Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 43/1014 İlkİlk ... 3341424344455393143543 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 337 - 344 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by investment Yazıyı Oku
    zaten bu forumda tartışılması gerekende bu bu olmalı bence ....
    Usd veya başka yatırım araçları bazında konut min . da olsa bundan sonra gelir getirecek mi...

Benim İçerenköy tarafında bir dairem var ... Kiracım 370 bin tl teklif ediyor ... Geçen bir arkadaşımın ısrarı ile SUR YAPI EXEN 'E GİTTİK . yatay bloklarda havuza cephe bir daire baktım .... 660.000 tl'ye emlakçı arkadaş hayırlı olsun dedi.
    600 lere biter ise alırım diye söyledim ... Olmayacağını söyledi bende bırakıp geldim ... dairenin kira getirisi bana söylene 2250 - 2500 tl arası .. (kalan miktara kredi çekip 60 ayda kapatırım diye düşündüm ...)
    Ben Nisan sonrası tekrar bakmayı düşünüyorum ...
    Neyse şimdi gelelim konutu bu kadar eleştirmeme rağmen neden bana cazip geldiğine....

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1055273

Bu proje ile alakalı başka bir forumdan aldığım doneler....

forumdaki mantık ile ortalaması konutta m2 bazında 5500 tl'ye tekabül ediyor ...

1 mart 2010 usd kuru

http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/201003/01032010.xml

1,5353

5500 / 1,5353 = 3582 usd x 0,80 (proje indirimi peşin ödeme araya tanıdık sokma iki daire alma vs )

3582 x 0,80 = 2865 usd benim baktığım daire brüt 90 - 100 m2 bandında idi ( satıcı 100 m2 dedi)

286.5000 usd

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...97062029/detay

Bu baktığım dairenin planı

bugun 286.500 usd = 1.074.000 tl

daire 660.000 TL ....

BEN BU TARZ PROJELERDE DÜZELTMENİN SONUNA DOĞRU GELDİĞİMİZ DÜŞÜNMEYE BAŞLIYORUM ....

yANLIZ ALANLARADA BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN .... (BEN KİMSENİN %20 İNDİRİM FALAN ALDIĞINADA İNANMIYORUM )
    Sn. İnvestment ilandaki dairenin fotoğraflarına baktım, 100m2 olması mümkün görünmüyor. Eğer benzerini almayı düşünüyorsanız bizzat ölçerek m2 sini kontrol ediniz derim.
    Yalanın evrensel olduğu bir zamanda, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    sn investment,

yukarıda linkini verdiğiniz sitede aidat nedir? bence kazık gibidir..yoksa ev fiyatı 660 fena değil..600 e alınabilirse cidden iyi bir alış veriş olur...hele kar amaçlı değil de, yaşamak için düşünülüyorsa daha da iyi.

(ben bu tür projelerin uzun vadede enflasyonu yenebileceğini pek düşünmüyorum...kira faktörünü de düşününce ancak %1-2 reel getiri sunar bence).
    375 TL AİDATI VAR ....
    kİMSE KUSURA BAKMASIN söylediğimi yanlışta anlamasın lütfen AMA BEN AİDATA VERİLEN PARAYA ACIMIYORUM ...
    En azından kapıda güvenliğin var ve komşun kravat takıyor ...
    Aracının yeri belli , Spor salonu , yürüyüş parkuru , yüzme havuzun var ve site dışında kimse bunları kullanamıyor ...(bunların ortalama maliyeti dışardan almaya kalksanız en az aylık 175 tl )

3.  Alıntı Originally Posted by investment Yazıyı Oku
    375 TL AİDATI VAR ....
    kİMSE KUSURA BAKMASIN söylediğimi yanlışta anlamasın lütfen AMA BEN AİDATA VERİLEN PARAYA ACIMIYORUM ...
    En azından kapıda güvenliğin var ve komşun kravat takıyor ...
    Aracının yeri belli , Spor salonu , yürüyüş parkuru , yüzme havuzun var ve site dışında kimse bunları kullanamıyor ...(bunların ortalama maliyeti dışardan almaya kalksanız en az aylık 175 tl )
    Kendin oturacaksan aynı fikirdeyim. Araban için kapalı sana ait numaralı otopark, Geniş bir kiler, 24 saat Jeneratör, kapıda güvenlik.

Ama bütün bunlar bu daireyi yatırım amaçlı kiraya vermek istediğinde yanıltıcı kira çarpanı oluşturuyor. Zira kiracılardaki alım gücü belirli dönemlerde ciddi erezyona uğrayabiliyor. 2500 TL ye kiraya vermeyi planladığın bir sitede üstüne 500TL aidat binince dairenin boş kalma / yeniden kiracı bulunabilme aralığı genişliyor. Buda efektif kira getirisini düşürüyor.

2. önemli konuda aidatlar daireler satıldıktan sonra ve/veya 3. yıl sonunda ciddi oranda arttırılıyor. Asgari ücretteki artışlarda aidatlara birebir yansıyor.

Yüksek aidatlı dairelerin kiralanmasını uzun vadede riskli buluyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Aidat konusu iyi hesap edilmeli.

500 aidat + 2500 kira 3000 tl kiracı için. bence bu para ile kirada oturacağına kendi evini rahatlıkla alabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by kumralada Yazıyı Oku
    Sn. İnvestment ilandaki dairenin fotoğraflarına baktım, 100m2 olması mümkün görünmüyor. Eğer benzerini almayı düşünüyorsanız bizzat ölçerek m2 sini kontrol ediniz derim.
    İlginiz için Teşekkür ederim bu tarz projelerde GENELDE otopark alanından havuzdaki şenzlongunuza m2 'ye sokuyorlar ...

6. Forumdaki Konu ile çok alakalı değil ama

Benden başka düşünen var mı onuda bilmiyorum ama ;

Milyon milyon diyorduk milyonunda hükmü kalmadı !

Orta sınıf bir araç almaya kalsan 155.000 liradan başlıyor (passat 1,6 tdı comf)

Oturulacak Daire fiyatları mahalle arası yerlerde 350 - 450 bandından başlıyor ....

Site konseptine girince 600 - 700 arası gözden çıkacak .....

iSTANBULDA ne kadar kısarsam kısayım bekar halimle harcadığım para her ay 6.000 tl'nin az üzerinde . (590 euro sadece her ay araç kiram var )

Senede 72.000 ile 100 bin arası bir para gidiyor ve dönmüyor ....

Yaş 36 çoluk yok çocuk yok yatıyorum kalkıyorum düşünüyorum bu böyle olmayacak ....

Küçük Bir yere gidip yerleşmek lazım .....

Çalışıp didinip birilerini zengin edip sağlımızı bozuyoruz ....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,654
     Alıntı Originally Posted by investment Yazıyı Oku
    Forumdaki Konu ile çok alakalı değil ama

Orta sınıf bir araç almaya kalsan 155.000 liradan başlıyor (passat 1,6 tdı comf)

Oturulacak Daire fiyatları mahalle arası yerlerde 350 - 450 bandından başlıyor ....

iSTANBULDA ne kadar kısarsam kısayım bekar halimle harcadığım para her ay 6.000 tl'nin az üzerinde . (590 euro sadece her ay araç kiram var )

Yaş 36 çoluk yok çocuk yok yatıyorum kalkıyorum düşünüyorum bu böyle olmayacak ....

Hocam +1

Resmen hislerime tercüman olmuşsunuz. Yaşam koşulları günden güne zorlaşıyor.

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by investment Yazıyı Oku
    Forumdaki Konu ile çok alakalı değil ama

Ne iş yapıyorsunuz merak ettim.590 euro kiralayacağınıza satın almak daha mantıklı değil mi?

Sayfa 43/1014 İlkİlk ... 3341424344455393143543 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •