Sayfa 503/1006 İlkİlk ... 34034534935015025035045055135536031003 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 4,017 - 4,024 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - II

1.  Alıntı Originally Posted by Tarila Yazıyı Oku
    Göz ardı edilmemesi gereken birşey var ki temmuz ağustos civarı dövizde atak gördük yani o %3 küsür aylık enflasyon anlık tepkidir. Ha ben enflasyon 11-12'de demiyorum ama 35-40 falanda değil. Benim enf hesabım 16-22 bandıdır. Araç veya altın %100 arttı diye sürekli bunlar üzerinden enflasyonda hesaplanmamalı. Şu durumda MB gecikmeli geliyor ekonomiyi soğutmamak için yoksa şu an politika faizini 16 yapsa glp ile 19'dan fonlasa herşey durur tabi dolarda ve faizin tepesi orası olur. Gecikirse bunlar artar tabi.. 25-30 faizi falan kimse kimseye vermez şu ortamda, gecikirse bilemeyiz.
    Araç ve altına göre hesaplamıyorlar zaten. 670 farklı ürün, ve 17 değişik sektör üzerinden hesaplayan kendi içinde metodolojisi , sistemi olan bir çalışma yapmışlar. Nesnel/kişisel enflasyonun bir anlamı yok çok fazla. Ben de geçen seneki fişlerimdeki ürünlerin ortalamasını aldığımda %44 civarı çıkıyor. Ama ağırlık ortalamalar var , bir sürü sektöre dağılımı var. O yüzden benim şahsi enflasyonum bir şey ifade etmez. Elbette böyledir , bu kadar yüksektir demiyorum ama sonuçta bu bir çalışma.
    Ayrıca resmi rakamın doğru olmadığı kabulü varsa ortada bir çok kişide, bu resmi rakamın gerçeğin ne kadar uzağında olduğunu da bilemeyiz. Yani rakamlar gerçeği yansıtmıyorsa, az mı yansıtmıyor, çok mu kısmı bence işin biraz detayı.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by pronto Yazıyı Oku
    Piyasa neden inansın.
    Ülkenin gerçek enflasyon oranı sizce kaç?
    en iyi ihtimalle bile %15 in altında enflasyon olduguna inanıyor musunuz?
    en baba faiz veren banka 13 diyor 13x0.85=11.05
    En iyi ihtimallerde bile bankada tl mevduatı olan %4 kaybediyor.
    Bu durumda kim tl'ye güvenir ki.
    Önce sorumlular tl nin değerini bilecekler sonra halktan bilmesini isteyecekler.
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    en baba faiz veren bankanın oranını 0.85 ile çarpmışsınız. Kısa bir süre 0.95 ile çarpabiliriz
    Yetmez ama başlangıç... bugün bist repo oranı %13.25 olmuş...
     Alıntı Originally Posted by pronto Yazıyı Oku
    Bu ortamda bu faizle 6 ay bağlayacak babayiğit varsa yetkililer ellerinden öpmeli....
    Mevduatta stopaj oranları %5. 6 ay bağlamaya gerek yok.

Detay linktedir.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3. enflasyonun gerçek oranı çıkmasın diye parakendecilik sektörü bile hilede
    geçmiş dönemlerde 1 kğ olan ürünler günümüzde 900 gr olarak satılmakta.
    aynı ürünün gramajı düşüldü ama gramajı kilo olarak hesaplandırılmadı.
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

Çok şey değişti ! En başta mantalite !
    Mevduat sahibini artık tikleyen yok
    Hatırlarsa bi enpara hatırlıyordu o da dandirikten ufak bi not kağıdıyla kalem falan veriyordu bi de şanslıysan flash bellek.
    Diğer bankaların zaten umrunda bile değilsin
    90 lar her bakımdan mevduatçının kral olduğu yıllardı.
    mt önünde ceketini iliklerdi para dolu torbayla bankaya girdiğinde.

Alıntı Originally Posted by pronto Yazıyı Oku
    Çok birşey değişmemiş saat duvardan kola geçmiş.

Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    mevduat faizi = reel enflasyon + %5 stopaj vergisi + ülke cds oranı

%25 faiz yeter mi ?
    bence o bile yetersiz...
    %25 %5 stopaja fitim ben yetmez ama evet!!!

6. Ben 2003 yılı sonuna kadar mevduatın kral olduğunu bilerek yaşadım o günden sonra her şey terse döndü. Betoncular çıktı sahaya aynı zamanda tarikatlar, liyakatsizlik ve biat baş tacı oldu kimse üretmedi ithal etti
    bunun adına da çoğulcu demokrasi dendi. Okumuş insanlara değer verilmedi sonuç şimdi ülke bu hale geldi.
    Yeni gelen yönetim ülkeyi 5 yılda düzeltebilir mi sizce ben hiç sanmıyorum. Acı olan genç neslin bir kısmını kaybettik.

7. dolar yeni Türkiye rekoru yaptı.

7.8865
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

TÜİK eski başkanın işsizlik verisi icin söylediklerini duydunuz mu ...kimse ise gidemiyor gencler evde is aramıyor işsizlik düşük çıkıyor şaka gibi demiş. her türlü veriyle oynadıkları çok acık. .. Yunanistan da böyle veriler ile oynayıp ab ye girmişti sonuc iflas.

Sayfa 503/1006 İlkİlk ... 34034534935015025035045055135536031003 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •