Sayfa 747/1003 İlkİlk ... 247647697737745746747748749757797847 ... SonSon
Arama sonucu : 8017 madde; 5,969 - 5,976 arası.

Konu: Viop - XIX

1. Belki biraz saçma gelecek ama bence SPK borsada işlem yapan robot algoritmalara belirli kurallar getirmeli. Yanlış anlaşılmasın robotlara ve algoritmalara karşı değilim. Kurallar net olması yeterli olur. Tek kural var o da kural filan yok da denenebilir.

Mesela algoritmalar SPK'dan onay almalı, onay almamış olanlar için günlük kota sınırlaması veya işlem büyüklüğü olmalı.

ML robotu genelde destekden alıp dirençden satıyor, genelde karşı karşıya gelmiyorum bazen o bazen ben önce işlem yapıyorum. Yapı Kredi robotu ile ters işlemlerde karşılaşıyorum, muhtemelen dirençde alıp destekde satıyor başka türlü bu kadar hacim zor. Yani ML robotu daha az işlem yapıyor gibi.

Muhtemelen kendi ortalamasının altına inene kadar fiyatları aşağı çekecek kadar satıyor ya da kendi ortalamasını geçecek kadar fiyatları yukarı çekiyor, anlamsız bir zamanda seri halde satışa veya alışa geçip kar alıyor. Normalde şahıs yapsa sorgulanır içeriden bilgi mi aldın diye veya fiyatları manipule ediyorsun denir. Yüzdeler küçük olduğu için belli olmuyor ama dakikalık grafikde gözüküyor, yoksa Galip Ağa'nın yaptığından farkı yok, ufak ufak az az yapınca ses çıkaran yok, hacim oluyor işte denerek şimdilik idare ediliyordur.

Tabi yanılıyor da olabilirim ama robotların belirli kurallar içinde işlem yaptığına dair bir duyuru hatırlamıyorum.

Şu da olabilir robotlar sadece IMKB kodu veya ROBOT kodu altında işlem yapar ve robotların işlemleri ile yatırımcı veya trader işlemleri ayrı ayrı görülür. Bu iş kumarhanelerdeki kollu makina gibi oldu, orada bile belirli bir yüzde parayı müşteriye kazandırma kuralı var ve denetleniyorlar.

Hedge işlemini otomatik de yapan vardır ya da arbitraj yapanlar da vardır. Geçen yazdığım gibi bana göre arbitraj oluşması traderların değil piyasayı işletenlerin sorunu ve arbitraj işlemlerini kamu, BIST veya Takasbank yapması gerekir. Burada fiyat farklılıkları ve yeterli emir olmaması sürekli şikayet ediliyor, bence haklı bir eleştiri.

Kumarhaneye gittin zarların şekli bozuk ya da kağıtlar yıpranmış, idare ediver denemez, rulet masası yapımını Discovery Channel'da gördüm en hassas uçak parçasından daha hassas yapılıyordu. Masa hileli ise tüm günah hileli masanın sorumlusu kimse ona ait olur diye düşünüyorum. Kumar oynamak günah ama hileli kumar oynatmak katmerli günah olmalı.
    Son düzenleme : ariston; 05-06-2020 saat: 04:14.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

2. Robotlar ile beraber yaşamaya başlıyoruz, hayatın her alanında varlar. Bu işlerin felsefesini bilenlerin robotları ile hiç bir felsefeden anlamayanların robotları farklı oluyor.

Eskiden bilgisayar programlarının verdiği mesajlar ile alay edilirdi ve insanlar birbirine gönderirdi. Sonradan daha insansı olmaya başladılar. Gelen maillere bakıyorum kimi Sayın XXX vs diye hitap ediyor, kimi "alış verişi yap puanı kap" vs daha farklı mesaj gönderiyor, normalde insan olarak o lafı telefonda söyleyemez. ABD'de o tip bir davranış şekli yaygın, pazarlamayı oradan öğrenen de buradaki insanlara o şekilde davranıyor olabilir. Yani sonradan çok geç olmadan robot veya makina veya eşya insanın hizmetindedir ve insan zararına iş yapamaz felsefesi anayasal bir kural olmalı.

3.  Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    Corona istatistiklerine göre Brezilya Meksika kötüleşiyor.

Borsada binde 1 komisyon bile fazla geliyor, hesaplamalarım doğru ise Belçikada nerede ise bin kişiden 1 kişi vefat etmiş corona nedeni ile. ABD'de durum 3 binde 1, Dünya ortalaması da 20 bin de 1 gibi.

corona sitesi sayfasını geliştirmiş, ilave kolonlar açmış, geçmiş günlerin kayıtlarına kolay erişim imkanı sunmuş.
    "1 Death Every X ppl" ve "1 Case Every X ppl" kolonları da koymuş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,790
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku
    Bisi yok az sonra fed havalesi gelir hesaba dowda
    paralar yatmış hesaba dowda..

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    paralar yatmış hesaba dowda..
    Hulka 50 cent unutma...
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,790
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Hulka 50 cent unutma...

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    1. aşamadasın bence =>İnkâr...
    Yakında kızacaksın sonra bari 80 cent olsun diyeceksin=>Pazarlık.
    Daha sonra depresif dolaşacaksın, 1 kilo salatalık etmiyor yaw diye =>Depresyon.
    En sonda hadi 50 cent verdim gitti =>Kabullenme.
    O zaman roket işte...
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

8. Chp li vekil tutuklanmış bu ne hiz boyle

Sayfa 747/1003 İlkİlk ... 247647697737745746747748749757797847 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •