Sayfa 121/1006 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221621 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 961 - 968 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - II

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Beyazıt'ta döviz büfelerinin bankalardan daha mı çok dolara ihtiyacı var ya da vergisiz şekilde bankalardan alamıyorlar mı acaba diye merak ettim...
    A - Ben 10 bin dolar döviz bürosuna satıyorum. ( banka makastan dolayı kur 6,86 iken 6,84 sayarken , büro 6,90 dan alıyor ) Bu durum benim işime geliyor. Büronun işine geliyor. bankadan alsaydı %1 vergi verecekti.

B- Ben çıkıyorum dövizciden siz giriyorsunuz. 5 bin dolar istiyorsunuz. Kur 6,86 iken bankadan alsaydınız makas farkı + vergi en az 9 kuruş fazla ödeyecektiniz. Büro size 6,92 den verirse 2,5 kuruş kazanır. Siz de 3-4 kuruş kazançlısınız.

işte vatandaş kendi serbest piyasasını kurmuş oldu. Yasal mı, bilemiyorum. Ama hayat devam ediyor. Yatırım tavsiyesi verilmez de alınmaz da.

2.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    A - Ben 10 bin dolar döviz bürosuna satıyorum. ( banka makastan dolayı kur 6,86 iken 6,84 sayarken , büro 6,90 dan alıyor ) Bu durum benim işime geliyor. Büronun işine geliyor. bankadan alsaydı %1 vergi verecekti.

B- Ben çıkıyorum dövizciden siz giriyorsunuz. 5 bin dolar istiyorsunuz. Kur 6,86 iken bankadan alsaydınız makas farkı + vergi en az 9 kuruş fazla ödeyecektiniz. Büro size 6,92 den verirse 2,5 kuruş kazanır. Siz de 3-4 kuruş kazançlısınız.

işte vatandaş kendi serbest piyasasını kurmuş oldu. Yasal mı, bilemiyorum. Ama hayat devam ediyor. Yatırım tavsiyesi verilmez de alınmaz da.
    Sn. ressam,

İkimizin arasındaki hikaye net. İki gerçek kişiden alan vergiden yırtmak için yapar. Satanda yüksekten alan varsa ona satar.
    Peki bu döviz bürolarının bankadan talep ettiği dolar içinde vergi var mı?
    Yanlış hatırlamıyorsam kurumsallarda vergi yoktu...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. ressam,

İkimizin arasındaki hikaye net. İki gerçek kişiden alan vergiden yırtmak için yapar. Satanda yüksekten alan varsa ona satar.
    Peki bu döviz bürolarının bankadan talep ettiği dolar içinde vergi var mı?
    Yanlış hatırlamıyorsam kurumsallarda vergi yoktu...
    Kurumsallar değil de , ithalat- ihracat firmaları vb. diye hatırlıyorum. Döviz büroları alırken vergi veriyorlar. Bu vergiyi de satarken fiyata ekliyorlar. Ama bu kayıtlı döviz için. Yani ; merkezden veya bankadan 500 bin dolar aldı ve bu parayı çeviriyor. Lakin denetim olsa bile günlük vatandaştan aldığı miktarı sadece kendileri bilir. Ortada resmi ve gayri resmi iki tür alışveriş gibi.

Bu durumu bildiğimden , bu böyle olduğundan bahsetmiyorum. Sadece fikir yürütüyorum. belki de çok sıkı otokontrol vardır. Bunu ben bile düşünüyorsam, otorite zaten düşünmüştür.

4.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku

döviz bürolarında kamera var ... şak diye keser fişi ekler % 1 i ...yoksa kendini yakar ... mekana girdin mi öyle ...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,988
     Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    her gün kazanıyorsunuz dudu abi bazen düzeltme oluyor ama o kadar da olsun gelecek tarımda
    Her sey sanal, her sey kagit uzerinde..

Tek gercek temettu o da bu sene kit.

Seneye de pek bir sey olmaz..

2022 de rekor olabilir benim acimdan...

Barbunu unutmamak lazim

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by HMZ STBYK Yazıyı Oku
    döviz bürolarında kamera var ... şak diye keser fişi ekler % 1 i ...yoksa kendini yakar ... mekana girdin mi öyle ...
    90 larda fişli mi fişsiz mi derlerdi zaten o zaman kamera denilen şeyde yoktu

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    90 larda fişli mi fişsiz mi derlerdi zaten o zaman kamera denilen şeyde yoktu

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Temiz evladım haklısın.
    Ben fiş almazdım.
    Seni çok seviyoruz.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

8.  Alıntı Originally Posted by HMZ STBYK Yazıyı Oku
    cicibici ye de bakın ...
    Ne demek istediniz tam olarak anlayamadım , açarmısınız lütfen..

Sayfa 121/1006 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221621 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •