel Atasoy öncülüğünde ) enflasyon hesaplamaya başlamış. Bu da yıllıklandırılmışlarda Hanke Enstitü'nün 35-40 civarına yaklaşıyor. Yıllık usdtry değişimi de buna dair büyük bir ipucu veriyor.

https://t24.com.tr/haber/enflasyon-a...de-3-61,907534

Zaten eğer gerçekten enflasyon 35-40 civarında ise, reel getiri elde etmek hayale yakın olur.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Alıntı Originally Posted by Mombasa kampala Yazıyı Oku
    Dolar kuru TL stopaj oranlarının düşürüldüğü günün bile üzerinde seyrediyor.

Daha önce böyle bir örnek olmuş mudur geçmişte acaba

Politika faizi arttı
    AOFM arttı
    TL stopaj düşürüldü

Bu önlemlere rağmen ama yeterli ama yetersiz yükselişe devam çok enteresan yatay bile gitmiyor o derece

Demek ki piyasa inanmıyor güvenmiyor
    Piyasa neden inansın.
    Ülkenin gerçek enflasyon oranı sizce kaç?
    en iyi ihtimalle bile %15 in altında enflasyon olduguna inanıyor musunuz?
    en baba faiz veren banka 13 diyor 13x0.85=11.05
    En iyi ihtimallerde bile bankada tl mevduatı olan %4 kaybediyor.
    Bu durumda kim tl'ye güvenir ki.
    Önce sorumlular tl nin değerini bilecekler sonra halktan bilmesini isteyecekler.

3. Ben 1990 yılından bu güne hep mevduat yaptım hep enflasyonun üzerinde mevduat faizi aldım bir tek bu dönemde çok büyük kazık yiyoruz emin olabilirsiniz inanmayanlar yaşı 50 nin üstünde tanıdıklarına sorabilir

4.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bağımsiz bir grup ( Prof. Dr. Veysel Atasoy öncülüğünde ) enflasyon hesaplamaya başlamış. Bu da yıllıklandırılmışlarda Hanke Enstitü'nün 35-40 civarına yaklaşıyor. Yıllık usdtry değişimi de buna dair büyük bir ipucu veriyor.

https://t24.com.tr/haber/enflasyon-a...de-3-61,907534

Zaten eğer gerçekten enflasyon 35-40 civarında ise, reel getiri elde etmek hayale yakın olur.
    Göz ardı edilmemesi gereken birşey var ki temmuz ağustos civarı dövizde atak gördük yani o %3 küsür aylık enflasyon anlık tepkidir. Ha ben enflasyon 11-12'de demiyorum ama 35-40 falanda değil. Benim enf hesabım 16-22 bandıdır. Araç veya altın %100 arttı diye sürekli bunlar üzerinden enflasyonda hesaplanmamalı. Şu durumda MB gecikmeli geliyor ekonomiyi soğutmamak için yoksa şu an politika faizini 16 yapsa glp ile 19'dan fonlasa herşey durur tabi dolarda ve faizin tepesi orası olur. Gecikirse bunlar artar tabi.. 25-30 faizi falan kimse kimseye vermez şu ortamda, gecikirse bilemeyiz.

5.  Alıntı Originally Posted by pronto Yazıyı Oku
    Piyasa neden inansın.
    Ülkenin gerçek enflasyon oranı sizce kaç?
    en iyi ihtimalle bile %15 in altında enflasyon olduguna inanıyor musunuz?
    en baba faiz veren banka 13 diyor 13x0.85=11.05
    En iyi ihtimallerde bile bankada tl mevduatı olan %4 kaybediyor.
    Bu durumda kim tl'ye güvenir ki.
    Önce sorumlular tl nin değerini bilecekler sonra halktan bilmesini isteyecekler.
    en baba faiz veren bankanın oranını 0.85 ile çarpmışsınız. Kısa bir süre 0.95 ile çarpabiliriz
    Yetmez ama başlangıç... bugün bist repo oranı %13.25 olmuş...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    en baba faiz veren bankanın oranını 0.85 ile çarpmışsınız. Kısa bir süre 0.95 ile çarpabiliriz
    Yetmez ama başlangıç... bugün bist repo oranı %13.25 olmuş...
    Bu ortamda bu faizle 6 ay bağlayacak babayiğit varsa yetkililer ellerinden öpmeli....

7.  Alıntı Originally Posted by iyimser Yazıyı Oku
    Ben 1990 yılından bu güne hep mevduat yaptım hep enflasyonun üzerinde mevduat faizi aldım bir tek bu dönemde çok büyük kazık yiyoruz emin olabilirsiniz inanmayanlar yaşı 50 nin üstünde tanıdıklarına sorabilir
    90 lı yıllarda mudi kraldı rahmetli babam her yılbaşında kristal vazodan tut duvar saatine kadar pek çok hediye alırdı iyi faiz oranı yanında

Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    90 lı yıllarda mudi kraldı rahmetli babam her yılbaşında kristal vazodan tut duvar saatine kadar pek çok hediye alırdı iyi faiz oranı yanında
    Çok birşey değişmemiş saat duvardan kola geçmiş.

Sayfa 502/1006 İlkİlk ... 24024524925005015025035045125526021002 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •