Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 4/1014 İlkİlk ... 2345614541045041004 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 25 - 32 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by wednesday Yazıyı Oku
    23/06/2016 'da dolar 2.88 iken Şişli'de tapu+vergi+emlakçı vs tüm masraflar dahil 640 bin TL 'ye 2+1 apt. dairesi almıştım.

dolar'dan kaybım 222 bin $ 'dan hesap etsek 170 bin TL ediyor.

bu sürede hürriyet-emlak'tan şişli'de aynı mahallenin ort. birim m2 fiyatlarına bakıyorum. 8333 'den 7192 'ye gerilemiş. Yani %14 satılık fiyatı üzerinden kaybediyorum desek evi 520 bin'e satabiliyorum demektir. iyimser ihtimalle 550 bin diyelim hadi

evi almadan önce 1300 liraya kirada oturuyordum (aynı muhit, aynı m2) 8 aydır kira vermiyorum desem 10,500 lira da masraftan düşelim.

yani herşeyi üstüste koyunca bana inceden 250 bin lira kaçmış oluyor....

bir de tabi 250 ye dikkat... 2*5=10 50'den 10 çıkarıyorum ... vee işte size MHP 'nin 40. yılı
    640.000 tl /1300 (kira) = f/k 41 sene (amortisman)

2.  Alıntı Originally Posted by soros74 Yazıyı Oku
    Geçen sene Aralık'da 2.93den dollar bozdurup 550bine Kurtuluş'dan ev aldım. Müteahhit paraya sıkıştığı için fiyatı uygundu. Şimdi 800bine satabiliyorum. Doların yükselmesine ragmen dollar bazında hala kardayım.

Uygun yerden, uygun şartlarda alınan gayrimenkul her zaman kar ettirir. Doların yükseldiği bu ortamda bile dollar bazında kar ettiriyorsa, gayrimenkulun rakibi yok demektir. Tabii ki şehrin dışındaki yerler zarar ettirecektir ama şehir merkezleri her zaman yatırımcısını memnun eder.
    Arkadaş En doğrusunu Söylemiş ve konuyu kapatmış öncelikle yatırımınız Hayırlı Uğurlu olsun ....
    Piyasa kesinlikle satıcı Piyasası Değil alıcı piyasası ...
    Mal alırken kazanılıyor

3.  Alıntı Originally Posted by ihtiyar Yazıyı Oku
    Nikimdede yazdığı gibi yaşlıyım. Piyasayı çok hızlı takip edemiyorum. 45-50 binlik bir otomobil alayım diye düşünüyorum. Ama tıpkı sizin konut hesabı gibi zarara girermiyim diye düşünüyorum. Araç alayım mı ( çok zaruri değil ) bekleyeyeyim mi ?
    Teşekkür ler öncelikle.

Şu an ikinci el otomobil alınabilir.(fiyatlar uygun, Çünkü kimsede para kalmadı.Herkes takas tukas bir şeyler yapmaya çalışıyor)

Ancak ben olsam 20 bin den yukarı para baglamazdim arabaya.Nakit candır.

Kendi arabamı bile satıp (2012 model) model düşürerek Nakit yaratmayı düşünüyorum.

Arabanın yıllık masraflarida çok.
    1)vergisi yıllık 1100,00
    2)sigorta 820,00
    3)muayene 350,00(egzoz emisyon dahil)
    4)yıllık bakim masrafı.yaklaşık 1000,00

Bunlar cebimden çıktıktan sonra...😃
    Şimdi kontağa basabilirim.😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Pardon "devrim" arabası gibi yakıt almayı unuttuk.

60lt mazot x 4,70......
    Küllüm şemsiye.

Sent from my HTC Desire 816 using Android mobile app

4.  Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Teşekkür ler öncelikle.

Şu an ikinci el otomobil alınabilir.(fiyatlar uygun, Çünkü kimsede para kalmadı.Herkes takas tukas bir şeyler yapmaya çalışıyor)

Ancak ben olsam 20 bin den yukarı para baglamazdim arabaya.Nakit candır.

Kendi arabamı bile satıp (2012 model) model düşürerek Nakit yaratmayı düşünüyorum.

Arabanın yıllık masraflarida çok.
    1)vergisi yıllık 1100,00
    2)sigorta 820,00
    3)muayene 350,00(egzoz emisyon dahil)
    4)yıllık bakim masrafı.yaklaşık 1000,00

Bunlar cebimden çıktıktan sonra...��
    Şimdi kontağa basabilirim.ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿ ½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½ï¿½

Pardon "devrim" arabası gibi yakıt almayı unuttuk.

60lt mazot x 4,70......
    Küllüm şemsiye.

Sent from my HTC Desire 816 using Android mobile app
    Ben Kiralık Bmw 1.16d joy plus kullanıyorum
    anahtar teslim fiyatı 160 binlerde gözüküyor

http://www.bmw.com.tr/tr/fastlane/bm...1ldGVyLnNlcml9

Aylık 590 euro (kdv dahil ) senelik 25.000 km limiti ile yakıtını koyup biniyorum ...

Avantajlımıdır bilmem ancak ben banka kredisi kullanmıyorum ...

160 bin liranın ticaret yapıyorum senelik %15 maliyeti olsa 24.000 bin liraya geliyor .
    arabanın her sene değer kaybı var
    bakımı kaskosu trafik sigortası
    lastik değşimi
    ayrıca ödediğim kirayı masrafa atıyorum

5. İyi güzel dolar uzerinden hesaplamak da türkiye de pesin paraylakac kişi konut aliyor ben 2012 yilinda 135 bin e ist sileden sıfır daire aldim su an 350 bin civari aldiginiz yer oradaki lokasyon cok önemli ic anadoludan alirsaniz evi kesin diger ekonomi araclarina göre kesin zarar yazar her zaman gelisim bölgesindeki arsa iyidir cok cüzzi bir fiyats 3~4 daire getirebilir birazda şans kısmet

6.  Alıntı Originally Posted by berkay26 Yazıyı Oku
    İyi güzel dolar uzerinden hesaplamak da türkiye de pesin paraylakac kişi konut aliyor ben 2012 yilinda 135 bin e ist sileden sıfır daire aldim su an 350 bin civari aldiginiz yer oradaki lokasyon cok önemli ic anadoludan alirsaniz evi kesin diger ekonomi araclarina göre kesin zarar yazar her zaman gelisim bölgesindeki arsa iyidir cok cüzzi bir fiyats 3~4 daire getirebilir birazda şans kısmet
    Üstat Bence hemen satın 350 veren varsa ...
    Nedenine gelince Şile tarzı yerler Genelde yazlıkçıların oturduğu lokasyonlar oluyor . İnsanlar sıkışınca İlk önce oturdukları yeri değilde ikinci konutlarını satışa çıkarır. Yani İstanbul Grip olsa Şile ağva felç olur ...
    Sonuç olarak lokasyonda otursanız bile İstanbul'a göre kış faktörü yüzünden kira çarpanı çok yüksek satıp nakite geçip beklemek İstanbul içi nakit para ile fırsat beklemekte iyi bir alternatif .
    Bilginize

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    bence yanlış yapıyorsun..zaten oyurduğun ev, satmayı da düşünmüyorsun...neden dolar bazlı zarardayım diyorsun, mesela evin piyasası 100 bin usd olsun, satmak istediğin anda satabileceğin fiyat....sen mesela de ki benim evim 150 bin usd, fiyatı bu...kafana vuran yok, mal senin, keyif senin.

böylece, dlar bazında ciddi zarar değil, kar bile etmiş olursun...mutlu olursun, keyfine keyif katarsın...bak gayet ciddiyim aslında...sen burada evim şu kadar eder, 2 yılda ikiye katlandı diyenlerin nasıl hesap yaptığını sanıyorsun
    aynen.. benim oturduğum ev mesela en az 1,5 milyon dolar eder, lakin şimdi satmaya kalksam yarı fiyatını bile veren çıkmaz, ama bu onların sorunu çünkü ben zaten satmaya kalkmayacağım

ama dolar geçen haftadan beri 6-7 kuruş düştü, evimin değeri azaldı, nerden baksan 100K zararım var..

8.  Alıntı Originally Posted by investment Yazıyı Oku
    Arkadaş En doğrusunu Söylemiş ve konuyu kapatmış öncelikle yatırımınız Hayırlı Uğurlu olsun ....
    Piyasa kesinlikle satıcı Piyasası Değil alıcı piyasası ...
    Mal alırken kazanılıyor
    budur.. açık ve net..

bu piyasa, mal satılacak piyasa değil, mal alınacak piyasa..

Sayfa 4/1014 İlkİlk ... 2345614541045041004 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •