Sayfa 40/41 İlkİlk ... 3038394041 SonSon
Arama sonucu : 323 madde; 313 - 320 arası.

Konu: Aylık Portföy Yarışması - Temmuz

1.  Alıntı Originally Posted by Don Kişot Yazıyı Oku
    KARTN 0.34*50.53
    VESTL 0.33*7.82
    KRDMD 0.33*(8.00)

Herşeyi vatandaştan beklemeyin.
    İlk iki çarpımı toplar, ara toplamdan üçüncüyü çıkarırsanız sonuca ulaşırsınız.
    22.4 çıkarttım sizin hesaba göre doğru mu..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye Cumhuriyeti. Duhul: 05.02.2011
    Gönderi
    1,477
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    Benim bir önerim var, ne derece uygulanabilirliği olur bilmiyorum...

Oluşturulan portföyün ( 3 senet ) getirisinin pik yaptığı yüzdesel oran yarıştırılsa daha adaletli olmaz mı diye düşünüyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam isim vermek istiyorum; Mutemet, Don Kişot, izci gibi (ismini unuttuğum arkadaşlardan af dileyerek) arkadaşlar yarışmayı uzun süre yüksek farkla önde götürmelerine rağmen periyot sonu (aylık) kapanışlar beklendiği için karlar eridi. Yarışmanın gerçek portföylerin provası olduğu düşünülürse gerçekte bu arkadaşların pik zamanında senetten çıkma olasılıkları da vardı...

Yarışmanın gerçeği daha iyi yansıtabilmesi için portföyün ay içinde gördüğü en yüksek değer üzerinen değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece bir öneri...

Saygılar, selamlar...
    Sizin dediğiniz basit bir excell hesaplamasının ötesinde bişey.
    İnteraktif katılımın olması gerekir.
    Taban olan senet sahibide derki ben düşmeden çıkmıştım...
    Öneri çoğalır..
    Pik olanlar diye hesaplama yapılırsa tüm seansların hesaplanması gerekir ki uzun iş...
    Pro bir yazılım lazım
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez...
    "İşini kış tut, yaz çıkarsa bahtına"*"Ak dona gök yamalık vurulmaz"*"Topraktan geldik, toprağa gideceğiz; Mühim olan çamurlaşmamak"

Alıntı Originally Posted by 2ileri1geri Yazıyı Oku
    Öneri çoğalır..
    Pik olanlar diye hesaplama yapılırsa tüm seansların hesaplanması gerekir ki uzun iş...
    Pro bir yazılım lazım
    Ben tek tek senetlerin pikleri hesaplansın demiyorum. Atıyorum 22. günde 3 senedin ortalaması pik yapmış. Bu süzülsün. Yani portföyün yüzde olarak tarihi zirvesi tespit edilsin.

Şöyle söyliyeyim;

Birinci katılımcı düşünün 3 hafta boyunca yükselen bir grafik elde ediyor ve ortalama % 50 getiriye ulaşıyor. İkinci katılımcı daha düşünün ilk 3 hafta % 10 getiri elde ediyor.

Birinci katılımcı son bir haftaki düşüşten sonra % 10 getiriye razı oluyor. İkinci katılımcı biraz atak yaparak % 15 getiriye kavuşuyor.

Maksimum ulaştıkları seviye birinci katılımcının % 50 ikinci katılımcının % 15 ama % 50 getiriyi tutturan yarışmacı yarışı geride tamamlıyor. Bu doğru olmamalı.

Söylediğiniz gibi işi dallandırıp budaklandırarak taban yemeden sattım vs.vs. gibi olsun da doğru değil.

Ben bunun uygulabilirliğine de kesin gözüyle bakmamıştım. Sadece bir öneri idi ve sanırım öyle de kalacak...

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için...

Alıntı Originally Posted by 2ileri1geri Yazıyı Oku
    Öneri çoğalır..
    Pro bir yazılım lazım
    Ben tek tek senetlerin pikleri hesaplansın demiyorum. Atıyorum 22. günde 3 senedin ortalaması pik yapmış. Bu süzülsün. Yani portföyün yüzde olarak tarihi zirvesi tespit edilsin.

Şöyle söyliyeyim;

Birinci katılımcı düşünün 3 hafta boyunca yükselen bir grafik elde ediyor ve ortalama % 50 getiriye ulaşıyor. İkinci katılımcı daha düşünün ilk 3 hafta % 10 getiri elde ediyor.

Birinci katılımcı son bir haftaki düşüşten sonra % 10 getiriye razı oluyor. İkinci katılımcı biraz atak yaparak % 15 getiriye kavuşuyor.

Maksimum ulaştıkları seviye birinci katılımcının % 50 ikinci katılımcının % 15 ama % 50 getiriyi tutturan yarışmacı yarışı geride tamamlıyor. Bu doğru olmamalı.

Söylediğiniz gibi işi dallandırıp budaklandırarak taban yemeden sattım vs.vs. gibi olsun da doğru değil.

Ben bunun uygulabilirliğine de kesin gözüyle bakmamıştım. Sadece bir öneri idi ve sanırım öyle de kalacak...

İşi biraz uzatıcam ama aklıma bir şey geldi sonuçları günlük excel tablosunda her gün için bir kolon olacak şekilde ayarlayıp atıyorum 30 sütunun soldan sağa taranarak maksimum getiriyi excelle hesaplamak mümkün değil mi?

Ama sonuçların her gün güncellenmesi gerekiyor bu durumda...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945
     Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    22.4 çıkarttım sizin hesaba göre doğru mu..
    Yanlış üstü yanlış.
    Hem belirlenen süre içinde başvuruda bulunmuyor,
    hem eksi değerleri artıya çevirip kendimizi yarışmanın birincisi ilan ediyoruz.
    Gelin bize yakışanı yapalım ve bileğinin hakkıyla yarışı kazananları tebrik
    edelim.
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945
    ...
    Yarışmanın gerçeği daha iyi yansıtabilmesi için portföyün ay içinde gördüğü en
    yüksek değer üzerinen değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece
    bir öneri...
    ...
    Sn. BJK Coccinella,

Hisselerin yükseliş karakterleri birbirinden farklı. Bir hisse her gün % 1 artışla
    20 günde % 20 yükselirken, diğeri 2 günde % 20 prim yapıyor. Eğer 2 günde
    % 20 yükselen hisseyi seçtiysek yükselişin ayın son 2 gününde gerçekleşmesi
    gerekiyor. Yani az ama istikrarlı yükselen hisseyi tercih eden yarışmacının
    agresif yükselen hisseyi seçene göre ön sıralarda yer alma ihtimali daha fazla.
    Eğer garantili yöntemi seçtiysek ve son gün sürpriz hisseler önümüze geçtiyse
    bu durumda şans, kader, kısmet deyip sonucu kabullenmemiz gerekiyor. ISMEN
    ve DEVA nın Temmuz ayı grafiklerini açıp yan yana koyarsak söylediklerim
    daha net anlaşılacaktır.

Sn. 2ileri1geri nin dile getirdiği gibi hisselerin dip ve tepe noktalarından
    hesaplamalar yapmak, listeyi her gün güncellemek gereksiz emek ve zaman
    kaybına yol açacaktır. Vakit-fırsat bulunur, hafta sonlarında listenin son hali
    paylaşılırsa yarışmanın haftalık seyrini görmek mümkün olur; katılımcılar için
    bu kadarı yeterli olur kanısındayım.

Gününüz güzel geçsin.
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

Alıntı Originally Posted by Don Kişot Yazıyı Oku
    Sn. BJK Coccinella,

Hisselerin yükseliş karakterleri birbirinden farklı. Bir hisse her gün % 1 artışla
    20 günde % 20 yükselirken, diğeri 2 günde % 20 prim yapıyor. Eğer 2 günde
    % 20 yükselen hisseyi seçtiysek yükselişin ayın son 2 gününde gerçekleşmesi
    gerekiyor. Yani az ama istikrarlı yükselen hisseyi tercih eden yarışmacının
    agresif yükselen hisseyi seçene göre ön sıralarda yer alma ihtimali daha fazla.
    Eğer garantili yöntemi seçtiysek ve son gün sürpriz hisseler önümüze geçtiyse
    bu durumda şans, kader, kısmet deyip sonucu kabullenmemiz gerekiyor. ISMEN
    ve DEVA nın Temmuz ayı grafiklerini açıp yan yana koyarsak söylediklerim
    daha net anlaşılacaktır.

Sn. 2ileri1geri nin dile getirdiği gibi hisselerin dip ve tepe noktalarından
    hesaplamalar yapmak, listeyi her gün güncellemek gereksiz emek ve zaman
    kaybına yol açacaktır. Vakit-fırsat bulunur, hafta sonlarında listenin son hali
    paylaşılırsa yarışmanın haftalık seyrini görmek mümkün olur; katılımcılar için
    bu kadarı yeterli olur kanısındayım.

Gününüz güzel geçsin.
    Anladım abi, teşekkür ederim ayrıntılı cevabınız için... Başarılar dilerim...

Şöyle söyliyeyim;

Sizin dediğinize soyle bır uygulama yapılabılır belkıde.
    Ayın 15inde katılımcı en cok yukselen yukselen kagıdını o gun bu fıattan yanı kapanıs fıatından sattım deyıp 4 hısse secenegını ekletebılır.Bu durumda yarısmada 3 hısse kuralı değilde 3+1 kuralı getırilebılır belkıde.Yanı herkeze ayın 15 ınde bır hısse cıkart 1 hısse ekle formulu koyulabılır.
    Boylece ay ortasında cıkmış olan kagıdı ay sonunda dussede etkılenmemış olur

Sayfa 40/41 İlkİlk ... 3038394041 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •