Sayfa 210/213 İlkİlk ... 110160200208209210211212 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,673 - 1,680 arası.

Konu: Dowes

1.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Ozetle sormak gerekirse; Ben neden almak icin bond bulamiyorum.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    İş Bankası adına konuşamam onlara sormalısınız diğer bankaları deneyin
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Merhaba,

Menkul kıymetlerin banka içinde virmanlanması ile ilgili bir sorum olacak.
    Banka tarafında teknik olarak bir zorluk olacağını sanmıyorum, virman yapılabilir.

Ancak muhasebesel olarak bu bir varlık satışı (aktifi azalan şirkete ya yeni başka aktif girmeli, ya da pasifi azalmalı?). Şirket Eurobondu sattığı fiyatı belirleyerek bunu muhasebeleştirmeli. Bilançosuna bu satış için nakit girmiyorsa; ya temettü ya ortağa olan borç olarak anlaşılır. Yani işlemin nakit yerine bir varlıkla yapılması, vergisel boyutta çok yardımcı olmaz gibi geldi bana. Ancak yine de bir müşavire sormakta fayda var.

Kurallara AYKIRIDIR.

3.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Banka tarafında teknik olarak bir zorluk olacağını sanmıyorum, virman yapılabilir.

Ancak muhasebesel olarak bu bir varlık satışı (aktifi azalan şirkete ya yeni başka aktif girmeli, ya da pasifi azalmalı?). Şirket Eurobondu sattığı fiyatı belirleyerek bunu muhasebeleştirmeli. Bilançosuna bu satış için nakit girmiyorsa; ya temettü ya ortağa olan borç olarak anlaşılır. Yani işlemin nakit yerine bir varlıkla yapılması, vergisel boyutta çok yardımcı olmaz gibi geldi bana. Ancak yine de bir müşavire sormakta fayda var.
    Ben vergisel anlamda bir avantajdan ziyade şirkette zaten zorunlu olarak tutmak durumunda kaldığım dövizi yerlerde sürünen döviz mevduatı (%1) ile tutmak yerine eurobond ile (>%8) tutmanın daha avantajlı olacağını hesapladığım için bu şekilde düşünmüştüm.

Virmanlama üzerinde durmamın sebebi ise 10 yıllık eurobondun fiyatının dalgalanıyor olmasından dolayı temettü dağıtımı için eurobondu bozmanın anaparada zarar riski taşıyabileceğinden dolayıydı. Eğer temettü dağıtımını kıymeti bozmak yerine kıymetin kendisini virmanlayarak yaparsak o zaman piyasa fiyatı riskini de taşımamaış oluruz diye düşündüm.

İşin vergisel yönünü sordum. sanıyorum kayda değer bir vergi avantajı getirmemekle birlikte ortağa ödenecek temettü bedeli kadar eurobond ödendiğinde her iki taraftaki aktif ve pasifler de dengeleniyor.

Yani eurobondun o günkü kirli fiyatı üzerinden belirlenen (x tcmb gösterge kuru) ortağa temettü ödemesi yapılmış gibi muhasebeleşiyor.

Burada sanırım kritik konu maliyenin bakış açısıyla şirketten ortağa eurobond kirli satış fiyatı kullanılarak örtülü bir transfer fiyatlaması hedeflenmemesi. Bu durumda maliye biraz kızabilir.
    O neden şiket döviz bazında alış fiyatının üzerine makul bir kar koyarak ve kirli fiyattan satarsa bu tür yanlış anlaşılmalar da olmaz diye düşünebiliriz. (umarım )

Aslında kıymet için şirketler zaten her koşulda kur farkı karından vergi ödedikleri için kıymet satılarak ta temettü ödemesi yapılabilir. Ama fiyat çok düşmüş ise hem şirketin anaparasını eritmemek hem de durduk yere zarar yazmamak için bu kıymetin nakitleştirilmeden temettünün menkul kıymet olarak ödenmesi ciddi avantajlar sunabilir.

Banka işleyişi ile ilgili bilgilendirme için teşekkürler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4. Anladım. Bu durumda tek engeliniz virman maliyeti olur gibi.

Kurallara AYKIRIDIR.

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Anladım. Bu durumda tek engeliniz virman maliyeti olur gibi.
    Bankanın hazinecileri rahatsız edecek ufak veya gizli bir maliyeti yok değil mi virmanlama konusunda.

Yani banka isterse ücret almadan da yapabilir şeklinde anlıyorum.

Çoğunlukla istemez o ayrı. Ne kadar tarayabilirsem müşterinin saçını o kadar güzel gözükür diye düşünür tabi.

Bir soralım bakalım.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku

Uzmanlık alanınız olmadığını biliyorum ama bir de şu detayı sorayım:

Muhasebesel olarak bu bir varlık satışı dediniz.

Eğer şirket ortağının temettü dağıtımı işlemi sonucu şirketten 100 birim alacağı oluştuysa ,şirket te ortağına kirli fiyattan (o günkü tcmb kuru ile) 100 birim kıymet virmanladıysa bu yine de bir varlık satışı olarak mı geçer muhasebe tekniği açısından?

Yoksa bir mahsuplaşma ya da ödeme olarak mı?

7. O zaman mahsup olur. Ben durduk yere nakit almadan veya mahsuplaşma olmadan virmanlamayıı kastetmiştim.

Kurallara AYKIRIDIR.

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    O zaman mahsup olur. Ben durduk yere nakit almadan veya mahsuplaşma olmadan virmanlamayıı kastetmiştim.
    Eyvallah. Çok zorluyorlar sistemi ve ticareti. Vergiler çok yükseldi. Biz de ne yapacağımızı şaşırıyoruz.
    Şirketteki döviz için oluşan kur farkları gelir olarak kaydediliyor ve vergi alınıyor. Enflasyonu ve para birimi çokkısa sürelerde bu denli değer kaybeden bir ülke için enflasyon muhasebesinin uygulanmaması büyük bir haksızlık.

Dar mükellefiyet imkanım da var. Kafam kızıyor 1-2 yıl boyunca yılda 6-7 ay dışarıda takılacağım. Haziran'da da net aktif ve ekonomik denge vergileri planlanıyor diyor Nedim Türkmen. Umarım olmaz.

İyi akşamlar.

Sayfa 210/213 İlkİlk ... 110160200208209210211212 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •