Sayfa 154/213 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,225 - 1,232 arası.

Konu: Dowes

1. Eurobondun itfası borçlunun size anaparanızı ödediği gündür. Sizin bu tarihten önce eurobondu satmanız kanunda belirtilen itfa kavramına girmez. Hepimiz eurobond kupon faizinin ve alım-satım(itfadan önce) kazancının vergiye tabii olduğunda hemfikiriz. mdemir beyin ve başkalarından da duyduğum iftanın beklenmesi durumunda 100 liralık malı 80 TL'ye almanızdan oluşacak gelirin vergilendirilmeyeceği iddiasıdır. Bu iddiayı konu aldım. Vardığım sonuç cesitli kaynaklardan aldığım verileri birleştirdiğimde oluştu. Yazdığınız üzere bir sürü kaynak var ama böyle bir istisna var mı yok mu açıkça yazan kaynak yok. Ancak çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgileri birleştirerek bu sonuca vardım. Doğal olarak sonucum yanlışlanmaya açıktır. Saygılar.

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Saygılar.

2. Sn lanxcelot'un sorusu ile başlamıştı konu ...

Soru şu:

''120 liradan alınan malın , 100 tl olarak itfa edilmesi'' durumu ...

Diğer bütün durumlar paylaşılan linklerde var zaten.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Sn lanxcelot'un sorusu ile başlamıştı konu ...

Soru şu:

''120 liradan alınan malın , 100 tl olarak itfa edilmesi'' durumu ...

Diğer bütün durumlar paylaşılan linklerde var zaten.
    120 liradan alınan mal 100 TL'den itfa oluyorsa zaten itfa kazancından söz edilemez sadece kuponun vergisini ödersiniz, bunda tartışılacak ne var?

Saygılar.

4. 3-4 sayfa öncesini okusaydınız ...

BOND . . . . . . . . Coupon . . . Bid price . . . . Bid yield

24.10.2028. . . . . . 6,12 . . . . . 93.075 . . . . . . .7,28

15.01.2030 . . . . . 11,875 . . . . 135.225 . . . . . . 7,29

Coupon farkı 11.875 - 6,12 = 5.755 usd
    Anapara farkı 135000 - 93.000 = 42.000 usd

Bu 42.000 usd fazladan verilen paranın İTFA da nasıl mahsup edileceğinin cevabını arıyorum.(yolda fazladan beyan edilecek 5.755 usd ayrı)
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    120 liradan alınan mal 100 TL'den itfa oluyorsa zaten itfa kazancından söz edilemez sadece kuponun vergisini ödersiniz, bunda tartışılacak ne var?

İtfa zararı da itfa yılında o yılki toplam kardan mahsup edilebiliyor. British o konuyu kesinleştirmek istiyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    3-4 sayfa öncesini okusaydınız ...

BOND . . . . . . . . Coupon . . . Bid price . . . . Bid yield

24.10.2028. . . . . . 6,12 . . . . . 93.075 . . . . . . .7,28

15.01.2030 . . . . . 11,875 . . . . 135.225 . . . . . . 7,29

Coupon farkı 11.875 - 6,12 = 5.755 usd
    Anapara farkı 135000 - 93.000 = 42.000 usd

Bu 42.000 usd fazladan verilen paranın İTFA da nasıl mahsup edileceğinin cevabını arıyorum.(yolda fazladan beyan edilecek 5.755 usd ayrı)
    Okudum tüm yazılanları sizin yaptığınız özetten aklıma gelmedi.
    Son düzenleme : Epicurist; 22-07-2018 saat: 22:31.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    mühim olan şahıs olarak "tax residency"'nin nerede olduğu. nispeten düşük vergi alan veya hiç almayan yerler vardır. google'a yazdım şu sayfa çıktı güzelce anlatmış ingilizce biliyorsanız okuyabilirsiniz; https://flagtheory.com/tax-free-countries/

bir ülkede vergi mükellefliği/tax residency almak için genelde 183 günden fazla kalmak gerekiyor. Dünya üzerinde milliyete/pasaporta göre vergi alan benim bildiğim tek ülke ABD. eğer ABD vatandaşı iseniz naparsanız yapın IRS'e vergi vermek zorundasınız. Karşılıklı vergi anlaşmaları bu miktarı indirse de sıfırlamıyor. Yani Türk vatandaşı olmanız eğer atıyorum Monaco'da ikamet ediyorsanız Türkiye'de vergi mükellefi olmanızı gerektirmiyor.

Off-shore şirket kurup onun üzerinden yatırım yapmanın avantajları olduğu gibi muhakkak dezavantajlarıda vardır. bence yatırım yapılacak miktar çok değilse muhtelemen yapılan masrafa/uğraşa değmeyecektir. bununla ilgili bulduğum bir forumu da paylaşıyım; https://www.offshorecorptalk.com/

Bu arada ne off-shore hesap ne az vergi ödemek için ülke değiştirmek illegal değildir. böyle algılanmasının sebebi malum devletlerin yaratmaya çalıştığı algıyla alakalı. Sosyalistler de "zenginler bu şekilde para saklıyor" diyerek insanları negatif olarak dolduruşa getiriyor.

Hepsi "tax avoidance" ile "tax evasion" arasındaki farkta gizli.

Ha ABD'de yatırım yapıp Türkiye'de ikamet eden biri kazancını beyan etmez ise ne olur bilmiyorum. Kanunen suç işlenmiş olsa da daha Türkiye'de vergi toplamayı beceremeyen GİB bu durumda ne yapabilir? Daha basitinden soruyum; GİB vatandaşlarının vergi ikametgahından haberdarmıdır?

Türkiye kolay yolu seçmiş dolaylı vergiyi dayamış boyuna. Anlık stopaj gibi kesmediği vergileri toplamakta hem isteksiz hem beceriksiz.

Bu dediklerim yanlış anlaşılmasın kimseyi gelirini beyan etmemeye özendirmiyorum sadece mevcut durum hakkında görüşlerimi yazıyorum. Herkes efendi gibi vergisini versin
    teşekkürler

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    1. 10.000 TL üzerinden vergi ödenir. Ancak unutmayın GV kanunlarına göre listelenen her tür gelir de bu hesaba girmeli; mesela kira gelirleri.

2. Tam mükkelefler mevduat faizlerinde stopaj ile vergiyi kaynağında öderler. Hiçbir mevduat veya yerli bono-tahvil faiz gelirinin hesabı burada dikkate alınmaz. Yani, bu örnekte vergi çıkmaz.

3. Tüm GV kalemleri toplanır, muafiyet sınırının üzerindeki tutarlar kademeli olarak vergilendirilir. Bu örnekte: 30 bin üzerinden vergi çıkar.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Gelir vergi kalemler tıoplanır derken buna özel işlerden kazandığımız gelir dahil mi? Mesela 3üncü örnekte 30 bin kira geliri değil 30 bin danışmanlık ücreti olursa. Yoksa menkul geliri ve ücret geliri ayrı mı tutuluyor?

Sayfa 154/213 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •