Special Days Image

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
Sayfa 514/1014 İlkİlk ... 14414464504512513514515516524564614 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 4,105 - 4,112 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Okul binasi 9 katli, koca devlet tek bir mustahdem atamis.

Okul aile birligi kendileri 3 mustahdem daha alip, maasini sigortasini vergisini oduyor.

4 kisi anca temizliyor, bakim tutum yapiyor, kaloriferle ilgileniyor.

Cogunluk bilmez bunlari, tarimda yem fiyatlarindan tutun, hal mafyalarina kadar bunlarin parmagi vardir.

Hin oglu hin olduklari icin, on planda goremez vatandas.

2.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    bilezikler bitince sirada ne var diye insan merak ediyor
    Hep beraber bayıra karşı pozisyon alacaz..o pozisyonun ismi aklıma gelmedi şimdi..

HTC Desire 816 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Devletin vergi sistemi değişmediği sürece diğer sistemler iyileşmez.

Türkiye de vergilerin %75 i dolaylı vergilerden. Gelir vergisi isi %25.

Yani insanlar gelirine göre vergi ödemiyor, dolayısı ile ekonomi komple kayıt dışı.

Dolaylı vergiler neler?

Benzin, MTV, KDV, ÖTV, EMLAK VERGİSİ, ALKOL VERGİSİ, TÜTÜN VERGİSİ, İLETİŞİM VERGİSİ... vs vs vs.

Hükümetteki son 4 dönemdir görev yapan ekonomi ve maliye ile ilgili tüm Bakanlar çok aşırı beceriksiz olduğu için bu konuda hiç bir iyileşme olmadı!

Ne taksi plakasından doğru dürüst gelir vergisi alabilirler, Ne futbolcudan doğru dürüst gelir vergisi alabilirler, Ne doktordan doğru dürüst gelir vergisi alabilirler... vs vs vs.

Kayıtdışı bir ekonomiden iyileşme beklenemez!
    Doktordan futbolcudan vs den alamadıkları vergiyi otv yoluyla otomobillerden alıyorlar. .400 000 binlik lux aracın vergisi 200.000 TL. .mtv si senelik 20.000 tl

SM-G800H cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Kira beyannamesi verilmediği için vergi dairesi 1 derece akrabasına bile ulaşıp ödeyin borcunuzu diyor .

Muhasebeciye sormuş oda kira verilen kira alan farkı pek yok .

Bana da sordu çıkmıyor dedim

Aldığı kira bankaya yatıyor ama kirasını elden veriyor .

Kira sözleşmesini ödediği kirayı gösterip cezayı sildirebilir mi nasıl oluyor bu süreç

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Altın sertifikası işini hiç bir yorum yapmadan , hatta biraz da devletin yaptığını överek çevremdeki bazı kişilere sordum.
    Eşim , annem , kayınvalidem ve ablalarıma. Bir tanesi bile , hele eski topraklar annem ve kayınvalidem has******sinler dedi , olumlu bakmadı. Bir çeyreğimi bile vermem dediler. Ben de aynı fikirdeyim.

6. Yaylalardaki çarpık yapılaşma havadan böyle görüntülendi

Trabzon ve Giresun'un ortak kullandığı Şalpazarı ilçesine bağlı Sisdağı Yaylası çarpık yapılaşmanın en kötü örneklerinden biri. Yaylada 1 Ocak 12017 tarihinden itibaren yapılan 11 ev yıkılırken, yıkımların sürecek olmasına bölge sakinleri tepkili.

Trabzon ve Giresun'un ortak kullandığı yüzlerce yayla evinin bulunduğu Sisdağı Yaylası'nda kaçak ve çirkin yapılaşmalar yıkılmaya başlandı.
    İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçtiğimiz hafta sonu Trabzon'da bir otel açılışında yaptığı, “Bu sene 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bizim yaylalarımızda kaçak bin 750’nin üzerinde yapı yapıldı; Bu normal bir şey değil, vallahi değil. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yaylalarda yapılan yapılar tek tek yıkılacak; Kimse kusura bakmasın†açıklamasının ardından Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylalarda tedirginlik hakim. Çarpık yapılaşmanın en kötü örneklerinden biri olarak gösterilen Sisdağı Yaylası'nda 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yapılan 11 ev yıkılırken, yayla sakinleri evlerinin yıkılmamasını istiyor.

BAKAN 'KİMSE KUSURA BAKMASIN' DEDİ AMA...

İstanbul’da 50 yıl yaşadıktan sonra memleketine gelerek zamanının büyük bir bölümünü yaylada geçiren 70 yaşındaki Safiye Küçüktopal, “Burası bize atalarımızdan kaldı. Biz öyle birşeyi asla kabul etmiyoruz. Yaylamızı yıktırmayız. Ben 50 sene İstanbul’daydım geldim burada canlandım†dedi.

Yaylalardaki çarpık yapılaşma havadan böyle görüntülendi

İlgililerden yayla evlerinin yıkımına bir çözüm bulmasını isteyen Ali Uğurlu ise “Ben buna karşıyım. Burası hazine yeri buna bizim bir şey demeye hakkımız yok ama zamanında devlet buraya yolunu vurmuş, elektriğini vermiş. Zamanında buraya bu şekilde bu düzende ev yapacaksınız deseydiler ki herkes ona uyardı. Kimse buraya bir şey demedi. Herkes atadan kalan yerlere masraf ederek ev yaptı. Şimdi yıkım kararı almışlar. İlgililerin buna bir çözüm bulmasını istiyoruz†şeklinde konuştu.

Yaylalardaki çarpık yapılaşma havadan böyle görüntülendi

Mustafa Kıran da, Sis Dağı yaylasında en az 50 bin TL’lik evlerin bulunduğunu dile getirerek, “Hayatımızda kazandığımız parayla yaylada bir ev yapmışsak bunun yıkılması mı lazım? 5-10 bin tane evin yapılmasına devlet müsaade etmiş şimdi yıkacağız diyorlar†ifadelerini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/yaylalard...lendi-40599231

Karadeniz'de bu durumda olan daha bir sürü yayla var. Ne güzel dünya, benim atamdan da bana boğazın ortası kaldı diyeyim denizi doldurayım o zaman.

7. Konu başlığına dönecek olursak;

Konut yatırımı yapmamın bir kaç şekli var;

Prim için yatırım ; Ana para ile konut alıp, belli bir vade sonunda kar amaçlı satış yapıp, (enflasyonu hesaba katarak) net kar hedeflemek.
    2001 -2011 arası bu sistem çalıştı.
    2011 sonrası alımlarda artık prim yok yada primi bırakın zarar etme ihtimali daha fazla.
    Yani bu yöntem bugün için pek makbul gözükmüyor. (global geçerliliği yoktur)

Kira geliri için yatırım; Ana para ile yatırım yapıp, mümkün olan en kısa vadede, ana paranın geri alınarak, kar etme hedeflenir.
    yine 2001-2011 arası yatırılan paranın geri dönüşü 8-14 sene iken, 2011 sonrası genelde 20 seneler civarında. (İstanbul özelinde böyle -Küçük yerlerde daha düşük çarpanlar mevcut)
    Bu yöntem ile 14- 15 yıl altı çarpana sahip (kat mülkiyetlli) bir konut bulunursa, değerlendirilebilir. (global geçerliliği olan bir yöntemdir)

Gayrimenkul geliştirme; Zamana dayalı yada spekülatif prim beklemezsiniz. Varolan sorunlu bir gayrimekulun sorununu çözersiniz (hukuki sorun, belediye ile ilgili sorun, yada yapısal sorunlar, iyileştirmeler vs) Satın alıp, sorunu çözüp, emek harcayarak prim elde edersiniz. Biraz uzmanlık ve cesaret gerektirir ama her piyasanın her durumunda yapılabilir. (global geçerliliği vardır)

Özet : Sadece spekülatif prim amaçlı konut yatırımı için doğru bir zaman değil.

Önemli bir ipucu : 'Prim yapsın' denerek hedeflenen konut için alım kriterleri ve 'para kaybettirmesin' denerek alınan konutun kriterleri oldukça farklı olduğundan dolayı, prim için alınan konutlar daha fazla risk içerir. Kendi tecrübelerime göre 'para kaybettirmesin' amacı ile alınan konutlar uzun vadede her zaman daha iyi performans gösterir. Şahsıma ait bir doktrindir

Saygılar,

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by efet Yazıyı Oku
    http://www.hurriyet.com.tr/yaylalard...lendi-40599231

Karadeniz'de bu durumda olan daha bir sürü yayla var. Ne güzel dünya, benim atamdan da bana boğazın ortası kaldı diyeyim denizi doldurayım o zaman.
    bir de utanmadan kendilerini savunmazlarmi sanki haklariymis gibi

ABD bu isi kokunden halletmis. Devlete ait arsa yok gibi bir sey butun arazileri satmislar sonrada %2.5 emlak vergisi

devlet oturdugu yerde para basiyor

Sayfa 514/1014 İlkİlk ... 14414464504512513514515516524564614 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •