Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 206/1014 İlkİlk ... 106156196204205206207208216256306706 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 1,641 - 1,648 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by renkly1i Yazıyı Oku
    Su an ulkedeki herkesin hayali ev alip kiraya varmek. Daha sonrada yan gelip yatmak.

MX5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    eskiden de hedef parayı faize koyup yatmaktı, faizden geçinen binlerce insan vardı

hedef değişmiyor sadece araç değişiyor.

2. Ahah aynen. Ha faiz, ha ev. İkisinde de amaç aynı. Yatmak. Döneme göre hangisi karlı ise o popüler oluyor.

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Kaç gündür yazacağım vazgeçiyorum.

Parası çok olanlar evleri 5er 10ar alıp ihtiyacı olanlara kiraya verdikleri için potansiyel ev alıcıları hiçbir zaman kiracılıktan kurtulamayacaklar çünkü aldığınız o fazla evler aslında başkalarının hakkı.

Vergi sistemi bozuk olduğu için ev alıp kiraya vermek diğer bütün işlerden daha cazip gibi duruyor ve ülkedeki her vatandaşın hayallerini süsleyen bir iş modeline dönüşüyor.

Halbuki bu iş modeline yapılan her yatırım, işçinin memurun ev almasının önündeki en büyük duvara koyulan birer tuğla.

Sonra düşünüp duruyoruz evler niye kendini Avrupa'da 15 yılda amorti ederken İstanbul'da niye 30 yılda amorti ediyor diye. Sebebi tamamen biziz de o yüzden.

Almayın.

Hem kiracıların ev sahibi olma umudu olsun, hem sizin kiracılarla başınız ağrımasın. Herkes kazansın. Almayın ki inşaatla kalkınmanın yalancı büyüme yarattığını artık herkes görebilsin.
    Buna katılamıyorum.
    Herkesin yaşam tarzı farklı. Bazı insanlar para biriktiremez.
    Eski kiracılarımdan birinin kullandığı otomobil, benimkinin 4 katı değerindeydi. İyi bir mesleği vardı. İyi kazanırdı ve harcardı.
    Ben istesem de öyle harcayamam. Karakterime ters. Ona "iyi yaşamak" gibi gelen şeyler bana "müsriflik" gibi gelir.
    Yani onun para biriktirmesi imkansız, benim ise biriktirmemem imkansız.
    Bırakın ben ev alayım, o da kiracı olmaya devam etsin. Herkesin kendi seçimi.

Ha duvar meselesine gelirsek, fiyat artışının en büyük sebebi kredilerin sebep olduğu hücum.
    Ben bir ev alırken "tiko para alacağım" dediğim zaman müteahit şaşırıyor. Çünkü yoğun talep krediyle alım yönünde. Yani sizin "işçi memur" dediğiniz ama benim "tasarruf etmeyenler" dediğim kesim.

Oysa ki önceden tasarruf edip nakitle alan işçi memur da yok değil. Yani meselemiz "işçi-memur VS burjuva" kapışması değil. "Tasarrufuyla alan VS krediyle alan" meselesi.

Netice itibarıyla, "peşin alan tasarruf sahibi, fiyatların şişmesine sebep olup, krediyle alana engel oluyor" değil,
    "krediyle alanlar aşırı talep göstererek, tasarruf edene (peşin alana) engel oluyor".
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Buna katılamıyorum.
    Herkesin yaşam tarzı farklı. Bazı insanlar para biriktiremez.
    Eski kiracılarımdan birinin kullandığı otomobil, benimkinin 4 katı değerindeydi. İyi bir mesleği vardı. İyi kazanırdı ve harcardı.
    Ben istesem de öyle harcayamam. Karakterime ters. Ona "iyi yaşamak" gibi gelen şeyler bana "müsriflik" gibi gelir.
    Yani onun para biriktirmesi imkansız, benim ise biriktirmemem imkansız.
    Bırakın ben ev alayım, o da kiracı olmaya devam etsin. Herkesin kendi seçimi.

Ha duvar meselesine gelirsek, fiyat artışının en büyük sebebi kredilerin sebep olduğu hücum.
    Ben bir ev alırken "tiko para alacağım" dediğim zaman müteahit şaşırıyor. Çünkü yoğun talep krediyle alım yönünde. Yani sizin "işçi memur" dediğiniz ama benim "tasarruf etmeyenler" dediğim kesim.

Oysa ki önceden tasarruf edip nakitle alan işçi memur da yok değil. Yani meselemiz "işçi-memur VS burjuva" kapışması değil. "Tasarrufuyla alan VS krediyle alan" meselesi.

Netice itibarıyla, "peşin alan tasarruf sahibi, fiyatların şişmesine sebep olup, krediyle alana engel oluyor" değil,
    "krediyle alanlar aşırı talep göstererek, tasarruf edene (peşin alana) engel oluyor".
    Tamamen boş bir yazı. Çarpıtma gırla. Yani önceki sayfalarda size tepki gösterenler gerçekten haklıymış. Böyle çarpık bir bakış açısı görmedim ben.

Size kiracı olan vatandaş savurgan diye bütün kiracıları birikim yapamayan insanlar olarak aynı kefeye koymuşsunuz ki bir defa bu bakış açısı direk sakat.

Dediklerimin tamamı doğrudur. İster beğenin ister beğenmeyin. Sektörü devlet destekliyor olabilir, ülkenin lokomotif sektörü de olabilir ama yapılan şey başkalarının barınma hakkını gasp etmekten başka bir şey değil.

Hiç bir işte tutunamayan, risk almayı sevmeyen sermaye sahiplerinin favori yatırımıdır emlak (ve faiz)

5. ABD'de Cumhuriyetciler demiyormu, fakirlik kendi tercihleri diye...

6. Ev satın almanın belirli dönemleri vardır. izmir foça satılık daire fiyatları konusunda gerekli desteği verebiliriz

7. Ticari bekleme yapma devam et

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    .....
    Yani sizin "işçi memur" dediğiniz ama benim "tasarruf etmeyenler" dediğim kesim..
    Keynes der ki
    Gelir= tüketim + tasarruflar...
    Borç almayı da eksi tasarruf olarak değerlendirir....
    Kişinin geliri tüketiminden fazla üşse tasarruf eder. Az ise negatif tasarruf eder. Yani borçlanır.
    Iscı memur dediğiniz kesimin tasarrufu negatiftir genelde.
    Adamın aldığı ihtiyaçlarına ancak yeter belki... bu adamdan tasarruf yapmasını beklemek insafsızlıktir.

mesela siz aman kirayı elden verin devlet vergi almasın diyebilirsiniz ama o adam bunu diyemez.

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 206/1014 İlkİlk ... 106156196204205206207208216256306706 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •