Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 52/1014 İlkİlk ... 242505152535462102152552 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 409 - 416 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Insanoglu tarihindeki en yerin dibine giren makro analizi yapmissiniz.

Bir ulkenin zenginligi kisi basi varlikla hesaplanir toplama bakarak degil.
    GSMH nasıl hesaplanır, TR hangi hesaba göre 17. Büyük ekonomi bilmeyen böyle konuşur tabi.
    Sizinkinin ha bire " 3 çocuk yapın, 3 de yetmez 5 yapın" demesi bile bi hesap yüzündendir.

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Bravo bizde bunu anlatmaya calisiyoruz

Turkiye de REEL ANLAMDA gayrimenkul fiyatlari son 1-2 senede cok dustu. TL cinsinden fiyatlara bakanlar buyuk yanilgi icindeler.

Onemli olan reel dir nominal anlamsizdir.
    Enflasyon %10 açıklanıyor konut fiyat artışı %20 oldu deniyor ama reel anlamda konut fiyatı düşmüş oluyor .
    Tuik yalan söylüyor yani...

3.  Alıntı Originally Posted by magmag Yazıyı Oku
    Turkiye'de gayrimenkulde balon olduğunu anlama için dolar veya altinla kiyaslamak gerekir.Ben kesinlikle şunu soyleyebilirim Ankara'da %25 Istanbul'da %40 iskonto var.Tabiki dolar bazli soyluyorum bunu.2013 temmuzunda 355bin dolara aldigim ev(Ankara) şu anda 280 bin dolar civari ancak ediyor.Ayni donemde Istanbul'da 1 milyon dolar civari olan daireler şimdi 600-700 bin dolar zor ediyor.
    Geliriniz dolar ise euro ise bu dediğiniz doğru. Ama geliri döviz olan kaç kişi var? Bu da konut fiyatları düştüğünden değil döviz arttığından. O yüzden TL bazlı bakmak gerek. TL bazlı fiyatlarda hala balon var. Tek fark balonun şişme hızı yavaşlıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by magmag Yazıyı Oku
    Turkiye'de gayrimenkulde balon olduğunu anlama için dolar veya altinla kiyaslamak gerekir.Ben kesinlikle şunu soyleyebilirim Ankara'da %25 Istanbul'da %40 iskonto var.Tabiki dolar bazli soyluyorum bunu.2013 temmuzunda 355bin dolara aldigim ev(Ankara) şu anda 280 bin dolar civari ancak ediyor.Ayni donemde Istanbul'da 1 milyon dolar civari olan daireler şimdi 600-700 bin dolar zor ediyor.
    Ben yıllardır bunu söylüyorum burada. 2013 yılı fiyatına binlerce daire var ankara'da, bu zaten balonun patlaması değildir de nedir?

Ki orta halli semtlerde gayet 180 - 250 çarpan arası çok güzel daireler var yatırım yapan bence zarar etmez...

Şimdi lüks konutta bence şişkinlik hala devam. Ankara istanbul değil. Herhangi bir yerinde oturmanın herhangi bir özelliği yok. Her yer yarım saat. ( hadi beysukent, incekteki villalar filan hariç diyeyim )

Lüks konut için iskonto görüşünüze katılmıyorum. 2013 yılında 400 çarpanlarda ev satıldı, şimdi geldi 250 - 300 lere. 2013 yılında alan adam kucakladı diye benim de kucaklamaya niyetim yok düşsün bakarız düşmez ise de güle güle alternatifi çok ve şu an alternatifler daha iyi... Üstelik kiralar da komik...

5. 400 çarpanla ev almak kesinlikle mantiksiz ama "yeninormal" yeni residanslarda 300 ćarpandır.eski evlerde kira carpani 200ün altina kadar gider.

6.  Alıntı Originally Posted by magmag Yazıyı Oku
    400 çarpanla ev almak kesinlikle mantiksiz ama "yeninormal" yeni residanslarda 300 Ä�arpandır.eski evlerde kira carpani 200ün altina kadar gider.
    Bir arkadaşım 2 tane ev aldı. Bahçelievler semtinde, giriş kat ikisi de. Toplam 360 bin TL harcadı, toplam 2000 tl kira geliri var.

Kendisi de 2500 tl ye yeni yapılan ultra lüks bir rezidansta kirada.

Kirada oturduğu evi almak isterse 900k - 1m tl para istiyorlar...

Akıl, mantık, göz izan var hocam.

7. 2000 lerin başlarında kriz sonrası dönemde 60-80 çarpan ile evlerin satıldığını duymuştum.
    Bu doğru ise yakın gelecekte 150-200 çarpan ile residencelardan ev bulmak işten bile olmayacak.

bir kaç yıl önce beton lobisi ciddi propaganda yapıyordu bu sayfalarda, özellikle "ekonomi süper, beton şahane" tadında yazılar izledik, yanlış ve çarpıtılmış bilgilerle ülkenin ne kadar "zenginleştiği" şeklinde dezenformasyonlar ileri sürüldü.

şimdi bardak doldu ve heyecanları kalmamış gözüküyor. biz söyleyeceğimizi net biçimde belirtmiştik: istanbul temelli ilerleyen ve emsal artışlarına ve kanunsuz rant uygulamalarına dayalı bu sistem sürdürülemez demiştik. iki ayağı vardı konunun: ekonomi onların iddia ettikleri kadar iyi değildi, ve nitekim alım gücü çok ciddi olarak zayıfladı. diğer taraftan rant/emlak zinciri ile fiyatlar şişirildi ve alım gücüne kıyasla ciddi artış göstermiş bir piyasa oluştu, üstelik evlerin çoğu kümes gibi yapılardı yuksek katlı binalarda (emsal artışının sonucu).

şimdi bu furyaya para yatırmış beton lobisi para kazanmıyor mu? elbette kazanmaya devam ediyordur, şeffaf olmayan uygulamalarla önlerinin defalarca açıldığını gördük nitekim. ancak sürdürülebilir değil ve bunu net olarka görüyoruz.
    bardak doldu demiştik: istanbul a ev doldurmaya devam ettikçe sistem içten çökmeye devam edecektir. 30-40 yıl sonra yenilenmesi oldukça mukadderat olan bir ev için 30 yıllık kira parasına eşdeğer bir fiyatlamayı baştan daha ödemek hiç mantıklı değil. ama almak isteyen elbette alır, ve serbest piyasa ekonomisinde "karşı bacağı" oluşturur, zira onların beton isteğini ucuz mevduat ile fonlamayı artık saçma ve anlamsız bulan çok fazla sayıda insan var, ve bu ülke için iyi bir gelişme.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Sayfa 52/1014 İlkİlk ... 242505152535462102152552 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •