Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 143/1014 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193243643 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    lobinin en çok başvurduğu numara elbette "ekonomi süper" algısını parlatmak. bu uğurda halkın tasarruflarının betona gömülmesi için her türlü cambazlığı yapıyorlar. peki ne vadediyorlar ?
    kümes gibi evler. park sorunu olan, yeşil alan yetersizliği olan, üst üste kutu gibi daireler. evet, gerçek bir durum bu.

bu sürdürülemez dinamikleri parlatmak neticede ülkeye de çok şey kaybettiriyor. kaynakların ülke sathında dengesiz dağılması ciddi bir sorun. ayrıca bir şehire nufusun ciddi bir bölümünü yıgmak milli güvenlik riski.
    ya su kumes gibi evler demeyi birakin

hayatimin 9 yili 1+1 in bir odasinda gecti ve bu standart yasama bicimiydi Boston'da. Japon ve Hong Kong lu arkadaslarim oldu 15 metrekarelik oda onlara buyuk geliyordu. bizim orada boyle yerlerde aile yasar diyorlardi

Kumes tabiri kulturden culture degisir, Istanbul metropol bir sehirdir ufak odalar studyo tipi dairelerin cok daha fazla olmasi lazim bu gayet normal

BEgenmiyorsaniz gidin adiyaman da yasayin. Burasi Istanbul nufus 30 milyona gidiyor herkesi 3+1 e oturtmak mumkun degil. Akil var izan var

yıllardır istanbul da yaşıyorum, 140 m2 evdeyim.

arkadaşların evine gittiğimde kümes gibi bir yere girdiğimizi net olarak hissediyorum, görüyorum.

yaşanabilir bir ev ile kumes gibi evin farkını gormek çok basit, karşılaştırma yaptığınızda hemen anlıyorsunuz, net m2 oldukça düşük ve yeşil alanda dahil olmak üzere nefes almanın neredeyse imkansız hale getirildiğini görüyoruz kümes yapılarda. emlak lobisinin "inşaat emsallerinin" artışı üzerinden dayattıkları ve daha fazla bağımsız ünite satabilmek için zorladıkları bir kavram.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

1+1 yada studyo yerine gore olması gerekn bir segment ancak konuştuğumuz şey bu değil. net m2 olarak oldukça düşük 2+1 ve hatta 3+1 olarak tasarlanan kümes gibi yüksek katlı evlerden bahsediyoruz. yatırım değeri bana göre oldukça az. emlak lobisinin bu canı siperane gayretleri gerçekleri artık gizleyemiyor.

halk adına umut verici bir durum bu son zamanlardaki sorgulama. zira emlak/beton lobisi zenginleşsin diye yaşanabilir bir şehirden vazgeçmememiz gerekir. oturmak için ev alanlar konumuz dışında elbette, ancak o durumda dahi kümes gibi yerden ev almak istermiyim diye sorgulamak gerekir zira evin içsel değeri geçmişten farklı olarak daha çok azalma eğiliminde. ilk olarak 20-30 kat olmuş yapılar gelecekte daha çok yükseltilmeyecek, ciddi kat sınırlamaları mecburen getirilecek, bunun işaretlerini görüyoruz zaten. o yüzden 30-35 yıllık kira parasına yüksek aidatlı ev almak, bunun için borçlanmak bir çok kişi için mantıklı değil. benim için de değil. ayrıca yüksek aidatlar evin yatırım değerini de negatif etkileyen bir durum.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    ya su kumes gibi evler demeyi birakin

hayatimin 9 yili 1+1 in bir odasinda gecti ve bu standart yasama bicimiydi Boston'da. Japon ve Hong Kong lu arkadaslarim oldu 15 metrekarelik oda onlara buyuk geliyordu. bizim orada boyle yerlerde aile yasar diyorlardi

Kumes tabiri kulturden culture degisir, Istanbul metropol bir sehirdir ufak odalar studyo tipi dairelerin cok daha fazla olmasi lazim bu gayet normal

BEgenmiyorsaniz gidin adiyaman da yasayin. Burasi Istanbul nufus 30 milyona gidiyor herkesi 3+1 e oturtmak mumkun degil. Akil var izan var
    Abicim kendinle çelişiyorsun, adam senin kurduğun mantık üzerinden kendi kültürüne göre İstanbul'daki daireleri küçük bulmuş, ne var bunda.

5. Su an istanbulda bir caminin cay ocaginda oturuyorum ve yanimda da rantsal donusum yapmaya calisan bir grup var. Muteahhitleri de yaninda. Acayip kaotik bir ortam. Olay bir kat fazla imar verilip evleri ucretsiz yenileyemezsek belediyenin camlarini indiririze geldi. Ben śok şok...

MX5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Ahmetg Guest
    Dunyadan haberi olmayan adam emlak almis 2 senede 3 katina cikmis

Neden populer bu marmaris selimiye?

http://mobil.hurriyet.com.tr/son-dak...-aldi-40442242

2009 yılında bir fabrikayı kurmak için 4 ay Tokyo'da yaşadım. Dünya'nın en kalabalık şehri . O zamanlar nüfusunun 36 milyon , yanılmıyorsam yüzölçümünün de 600-700 km2 civarı olduğunu söylemişlerdi. İstanbul'un 3 katı nüfusu var , ama İstanbul'dan neredeyse 8 kat daha küçük !

Bir market alışverişi yaparken , marketin hemen yanında bir apartmanda Nissan CEO'sunun oturduğunu söylemişlerdi , dairesi 120 m2 imiş , çok şaşırmıştım. Burada olsa adam Boğaz'da 1000 m2 lik yalıda yaşardı sanırım. Trafik korkunç, zaten araçların %98'i otomatikmiş. Ama yolları , alt yapısı inanılmaz. Yollar 3 katlı , gökdelenin ortasından otoban geçiyor . Böyle olmazsa zaten insan resmen çıldırır. Oradaki Türklerden üniversiteli bir genç ile tanışmıştım , Tokyo üniversitesinde İşletme okuyormuş, ailesi İzmir'in en zengin ailelerinden. Parasını verip spor Mercedes almış , ancak galeriden alıp , trafiğe çıkartamadığını üzüntülü bir şekilde bana bir sohbette anlatmıştı. Çünkü arabasını park edeceği yeri henüz ayarlayamamış , yetkililere bunu ispatlayamadığından da parasını vermesine rağmen Mercedes'ini trafiğe çıkartamıyormuş. Bunları duyunca insan bir yaşına daha giriyor.

İstanbul'umuz , yerleşik 15 milyon nüfusu , gün içerisinde dışarıdan gelen yerli-yabancısıyla sanırım 20 milyona yakın insanın yaşadığı, ancak bu nüfusu kaldırmayan yolları , alt yapısı ile hızla adamı zıvanadan çıkartan bir şehir durumuna girmiş durumda. Haftanın 3 günü Beylikdüzü-Bahçelievler ki 28 km dir , araba ile gidip geliyorum. 1,5 saatten erken gittiğimi hatırlamıyorum. Yol 1,5 saat - 2,5 saat arası çekiyor. Bir de dönüşü . Evimden Edirne 200 km. çekiyor yol 1,5 saat sürüyor.

Bu işin sonucu nereye varacak acaba. Yollar , alt yapı bu nüfusu kaldırmıyor. Bunun çekilir , yenilir-yutulur bir şeyi kalmadı. Yetkililer , ama olaya makro düzeyde bakacak yetkililer bunu görmüyorlar mı , görmek mi istemiyorlar ki bence öyle. Şahsen evlerimiz var İstanbul'da , bu nüfus artışının getireceği talepden dolayı oluşacak değer artışlarının getireceği refahın Allah belasını versin . Nefes alabilmek , paradan daha önemli.

8. Bugün İzmir bornova da kuzenimde misafirim. Geçen 6 ay önce ziyaret ettiğimde 2 gün gezdirmişti. O zaman 350 - 450 olan 2+1 rezidans daireler şimdi 280 - 400 civarı. Hiç pazarlık etmeden sadece fiyat sorduk. Geçen geldiğimde satış ofislerinde 3-5 kişi varken bu kez bomboş.

Sayfa 143/1014 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193243643 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •