Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 687/1014 İlkİlk ... 187587637677685686687688689697737787 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 5,489 - 5,496 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Kötü kiracıya düşmeyin hem kiranızı alamazsınız hemde 1 sene adamı dışarı atamazsınız. Hukuk kiracı - ev sahibi davalarında diğer davalarda olduğu gibi yine haksıza avantaj sağlar şekilde işliyor.
    Dediğim gibi kategorik olarak kira için ev satın almaya karşıyım...arsa ve tarla yatırımı tercih ederim, uygun fırsatlar düştüğünde tabii ki...kiracım kamu işçisi, ve 10 sene önce piyasasının %10 altına bu arkadaşa kiraya vermiştim...dediğim gibi küçük bir şehir olduğu için mahkeme vs den çok ikili ilişkilerle iş yürüyor...babaocağı olduğu için sorun çıktığında yüz yüze halletme şansımız oluyor.

ama istanbul'da yapım aşamasında bir konutum var...bitince hiç kiraya vermeden satış düşünebilirim...özellikle ist de kiracı ile uğraşmak istemem...benim için önemli olan kafamın rahat olması.

2.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Merhaba

Uzun vadeli tüfe bazlı kontrat nasıl yapılacak? Bildiğim kadarıyla kira sözleşmesi yıllık yapılıyor ardından artış başlıyor. Burada ev sahibi işler düzeldiğinde piyasa koşulları üstünde artış talep ederse kiracı ne yapabilir?
    valla bu işin uzamanı değilim...ben kontratlarımı hep tüfe bazlı artış yapılır diye yaptım...ama her yıl oturup 1-2 dakika pazarlık yaptım, üç aşağı 5 yukarı dedik, sonunda anlaştık...sonuçta 10 yıllık vadede tüfe yıllık artışları %8 ise, ben %7 zam yapmışım sonucu çıkıyor.

eğer kiracın ile zam konusunda anlaşamayıp, mahkeme kapısına düşüyorsan işin yaş demektir ev sahibi olarak...ya güzel güzel çözeceksin sorunları, ya da kaba kuvvetle...mahkemeye düşürmeyeceksin mevzuyu.

şunu söylemeye çalışıyorum...ev sahibi-kiracı ilişkilerinin %10-20 si sorunludur...ne azından ben ve etrafımdaki bir kaç samimi arkadaşım bu sorunu yaşamadı...yani kesin sorun yaşanır yaklaşımı yanlış.

ha, bir arkadaş bahtsız bedevi gibi sürekli sorun yaşamışsa, biraz da suçu kendisinde arasın...ya 3-5 lira fazla olsun diye sorunlu tiplere evini kiralamıştır..ya da 3-5 lira fazla alayım diye kiracının başının etini yemiştir.

3. 1 yıl önce yaşadığım mahhallede satılık bir ev beğendim. Fiyatı 450 bin tl idi. Bana şişik geldi. Tanıdık emlakçılarada sordum çok dediler. Ah dedim 370-380 olsa hemen alırdım.
    6 ay sonra ev 415k ya indi. Şuan ev 385k. Bir yıldır satılmıyor. Geçen sene 370 olsa alırdım dediğim evi şuanda almaktan çekiniyorum. Piyasaya güvenemiyorum, özel sektördeyim(inşaat işinde), elimdeki nakiti biyere bağlamaktan çekiniyorum.
    Aslında verdiğim kiranın üstüne azdaha koyup kredi ile evi alırım ama elimdeki nakit gider. Yarış işten çıksam kaldıkmı boş ewde dım dızlak

Kafalar karışık..

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dediğim gibi kategorik olarak kira için ev satın almaya karşıyım...arsa ve tarla yatırımı tercih ederim, uygun fırsatlar düştüğünde tabii ki...kiracım kamu işçisi, ve 10 sene önce piyasasının %10 altına bu arkadaşa kiraya vermiştim...dediğim gibi küçük bir şehir olduğu için mahkeme vs den çok ikili ilişkilerle iş yürüyor...babaocağı olduğu için sorun çıktığında yüz yüze halletme şansımız oluyor.

ama istanbul'da yapım aşamasında bir konutum var...bitince hiç kiraya vermeden satış düşünebilirim...özellikle ist de kiracı ile uğraşmak istemem...benim için önemli olan kafamın rahat olması.
    Acizane görüşüm İstanbul`daki beton yatırımı için düşünceniz en doğrusudur. Ama belli bir süre ,kar ederek elinizden çıkarmanız güç olabilir onuda hesaba katmanız gerekecektir.

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Borsaya kote askeri teknoloji devimizden 50 den fazla mühendis hollanda da asml diye bir şirkete gitmişler. Doğru yalan bilmem ama doğrudur herhalde ?

Ortalama 10 yıl tecrübeli mühendislermiş.

500 yıllık mühendislik tecrübesi tek şirketten çıktı tek şirkete de girdi. Kayba bakar mısınız?

Oysa çok geriye gitmeyelim 2002 - 2010 arasında aynı şirkete yüksek oranda tersine beyin göçü vardı. Devlet de teşvik ediyordu.

Biraz sığ baktığınızı düşünüyorum. Abd nin gücü, Almanyanın gücü sokaktaki halktan değil böyle yetişmiş azınlıktan geliyor. Bu azınlığı tutmak için de ülkenin yaşam kalitesi olarak çekici olması iyi maaş vermesi yenilikçi işler yapmaya gayret etmesi, hak edene hakkının verilmesi hak edemeyenlerin de haksız konumları işgal edip bu kişilerin önünü kesmemesi gibi pek çok ön koşul gerekiyor.

Hollanda gibi bir ülkede burada aldığı maaşı alan adamın yaşam standardı yükselemiyor. Tam tersi bir dünya kira, hayat zor, adaptasyon sorunu var farklı dil sorunu var ama adam gidiyor bence üzerine ciddi düşünülmesi gerekir.
    Karakemal bu mevzuyu anlayamaz..çünkü bu konuya at gözlüğü ile bakıyor..maalesef ülkeyi yöneten ak kafalar da bu şekilde bakıyor mevzuya.

son 2-3 yılda yakın arkadaşım, 20-30 kişi ailesiyle birlikte yurt dışına gitti...bunların hepsi çok iyi yetişmişi alanında uzman arkadaşlar..maddi durumları da fena değildi...birikimlerini de alıp gittiler...yani hem paralı, hem harcayan, hem de arge vs teknoloji üreten insanlardı...bu ülkenin en büyük kaybı budur...10 sene sonra bazıları anlayacak konuyu ama, yine jeton geç düşmüş olacak.

6.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    4 konutunda da bu belaya dusmus biri olarak yaziyorum, 10 senedir tikir tikir kirasini almis olan birine bunu anlatamazsiniz.
    yurt dışında yaşamış, hayatının önemli bir kısmını kural-nizam altında geçirmiş biri olarak..yapabileceğiniz en kötü yatırımı yapmışsınız, av alıp kiraya vermekle...türkiye gibi hukuk un gukuk olarak algılandığı bir ülkede, en azından canınıza bir şey gelmemiş, maddi sıyrıklarla atlatmışsınız mevzuyu.

7.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Acizane görüşüm İstanbul`daki beton yatırımı için düşünceniz en doğrusudur. Ama belli bir süre ,kar ederek elinizden çıkarmanız güç olabilir onuda hesaba katmanız gerekecektir.
    arsa payı olarak aldığım için zarar etme ihtimali yok...ha proje yarım kalabilir, ya da bitmeyebilir...o zaman da arsam elimde beklemiş olurum...ama bitmesi durumunda yok pahasına bile satsam dolar bazlı %100 kazanmış olurum...malı alırken ucuz almaya çalışırım hep.

8.  Alıntı Originally Posted by kakkala Yazıyı Oku
    1 yıl önce yaşadığım mahhallede satılık bir ev beğendim. Fiyatı 450 bin tl idi. Bana şişik geldi. Tanıdık emlakçılarada sordum çok dediler. Ah dedim 370-380 olsa hemen alırdım.
    6 ay sonra ev 415k ya indi. Şuan ev 385k. Bir yıldır satılmıyor. Geçen sene 370 olsa alırdım dediğim evi şuanda almaktan çekiniyorum. Piyasaya güvenemiyorum, özel sektördeyim(inşaat işinde), elimdeki nakiti biyere bağlamaktan çekiniyorum.
    Aslında verdiğim kiranın üstüne azdaha koyup kredi ile evi alırım ama elimdeki nakit gider. Yarış işten çıksam kaldıkmı boş ewde dım dızlak

Kafalar karışık..
    aslında en %10 değil %25 ucuzladı...%13 civarı enflasyon farkını da düşün...eğer işyerinde durumun çok sakat değilse ve yaşamak için düşünüyorsan, bence evini al...en azından 350 de, belki ev sahibi bunalıp verir bu fiyata.

bu arada en azından %50 sini nakit ödemek, ve işten çıktığın durumda araba vs ya da kıdem tazminatı ile kalan kısmını da ödeyebilmelisin...yoksa kirada beklemek daha mantıklı olur.

Sayfa 687/1014 İlkİlk ... 187587637677685686687688689697737787 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •