Sayfa 936/1006 İlkİlk ... 436836886926934935936937938946986 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 7,481 - 7,488 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - II

1.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    +100k yeni para girişi ile %17 600k 56 gün bağladım. 24 Aralık toplantısı riskini almış oldum.
    Bu risk stopaj indirimi kazancı ile dengelenir umarım. Stopaj indirimi 160 bazpuan faiz artışına tekabül ediyor.

Bekleyip göreceğiz.
    Farketmez oran yükselirse 1 yıl sıfır stopaj enflasyon endeksli yaparsınız

2.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Farketmez oran yükselirse 1 yıl sıfır stopaj enflasyon endeksli yaparsınız
    1 yıl bağlamak konusunda çok emin değilim. Zira mevcut yönetim yüksek reel faizi geçici bir tedbir olarak görüyor ve politikacı 6 ay-8 aylık bir zaman diliminde sabırsızlanmaya başlayacaktır.

6-8 aylık zaman diliminde ilk gevşeme sinyallerini bekliyorum. Bu da dövize tekrar baskı yapabilir.

Hele hele 2023 seçimlerine 1-1.5 yıl kala politikacı mutlaka yüksek reel faizden ne pahasına olursa olsun kurtulmak isteyecektir. Evet bu refleks bir hata ama ben bu hatayı yapma ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünüyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    +100k yeni para girişi ile %17 600k 56 gün bağladım. 24 Aralık toplantısı riskini almış oldum.
    Bu risk stopaj indirimi kazancı ile dengelenir umarım. Stopaj indirimi 160 bazpuan faiz artışına tekabül ediyor.

Bekleyip göreceğiz.
    24 Aralık toplantısı riski ve stopaj riski almış gibi gözüküyorsunuz ancak faiz artışı olsa bile yılın son haftasında mevduata yansır mı bilemedim. Stopaj avantajının ise geçen seferkinin aksine devam etme ihtimali yüksek gibi geliyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    24 Aralık toplantısı riski ve stopaj riski almış gibi gözüküyorsunuz ancak faiz artışı olsa bile yılın son haftasında mevduata yansır mı bilemedim. Stopaj avantajının ise geçen seferkinin aksine devam etme ihtimali yüksek gibi geliyor.

24 Aralık riskini aldım ama büyük bir stopaj riski almadığımı düşünüyorum zira bugün bağlanan mevduatlar için dönüş tarihi ne olursa olsun stopaj %5 olacak diye biliyorum. Dediğiniz gibi stopaj konusunda aldığım tek risk stopajın uzatılmama ihtimali.

Ancak o ihtimale rağmen 56 gün üzeri zaten bağlamazdım.

Buradaki en kötü senaryo 31 Aralık sonrası stopaj indiriminin uzatılmayıp 21 Ocak toplantısında (veya bu toplantıya kadar) da faiz artışı gelmemesi. Bu durum riskini de sepetteki döviz ağırlığı ile dengelemeyi düşündüm.

Bu sefer ben de stopaj indiriminin ufak bir değişiklik ile uzatılacağını tahmin ediyorum. (Belki 3 ay vadeye kadar olanlar %10 veya %15'e çekilebilir)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5. Viop teminat mk 14.53% günlük

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    1 yıl bağlamak konusunda çok emin değilim. Zira mevcut yönetim yüksek reel faizi geçici bir tedbir olarak görüyor ve politikacı 6 ay-8 aylık bir zaman diliminde sabırsızlanmaya başlayacaktır.

6-8 aylık zaman diliminde ilk gevşeme sinyallerini bekliyorum. Bu da dövize tekrar baskı yapabilir.

Hele hele 2023 seçimlerine 1-1.5 yıl kala politikacı mutlaka yüksek reel faizden ne pahasına olursa olsun kurtulmak isteyecektir. Evet bu refleks bir hata ama ben bu hatayı yapma ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünüyorum.
    Gerekirse düşen faizlerle kredi çeker döviz alırım o durumda en azından elimdeki parayı %20 ile satmış olayım ben

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    24 Aralık riskini aldım ama büyük bir stopaj riski almadığımı düşünüyorum zira bugün bağlanan mevduatlar için dönüş tarihi ne olursa olsun stopaj %5 olacak diye biliyorum. Dediğiniz gibi stopaj konusunda aldığım tek risk stopajın uzatılmama ihtimali.

Ancak o ihtimale rağmen 56 gün üzeri zaten bağlamazdım.

Buradaki en kötü senaryo 31 Aralık sonrası stopaj indiriminin uzatılmayıp 21 Ocak toplantısında (veya bu toplantıya kadar) da faiz artışı gelmemesi. Bu durum riskini de sepetteki döviz ağırlığı ile dengelemeyi düşündüm.

Bu sefer ben de stopaj indiriminin ufak bir değişiklik ile uzatılacağını tahmin ediyorum. (Belki 3 ay vadeye kadar olanlar %10 veya %15'e çekilebilir)
    Yıl sonunda 1 yıl üzeri bağlarım paramı stopajdan faydalanmak için baktım yeni yılda stopaj indirimi devam ediyor hemen çözerim paramı günlük ya da aylık devam ederim.

1 mio+
    Anadolu 16,50
    Fiba kiraz plus 17
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...28#post6673528

Sayfa 936/1006 İlkİlk ... 436836886926934935936937938946986 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •