Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 723/1014 İlkİlk ... 223623673713721722723724725733773823 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 5,777 - 5,784 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by Yucuklu Sumurta Yazıyı Oku
    Burada bu konuyu bilecek birileri vardır.
    İstanbul-Beylikdüzü bölgesinde sıfır dairelerin fiyatları oldukça uygun.
    Bunun nedeni hakkında bilgisi olan var mı?
    Oradan ev alınır mı? Yatırımlık düşünmüyorum kendim oturmayı düşünüyorum.
    Arkadasım su an beylikdüzü civarında ev aradıgından biliyorum. Ucuz görünen çogu ilan sahte.
    Büyük bir kısmıda Esenyurt daireleri. E-5 ten Avcılar - Beylikdüzü güzargahına giderken sag taraf Esenyurt sol taraf Beylikdüzü belediyesine baglıdır.
    Esenyurt belediyesine kalan kısım daha degersiz oldugundan o taraftaki daireleri Beylikdüzü olarak koyarlar ilanlara.
    Kimi ilanlar tamamen uydurma. Özellikle Kale yapı diye bir firma var. İlanlarının hepsi sahtedir.
    Esenyurt'un kuytu köşelerindeki daireleri Beylikdüzü'ndeymiş gibi pazarlamaya çalışır.
    Kimide bitmemiş natamam, inşaat şirketi batmış veya yarım bırakmış mağdur daire sahiplerinin ilanları.
    Aman dikkat...

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    İdeal değer kiranın 200 katıdır.

Üstüne kira gelir vergisini ve belediye emlak vergisi çıkınca 170 katıdır.

Misal evin kirası 1000 TL ise evin değeri, gerçek değeri 170bin TL ile 200binTL arası bir rakam eder. 200 katın Üstü değer köpüktür. 170 katın Altı değer kelepirdir.

Evin değerini net kira geliri belirler.

Buna göre herhangi bir evin olması gereken gerçek değerini kolayca 1 dakikada hesaplayabilirsiniz.
    Evin (varsa) 170 kira bedeline satar mısın?

Burdaki arkadaşların hepsinin evini 170 kira bedeline almaya talibim..

Samimi olarak satacak olan var mı? Ben en son evimi 270 kira bedeline satmıştım.
    170 kira bedeli benim için gayet uygun..

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Dibin görüldüğünü sanmıyorum..
    Semtimde 3 yıl önce 100 bin dolar eden ev şu an 70 bin dolar, evet düşüş var..
    Fakat yine bugün 70 bin dolara satılacak bir daireyi 2001 yılında 8 bin dolara almış biri var ailemde..

100 bin dolar.. 70 bin dolar.. 8 bin dolar..

Tamam kabul, doların global değeri de eskisi gibi değil pek..
    Ama fark bu kadar çok olmamalı..
    Aynı ayarda daireler 20-30 bin dolar falan olursa o zaman "işte dip görüldü" derim ben..

Ah keşke olsa da meyveleri toplasak..
    Bencde istanbul için hala dip görülmüş değildir...Ama sektörde büyük bir çöküş ve iflasta olmaz...Çünkü iflas eden müttahit yada firmanın projelerini ucuza kapmak isteyen çok el var.....Eğer önemli fiyat düşüşleri olmassa 2-4 yıl süre zarfında TL bazında yatay seyretse bile enflasyon karşısında önemli miktarda reel değer kaytbeceğini düşünüyorum...Ben şahsen istanbulda reel bazda 2.ci bir yükseliş dalgasını 2020 nin başlarından sonra başlıyabileceğini düşünüyorum..... Geçen sene Tanıdık müttahitlere de yeni projelere girmeyin demiştim..

Ayrıca TR de her bölgenin ve şehrin inşaat sektöründe arz talep, alım satım durumu ve fiyat hareketleri birbirinden farklıdır...Istanbulda konut sektörü büyük bir krize girdiğini varsayalım...Bu durumun TR de genel bir konut krizine sebep oması oldukça zordur..

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Sn. Pert'ten alıntıdır......

Birazda siyasete malzeme hazırlamak amacıyla yapılmış bir hesap...Elbette Almanyanın hayat standartları TR den daha yuksek....Ama bu tabloda yapıldığı gibi seçilmiş belirli ürünlerle bir hayat standartı karşılaştırması yapmak çokta objektif değil.....
    Mesela TR de giyim, kuşam, tekstil ürünleri, ev eşyaları, döşemeleri oldukça ucuz sayılır.....Kamu Sağlık hizmeti AB standartlarında....

Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    2014 ten beri emlak alanlar usd$ bazında ne kadar kar ettiler?
    :-)
    Bir örmek vereyim...2004 te Beylkdüzünde 60 Bin dolar olan bir daireyi 2017 yazında yaklaşık 150 bin dolara sattım....İstanbulun geneli böyleydi...

Primin dışında Birde konutların kira geliri hesabı var tabi..

4.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bitmemiş ve tamamı satılmamış sitelerden, ayrıca maketten veya inşaatı tamamlanmamış sitelerden, oturumu başlamamış İSKANI OLMAYAN sitelerden sakın ev alma. İSKAN birkaç aya alınacak vaatlerine sakın inanma.

Bu kriterleri sağlayan evlerin aidatını sor.

Site yönetimi ile şahsen gidip tanış.

imzalanmış tapudan onaylı Site Yönetim Planını iste. Okuyup incele. Anlamıyorsan bir avukat dostuna ahbabına incelettir.

Sitedeki aktif oturan kiracılarla konuşarak ortalama kira bedelini öğren.

Sitede Kirada oturan en az 3 kişi ile konuşana kadar bekle.

Belediyeyi ara evin emlak vergisini öğren.

Sonra herşey olumlu ise evin 170kat kira bedeli civarı bir değerine satın almak için teklif ver.

Bu yazdıklarımı duvara as yapıştır! Her ev alırken hatırla ve takip et. Ev alırken bu disiplinden sakın vazgeçme! Sözlü olarak Ne vadelilerse edilsin yukarıdakiler dışında hiçbir bilgiye inanma!

Notunuzu aldım. Teşekkür ederim.

Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Aceleniz yoksa, ev bedelinin asgari %50 si peşin varsa neresi olursa olsun acele etmeyin derim.

Acele etmeyin demenizde ki kasıt neydi acaba?

Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    Arkadasım su an beylikdüzü civarında ev aradıgından biliyorum. Ucuz görünen çogu ilan sahte.
    Büyük bir kısmıda Esenyurt daireleri. E-5 ten Avcılar - Beylikdüzü güzargahına giderken sag taraf Esenyurt sol taraf Beylikdüzü belediyesine baglıdır.
    Esenyurt belediyesine kalan kısım daha degersiz oldugundan o taraftaki daireleri Beylikdüzü olarak koyarlar ilanlara.
    Kimi ilanlar tamamen uydurma. Özellikle Kale yapı diye bir firma var. İlanlarının hepsi sahtedir.
    Esenyurt'un kuytu köşelerindeki daireleri Beylikdüzü'ndeymiş gibi pazarlamaya çalışır.
    Kimide bitmemiş natamam, inşaat şirketi batmış veya yarım bırakmış mağdur daire sahiplerinin ilanları.
    Aman dikkat...

Özellikle Beylikdüzü tarafı için bunu oldukça çok duydum. Dolandırıcıların mesken tutması bakımından buraya da sormak istedim.

5.  Alıntı Originally Posted by Yucuklu Sumurta Yazıyı Oku
    ...

Acele etmeyin demenizde ki kasıt neydi acaba?....
    Bir süre fiyatların düşeceği en azindan dolar vs karşısında değer kaybedeceğini düşünüyorum....
    Diyeceksiniz ki faiz oranları yükselecek. O yüzden asgari %50 pesinatiniz varsa dedim. Uygun sekilde değerlendirme ile sanıyorum %70 lerin üstüne çıkabilir oranınız...

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Bir örnek vereyim...2004 te Beylkdüzünde 60 Bin dolar olan bir daireyi 2017 yazında yaklaşık 150 bin dolara sattım....İstanbulun geneli böyleydi.....
    13 yılda %150 artmış. Yıllık %10 dan düşük...

7.  Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    13 yılda %150 artmış. Yıllık %10 dan düşük...

Usd faizi kaç?

Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    Usd faizi kaç?

Bilmem... Kaç?
    %10 için az çok diye bi yorum yapmadım bu arada...

Sayfa 723/1014 İlkİlk ... 223623673713721722723724725733773823 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •